Cuvarkuca

Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
images


[FONT=Arial,Helvetica]Lekoviti deo biljke: za lek se skupljaju listovi, Ieti, za vreme cvatnje
hemijski sastav: tanin, sluz, smola, kalcijev malat, masno ulje, mravlja i jabucna kiselina.
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Upotrebljava se sok iscedjen iz celelog svezeg lista.[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica]Lekovito delovanje: sveže iscedjeni sok iz listova cuvarkuce koristi se u
lecenju nervne rastrojenosti, padavice, nemimih snova i straha u male dece.
Sveže zdrobljeni listovi ili cisti sok koriste se kao sredstvo koje hladi i steže, zatim, protiv cireva, rana, opekotina; za bolna mesta nastala gihtom te za lecenje »kurjih ociju« i uklanjanje suncevih pega. Sveži sok koristi se u lecenju nagluvosti, osobito one koja je izazvana skrucenim žutim sekretom (jer ga sok cuvarkuce rastvara)..
[/FONT] [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Cireva zeludca, herpesa, hemoroida i glista. Sok se upotrebljava protiv opekotina. U novije vreme upotrebljava se sok od vveze biljke krotiv zapaljenja zuba i upala grla.[/FONT]


Herbavita
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.10.2009
Poruka
67
користи се и за лечење упале ушију, проверено. загрејан предмет ставити на предео између ушне шкољке и главе, па исцедити неколико капи чуваркуће у ухо. мировати једно време, и понављати поступак.
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
Da. Lekovito dejstvo za koje su jos nase bake znale. Ja sam bas to za upalu cula od nasih starih.
 
Član
Učlanjen(a)
12.10.2009
Poruka
67
много корисних ствари су знале наше баке. штета што нам не оставише у аманет све народне лекове. увек ћу пре узети природно него таблету
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
много корисних ствари су знале наше баке. штета што нам не оставише у аманет све народне лекове. увек ћу пре узети природно него таблету



Da, ja isto.Kad me glava boli mrzi me da uzmem tabletu kao da cu umreti od nje. :???: Ne znam zbog cega. Valjda sto, hvala Bogu, nisam imala potrebe da ih pijem ranije.
 
Član
Učlanjen(a)
12.10.2009
Poruka
67
Ма, ја главобољу ни не убрајам у болести:mrgreen:
Осим, наравно, ако није нешто што се често понавља..
 
Natrag
Top