Citati Elen G. White

Sta ste zakljucili nakon citanja ove teme? EGW je bila:

  • Bozji prorok.

    Votes: 4 30,8%
  • Lazni prorok (plagijator).

    Votes: 7 53,8%
  • Ne smatram je prorokom ali nemam lose misljenje o njoj.

    Votes: 1 7,7%
  • Bila je to bolesna zena koja umislja.

    Votes: 1 7,7%
  • Bila je dobra osoba.

    Votes: 2 15,4%
  • Bila je zla osoba.

    Votes: 1 7,7%

  • Total voters
    13
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
To i ja tvrdim. Zato sam i rekao, da Ellen White, za koju smo vidjeli da je pokrala 50 tisuća stranica teksta i nijekala (lagala) da je to učinila, nema nikakve veze s Bogom. Dapače, bila je duboko u službi sotone. :) Ne može se biti malo Božji malo sotonin, ono što je radila Ellen White ili je od Boga ili od sotone.
Ako se pročita ovo u cjelovitosti, ona i sama to kaže da je ili od Boga ili sotone, barem meni to tako izgleda:

Bog mi je dao značajno, svečano iskustvo u vezi s Njegovim radom; i možete biti uvjereni da sve dok je moj život pošteđen, neću prestati dizati glas upozorenja dok sam impresionirana Duhom Božjim, hoće li ljudi čuti ili će se suzdržati. U sebi nemam posebne mudrosti; Ja sam samo oruđe u Gospodinovim rukama za obavljanje posla koji mi je postavio. Upute koje sam dao perom ili glasom bile su izraz svjetla koje mi je Bog dao. Pokušao sam vam iznijeti načela koja mi je Duh Božji godinama utiskivao u um i zapisivao u moje srce. A sada vas, braćo, molim da se ne miješate između mene i naroda i da odvratite svjetlo koje bi im Bog došao. Nemojte svojom kritikom oduzimati svu snagu, svu poantu i moć iz Svjedočanstava. Nemojte misliti da ih možete secirati prema svojim idejama, tvrdeći da vam je Bog dao sposobnost razlučivanja što je svjetlo s neba, a što je izraz puke ljudske mudrosti. Ako Svjedočanstva ne govore u skladu s Božjom riječi, odbacite ih. Krist i Belial ne mogu se sjediniti. Za ime Krista, nemojte zbunjivati umove ljudi ljudskim sofistikom i skepticizmom i obesmisliti djelo koje bi Gospodin učinio. Nemojte, svojim nedostatkom duhovnog razbora, učiniti od Božjeg djelovanja stijenu sablazni pri čemu će mnogi posrnuti i pasti, "i biti uhvaćeni u zamku." (5T 691)

Kad se ljudi usude kritizirati Riječ Božju, usude se na sveto, sveto tlo, i bolje im je da strahuju i drhte i skrivaju svoju mudrost kao ludost. Bog ne postavlja nijednog čovjeka da izriče sud o Njegovoj Riječi, odabirući neke stvari kao nadahnute i diskreditirajući druge kao nenadahnute. Svjedočanstva su tretirana na isti način; ali Bog nije u tome.”—Pismo 22, 1889

Ne znam kako oni to tumače na svoj neobičan način. Neka im se Bog smiluje ako griješe i neka im je sa srećom...


Znam samo da se Ellen nije smatrala mučenicom i nje se žalila na Marian Davis, zapravo je suprotno od toga:

Marian je upravo ono što nam treba. Ona je sjajna pomoć” (Pismo 4, 1879.).

Dakle, shvaćate da mi je Marian najdragocjenija pomoć u objavljivanju mojih knjiga. (Pismo 61a, 1900.)

Osjećam veliku zahvalnost za pomoć sestre Marian Davis u izdavanju mojih knjiga. Materijale prikuplja iz mojih dnevnika, iz mojih pisama i iz članaka objavljenih u novinama. Jako cijenim njezinu vjernu službu. Ona je bila sa mnom dvadeset pet godina i stalno je stjecala sve veću sposobnost za rad na klasificiranju i grupiranju mojih spisa.” (Pismo 9, 1903.)

Marian, moja pomoćnica, vjerna i istinita kao kompas polu u svome poslu, umire... (Manuscript 95, 1904.)

