Da li je Hristos Božanske prirode na zemlji?

Ponekad pametnije stvari mozes cuti od onoga koji uopste nije Hriscanin nego od onoga koji jeste. A ovaj izraz nije psovka, cak i da jeste, ja bih te zamolio da mi navedes koja to zapovest od deset, brani "psovanje"? Apsolutno nijedna!

Umesto sto se hvalis "poznavanjem zakona" i smatras sebe cistim a sve druge prljavim, bolje sledi ovu zapovest - "ne sudi da ne budes sudjen.. jer kojim sudom sudis, sudice ti se i kojom merom meris merice ti se.."
Takvo bezbostvo se i te kako treba ukoriti i osuditi. Bozja rec kaze "NIKAKVA RDJAVA REC DA NE IZLAZI IZ USTA VASIH, NEGO SAMO STO JE DOBRO ZA NAPREDOVANJE VERE, DA DA BLAGODAT ONIMA KOJI SLUSAJU" ( Efescima 4. 29 ). Dakle, psovanje je ocigledan primer bezbostva, a vi slobodno i dalje trzite opravdanja za zivot u grehu, i licemerno se nazivajte Hriscani i tapsite sebe i one koje podrzavate po ramenu.
 
Slažem se sa ovim, već pomenuh. Da, poseban odnos je to. Zato Isus ima poseban status..i zato će Mu pokoriti sve. Znaš da će Hristu Bog sve pokoriti.




I Isus je nazvan Sin Božiji kao i ostali. Naravno. U tome i jeste izjednačen sa onima koji se tako nazivaju. Sam pojam Sin Božiji ima konotaciju u vremenu..



Dakle, ne implicira odnose u večnosti pa da odatle izraz Sin Božiji u slučaju Hrista ima mnogo značajniju konotaciju. Odnosi se upravo na život Hristov tj. dolazak u TELU. Ne za večnost. Zato smatram da je Isusovo uzvišeno Sinovstvo u odnosu na ostale ne vezano za konotaciju večnosti već za delo koje je učinio.

To i kaže Pismo:

"Ponizio sam sebe postavši poslušan do same smrti, a smrti krstove. Zato i Bog njega povisi, i darova nu ime(POLOŽAJ) koje je veće od svakog imena", Filibljanima 2,8.9

Dakle, po Pismu ime iznad svakoga je dobio od Oca jer "se ponizio do same smrti"..za delo kojeje učinio.

Evo to i Isaija kaže malo drugačijim rečima:

"Videće trud duše svoje i nasitiće se; pravedni sluga moj opravdaće mnoge svojim poznanjem, i sam će nositi bezakonja njihova. Zato će mu dati deo za mnoge, i sa silnima će deliti plen, jer je dao dušu svoju na smrt.." Isaija 53,11.12

Vidiš, to uzvišenje je zbog dela koje je učinio...."smrti krstove"..."sam će nositi bezakonja njihova"..ZATO..kaže Pismo. Zato je uzvišen iznad svakog imena.

Laku noć! Nastavićemo...
Naravno da se prvenstveno odnosi na odnos na zemlji (to su antropomorfizmi koji sluze da nam pojasne taj odnos), ali takodje implicira i nebeski odnos, imas druge stihove koji to dokazuju! Zar ne pise recimo u Starom Zavetu - "ljubite Sina da se ne razgnevi"? Dakle, NIJE ON SIN BOZJI SAMO NA ZEMLJI (TO JE I NA NEBU PRE TOGA - NOSI TAJ NAZIV). U krajnjem slucaju se izraz "Sin Bozji" ne moze porediti sa odnosom obicnih ljudi, Boga ili andjela, jer ovo je "poseban odnos" kako na zemlji tako i na nebu!

Znaci Jovane, teologija ti je manjkava, svo vreme ti to govorim, a ti ne ulazis u dubinu dovoljno!

Takvo bezbostvo se i te kako treba ukoriti i osuditi. Bozja rec kaze "NIKAKVA RDJAVA REC DA NE IZLAZI IZ USTA VASIH, NEGO SAMO STO JE DOBRO ZA NAPREDOVANJE VERE, DA DA BLAGODAT ONIMA KOJI SLUSAJU" ( Efescima 4. 29 ). Dakle, psovanje je ocigledan primer bezbostva, a vi slobodno i dalje trzite opravdanja za zivot u grehu, i licemerno se nazivajte Hriscani i tapsite sebe i one koje podrzavate po ramenu.
To nije "dekalog" trazio sam ti zapovest dekaloga! (upravo zato sto za sebe govoris da si poznavaoc zakona). Nijedna zapovest dekaloga ne zabranjuje takav govor! Naravno da druge zabranjuju!
 