Svako dobro
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Ako se pročita ovo u cjelovitosti, ona i sama to kaže da je ili od Boga ili sotone, barem meni to tako izgleda:

Postoji njezina nedvojbena izjava da je "njezin rad ili djelo Božje ili djelo sotone". Nema između, nema ništa polovično. Evo je:

Moj rad nosi pečat Božji, ili pečat neprijatelja. Ovdje nema ništa polovično, nikakvog nagađanja. Svjedočanstva su djelo Božjeg Duha, ili pak djelo sotone. (Ellen White, Svjedočanstva za crkvu, Vol 5, str. 671)

Jasno je čije je djelo krađa tuđeg, nijekanje krađe, i još mlaćenje novca na 'ukradenoj robi'. Božje nije, a Ellen White sama otkriva čije onda je. :)
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Ali, gle čuda, ona traži novce za sebe od tih knjiga, i milijune tako zarađuje. Ako ona pojma nema da netko u njezino ime izdaje knjige, kako može tražiti novce od prodaje tih knjiga. Kako možeš ovako nasjesti?

Ma ne znam Slape, sada sumnjam u svaku izjavu koja joj se pripisuje, pa ne znam sta je stvarno ona rekla i napisala a sta drugi. Otkud znam da je stvarno trazila novce.. Mozda su i to izmislili, i to da im je predala svoje spise. Testament se moze i krivotvoriti..

Zašto je ispod teksta koji nije njezin potpisala svoje ime?

Jel njen potpis, i kako znas da je njen?

Ne kazem da nisi u pravu, samo treba dobro sve proveriti..
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
U svojim spisima kaže da na kraju sve dolazi do nje i ona to pregledava.

Vise nisam siguran sta je ona stvarno napisala a sta nije. Vidis i sama da su oni to menjali i kasapili.. Ako su posle njene smrti menjali, mogli su sve izmeniti i to sto je ona ranije napisala..

možete biti uvjereni da sve dok je moj život pošteđen,

Ona je bila bolesna, tesko da je iz kuce izlazila.. Mogli su da izmisle da je rekla i ono sto nije, vidis iz ovog retka.. Zato mislim da su pisma crkvama pisali drugi u njeno ime, lazirali.. A na knjige vrsili uticaj da se doda..

Nemojte misliti da ih možete secirati prema svojim idejama, tvrdeći da vam je Bog dao sposobnost razlučivanja što je svjetlo s neba, a što je izraz puke ljudske mudrosti.

Međutim, izvješća koja kruže, da je bilo kojem od mojih pomagača dopušteno dodavati materiju ili mijenjati značenje poruka koje pišem, nisu istinita." Pismo 225, 1906

Pročitala sam sve što je prepisano, da vidim da je sve kako treba. Pročitala sam cijeli rukopis knjige prije nego što je poslana u tiskaru

Recite joj [Marian Davis] da sam prije samo jedne minute pročitala pisma u kojima je specificirala poboljšanja koja treba učiniti u člancima za 1. svezak [Patrijarsi i proroci]. Zahvaljujem joj.

Vidis, postojale su tendencije, da se u to vreme menjaju njeni spisi - "poboljsavaju", sugerisali su joj sta da pise i sta da menja. Ona je navodno sve to "pregledavala".. Ali da li je ona znala da su ta "poboljsanja" reci drugih autora?

Mozda ona to nije ni znala, mozda je prihvatila njihove reci kao dobre, upotrebila ih da prenese svoju poruku, i smatrala je to Bozjom pomoci.. Dok su oni uzimali tudje reci..

Ne znam sto bi bas nju optuzili za kradju, jer ona je bila bolesna zena, pri tom neobrazovana, i s mukom je i pisala..

Posle njene smrti su verovatno nastavili sa "poboljsanjima", jer im je ona testamentom ostavila te spise, i zato mi danas imamo iskasapljene tekstove.. Ono sto je pisano i nisu njene reci..

Posto je retko izlazila, mogao je ko je god hteo da pise u njeno ime, i da salje pisma crkvama, a knjige su u startu bile reci drugih autora..