Dakle, psovanje je ocigledan primer bezbostva,

Ja nikoga nisam psovao i nikome nisam psovku uputio. Ja sam samo upotrijebio jedan sininonim za maltretiranje i ništa više.

Takvo bezbostvo se i te kako treba ukoriti i osuditi. Bozja rec kaze "NIKAKVA RDJAVA REC DA NE IZLAZI IZ USTA VASIH, NEGO SAMO STO JE DOBRO ZA NAPREDOVANJE VERE, DA DA BLAGODAT ONIMA KOJI SLUSAJU" ( Efescima 4. 29 ).

Nema većeg bezboštva i nema strašnije psovke od toga da druge ljude nazivate životinjama.

Znaci Jovane, teologija ti je manjkava, svo vreme ti to govorim, a ti ne ulazis u dubinu dovoljno!

Kako ne ulazi u dubinu? Otišao je na "dno provalije".
 
Naravno da se prvenstveno odnosi na odnos na zemlji (to su antropomorfizmi koji sluze da nam pojasne taj odnos), ali takodje implicira i nebeski odnos, imas druge stihove koji to dokazuju! Zar ne pise recimo u Starom Zavetu - "ljubite Sina da se ne razgnevi"? Dakle, NIJE ON SIN BOZJI SAMO NA ZEMLJI (TO JE TAKODJE I NE NEBU BIO PRE TOGA - NOSI TAJ NAZIV). U krajnjem slucaju se izraz "Sin Bozji" ne moze porediti sa odnosom obicnih ljudi, Boga ili andjela, jer ovo je "poseban odnos" kako na zemlji tako i na nebu!

Znaci Jovane, teologija ti je manjkava, svo vreme ti to govorim, a ti ne ulazis u dubinu dovoljno!


To nije "dekalog" trazio sam ti zapovest dekaloga! (upravo zato sto za sebe govoris da si poznavaoc zakona). Nijedna zapovest dekaloga ne zabranjuje takav govor! Naravno da druge zabranjuju!

Kontekst je važan, kontekst. Kulturalni, istorijski, jezički.

Naime, Bog ne govori ljudima nekakvim nerazumljivim jezikom, nego onako kako mi ljudi i možemo razumeti. Otuda izrazi koji liče na antropomorfizme. Naime, u kulturi u kojoj je Objava data, imati sina, značilo je mnogo, značilo je nastavljanje porodične loze, za oca, nastavljanje ličnog života. Sinovi su predstavljali veliko, doslovno jedino bogatstvo koje je neko mogao da ima. Uostalom, sama reč sin (staroegipatski sar - gde se r nije ni izgovaralo, hebrejski bar, staroegipatski ren, hebrejski ben) ima korensko značenje "moje ime" (kod starih naroda, ime je bilo deo ličnosti), "moje ja". Doslovno za svakog oca, sinovi su predstavljali najvrednije što su imali. Da ne govorim o prvorođencima.

Upravo zato se druga ličnost Boga - Trojstva - Trojice, i naziva "Sinom", da bi se naglasio odnos. Sin je u Ocu, Ime Očevo, Reč Očeva, pokazuje Oca, radi Očev posao... A kako se radi o Bogu, Sin postoji od iskona, nije nastao, nije stvoren (kao što su to anđeli ili čovek).

Doslovno, sve je nastalo po Sinu, Očevom umu, ideji, mudrosti, Reči koju je Otac rodio izgovorivši "JA JESAM". Uostalom i glagol roditi, rodio, ne znači stvaranje, nego objavljivanje, a objaviti se može samo nešto što već postoji.

Kako je dakle Sin Reč, a po Reči se (budi) sve stvara, onda je Sin šta? Onaj koji je i serafe i kerube i anđele i čoveka stvorio. Sin nije Otac, Otac nije Sin, ali Oca bez Sina poznati ne možemo, jer Sin je suština Očeva, lik Očev.

Zato Isus i govori da vrši volju Očevu, jer volja Isusova je potpuno isto što i volja Očeva. Namera Sina je namera Oca.

Jedan su.
 
Naravno da se prvenstveno odnosi na odnos na zemlji (to su antropomorfizmi koji sluze da nam pojasne taj odnos), ali takodje implicira i nebeski odnos, imas druge stihove koji to dokazuju! Zar ne pise recimo u Starom Zavetu - "ljubite Sina da se ne razgnevi"? Dakle, NIJE ON SIN BOZJI SAMO NA ZEMLJI (TO JE I NA NEBU PRE TOGA - NOSI TAJ NAZIV). U krajnjem slucaju se izraz "Sin Bozji" ne moze porediti sa odnosom obicnih ljudi, Boga ili andjela, jer ovo je "poseban odnos" kako na zemlji tako i na nebu!

Znaci Jovane, teologija ti je manjkava, svo vreme ti to govorim, a ti ne ulazis u dubinu dovoljno!