Teorija o njoj kao "zrtvi" i nije toliko suluda koliko se cini...
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Poštujem vaše mišljenje od obojice, ipak imam svoje. Treba se osloniti na Boga.
Nisam nigdje napisala da je ona krala, ja to ne znam. Ako je krala zašto nije osuđena? Zašto oštećene stranke nisu potražile naplatu od White Estate i obustavu njenih knjiga, onih koji su plagijati?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Poštujem vaše mišljenje od obojice, ipak imam svoje. Treba se osloniti na Boga.
Nisam nigdje napisala da je ona krala, ja to ne znam. Ako je krala zašto nije osuđena? Zašto oštećene stranke nisu potražile naplatu od White Estate i obustavu njenih knjiga, onih koji su plagijati?

Zato sto je plagirano u nedovoljnoj meri da bi proslo na sudu. A u ono vreme mislim da nije ni postojao zakon koji brani kopiranje tudjeg dela. Danas su ti pisci mrtvi. Ne znamo ko pridrzava autorsko pravo danas nakon njihove smrti i u cijem su posedu knjige. To ne bi proslo na sudu, ni tada a ni danas..

Uzmimo za primer Miroljuba, koji je od reci do reci plagirao tudje knjige, citava poglavlja, a opet je ubacio i svoje reci. Ako ga neko tuzi, on ce tvrditi da knjiga nije plagijat, jer sadrzi i njegove reci. Osim toga, ako knjiga nije zasticena termom - "sva prava zadrzana" i ako nije zabranjeno kopiranje i citiranje, ne mozes ni upotrebiti zakonski osnov. Pogotovo kada je rec o religiiznom delu, gde se autorska prava cesto ne pripisuju piscu, vec Bogu.

Tako niko ne moze nista Miroljubu danas, a ni ASD crkvi. Zakon o plagiranju je novijeg datuma, a posto je donet kasnije, ne primenjuje se na ono sto je bilo ranije..

Pored toga postoje zakonske odredbe, da ako pisac nije zastitio delo i zadrzao sva prava na tekst, ako nije zabranio kopiranje i distribuciju, onda niko nije ni kriv sto kopira i distribuise.. Isto se primenjuje na knjige, na CD-e i muziku..

Znaci moras naglasiti da ne dozvoljavas kopiranje i distribuciju...

Eventualno, Miroljuba mogu da tuze Jehovini Svedoci, sto je bez dozvole distribuisao njihov prevod biblije, gde pise "sva prava pridrzana" i da su iskljucivi vlasnik prevoda. Ali on zna da oni to nece uraditi jer su verujuci. On ih je cak pitao za dozvolu da stampa, oni su rekli da je prevod vlasnistvo zajednice i da ne zele siru distribuciju (pogotovo ne izmenjenu), a on je to uzeo bez dozvole, jer je shvatio da ga nece tuziti..

Uzmi za primer i slucaj Edisona, koji je pokrao Teslu. Izum je priznat Tesli, ali novac i zarada ne ide Tesli i njegovoj porodici (poznajem devojku koja mu je rod), posto je zakon uveden kasnije..
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Zato sto je plagirano u nedovoljnoj meri da bi proslo na sudu. A u ono vreme mislim da nije ni postojao zakon koji brani kopiranje tudjeg dela. Danas su ti pisci mrtvi. Ne znamo ko pridrzava autorsko pravo danas nakon njihove smrti i u cijem su posedu knjige. To ne bi proslo na sudu, ni tada a ni danas..

Uzmimo za primer Miroljuba, koji je od reci do reci plagirao tudje knjige, citava poglavlja, a opet je ubacio i svoje reci. Ako ga neko tuzi, on ce tvrditi da knjiga nije plagijat, jer sadrzi i njegove reci. Osim toga, ako knjiga nije zasticena termom - "sva prava zadrzana" i ako nije zabranjeno kopiranje i citiranje, ne mozes ni upotrebiti zakonski osnov. Pogotovo kada je rec o religiiznom delu, gde se autorska prava cesto ne pripisuju piscu, vec Bogu.