Ne postoji Mire moj, Sin Božiji-Mešijah pre dolaska na zemlju. Njegova pojava je označena terminom "danas" tj.vremenskom kategorijom. Apostoli to opisuju u kontekstu rođenja, krštenja i vaskrsa.

U Torah to de odnosi proročki, u budućnosti...kada se pojavi taj Sin. Judaizam inače ne poznaje nekog Sina Božijeg na nebu tj. Torah nigde to se pominje. To je rekoh vezano za zemaljsko utelovljenje.

Ps..ne poznaje genetsko poreklo od Boga u smislu doslovnog rođenja.
 
Poslednja izmena:
Judaizam inače ne poznaje nekog Sina Božijeg na nebu tj. Torah nigde to se pominje. To je rekoh vezano za zemaljsko utelovljenje.

Pa što onda ako Tora ne poznaje, poznaje ga Novi zavjet? Ja sam ti već nekoliko puta govorio kako u Tori nemamo potpunu objavu.

Jovane, kakva je tvoja veza sa Židovima i židovstvom? Pogotovo u kontekstu tvog odbacivanja dogmi Kristove Crkve?
 
Pa što onda ako Tora ne poznaje, poznaje ga Novi zavjet? Ja sam ti već nekoliko puta govorio kako u Tori nemamo potpunu objavu.

Jovane, kakva je tvoja veza sa Židovima i židovstvom? Pogotovo u kontekstu tvog odbacivanja dogmi Kristove Crkve?

Ne poznaje jer ne postoji. Sve što postoji ono se i objavi. Božanski plural je recimo objavljen ali Sin Bog nije.
Ni Novi Zavet takođe ne govori o Sinu Bogu već o Božijem Sinu-Mešijahu čije je rođenje vezano za zemlju.
 
Ne poznaje jer ne postoji. Sve što postoji ono se i objavi. Božanski plural je recimo objavljen ali Sin Bog nije.

Jesu li tebe osunetili?

Ni Novi Zavet takođe ne govori o Sinu Bogu već o Božijem Sinu-Mešijahu čije je rođenje vezano za zemlju.

Govori. Sveti Toma Isusa naziva Bogom, sveti Pavao Isusa naziva Bogom i Sveti Ivan kaže da se Bog utjelovio u Isusu iz Nazareta. :)

Evo nešto i iz tvog "pred-muhamedansko-židovskog" perioda.

Tako je. On je na Zemlju došao kao Bog i kao čovek.

P.S. Smatraš li se još uvijek adventistom sedmog dana, ili si se maknuo od njih i smatraš ih herezom koja vjeruje da je čovjek (Isus) Bog?
 
Jesu li tebe osunetili?



Govori. Sveti Toma Isusa naziva Bogom, sveti Pavao Isusa naziva Bogom i Sveti Ivan kaže da se Bog utjelovio u Isusu iz Nazareta. :)

Evo nešto i iz tvog "pred-muhamedansko-židovskog" perioda.



P.S. Smatraš li se još uvijek adventistom sedmog dana, ili si se maknuo od njih i smatraš ih herezom koja vjeruje da je čovjek (Isus) Bog?

Ja govorim u svoje ime, tj.na osnovu onoga što sam razumeo i otkrio. Ne u ime drugih. Svakome koliko se otkrije i ko kako razume.

Ja sam kazao da sam razumeo da Mešijah nije Bog na zemlji...već pomenuh zašto. Pa da ne ponavljam.

Bog Sin ne postoji ni u Novom ni u Starom Zavetu.
 
Ja govorim u svoje ime, tj.na osnovu onoga što sam razumeo i otkrio. Ne u ime drugih. Svakome koliko se otkrije i ko kako razume.

Od koga si naučio odgovarati tako da ne odgovoriš? Opet te pitam:

1. Kakva je tvoja veza sa Židovima i židovstvom? Pogotovo u kontekstu tvog odbacivanja dogmi Kristove Crkve?

2. Jesu li tebe osunetili?

3. Smatraš li se još uvijek adventistom sedmog dana, ili si se maknuo od njih i smatraš ih herezom koja vjeruje da je čovjek (Isus) Bog?

Ja sam kazao da sam razumeo da Mešijah nije Bog na zemlji...već pomenuh zašto. Pa da ne ponavljam.

To što si ti razumio nikoga ne obvezuje. Dapače, svaki kršćanin ovo tvoje mora odbaciti jer je strašna hereza koju je Crkva odbacila.

Bog Sin ne postoji ni u Novom ni u Starom Zavetu.

Ni Bog Jahve ne postoji u Novom zavjetu!?!? Citiraj tekst Novog zavjeta gdje piše - "Jahve".
 
Natrag
Top