A što misliš o svjedočanstvu M.L. Andreasena, on je tvrdio da su svi njeni spisi u periodu dok je ona bila živa zaista njeni? Samostalno je otišao kod nje i pregledavao njena pisma i manuskripte. Napisao je u svom svjedočanstvu da mu je dopustila da sve pregleda, čak i svoja privatna pisma...
Treba napomenuti da je Andreasen skoro izgubio penziju braneći Ellen G. White. Čitajući njegovu biografiju djeluje mi kao da je bio čovjek na mjestu koji je zaista živio svoju vjeru za razliku od mnogih drugih, a gledajući te razne kritičare koji pišu o izmjenama on ispada kao neki lažov.... da li su sigurni u tu optužbu?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
A što misliš o svjedočanstvu M.L. Andreasena, on je tvrdio da su svi njeni spisi u periodu dok je ona bila živa zaista njeni? Samostalno je otišao kod nje i pregledavao njena pisma i manuskripte. Napisao je u svom svjedočanstvu da mu je dopustila da sve pregleda, čak i svoja privatna pisma...
Treba napomenuti da je Andreasen skoro izgubio penziju braneći Ellen G. White. Čitajući njegovu biografiju djeluje mi kao da je bio čovjek na mjestu koji je zaista živio svoju vjeru za razliku od mnogih drugih, a gledajući te razne kritičare koji pišu o izmjenama on ispada kao neki lažov.... da li su sigurni u tu optužbu?

Pa kad je trebalo dokazati da su ti spisi nadahnuti i da dolaze licno od nje a ne od crkve, on je to radio.

Sta mislis, zasto bi on uopste proveravao autenticnost tih spisa, ako nije postojala sumnja da ih neko lazira?

Znaci, mnogi u crkvi su osporavali ta pisma da ne poticu od nje, i da crkva mulja, i zato je njegov zadatak bio da ih ubedi. I uspeo je..

Ja mislim da je ovo upravo bila zelja crkve, da tim spisima da autoritet, kako bi se svi adventisti koji su u to vreme bili rasejani zbog razocarenja 1844. skupili pod jedan krov.

A ko ih je stvarno pisao, da li je ona nesto pisala, pa su oni modifikovali, to je dilema..

Verovati da bi jedna neobrazovana zena sedela u kuci i neprestano pisala tolike silne knjige, je zaista neverovatno.. To je brdo knjiga..

Ako je ona ista i napisala, u sta sam ozbiljno poceo da sumnjam, onda to uopste nije ovo sto mi citamo...
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Ako je ona ista i napisala, u sta sam ozbiljno poceo da sumnjam, onda to uopste nije ovo sto mi citamo...
Postoje navodno neke stvari koje nisu pustili za javnost, mnogi pričaju o tome...
Recimo kod Dirka Andersona, njenog kritičara, su dolazila pisma od ljudi da postoje neki neobični spisi:

Rujan, 2000, putem e-maila od bivšeg studenta teologije na Sveučilištu Andrews

Proveo sam mnogo sati u trezoru na Sveučilištu Andrews i želio sam pronaći bilo kakve izjave o manipulaciji vrstama. Izgubio sam sva istraživanja prije nekoliko godina u selidbi iz Zapadne Njemačke i boli me to kad uzmete u obzir odmak!

Bio sam u iskušenju da uzmem kameru, ali oni su gledali svaki trenutak! Sjećam se da sam vidio rukom napisan scenarij! Nekakvo pismo! Ovo pismo je opisivalo laboratorije i instrumente unutra!

To je bilo od 1982 - 1984 davno! Volio bih da vam mogu pomoći! Tražio sam neke E.G. White komentare putem Interneta i naletio na vašu stranicu! Bio sam zadivljen kad sam tamo vidio informaciju!

Sjećam se da sam čitao rukom pisane članke o "antediluvskom narodu"! Ne objavljuje se ni u jednom od njezinih djela ili spisa koje je odobrila Organizacija. Papiri su bili tako krhki / slabi - sjećam se da mi je tajnica nekoliko puta gledala preko ramena i naljutio sam se i pitao zašto sigurnost! I rekli su mi da su papiri toliko stari da nisu htjeli uništiti imovinu ili stanje! Zato je sve kopirano na disk! Ali zanimalo me zašto se izjave laboratorija ne spominju, a one su samo mijenjale temu! Vratio sam se godinama kasnije i nisu me htjeli pustiti ni u trezor!

[ime zadržano zahtjevom]

Sad moguće je da je to i izmišljeno, ne znamo ništa sa sigurnošću.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Postoje navodno neke stvari koje nisu pustili, za javnost mnogi pričaju o tome...
recimo kod Dirka Andersona njenog kritičara su dolazila pisma od ljudi da postoje neki neobični spisi

Rujan, 2000, putem e-maila od bivšeg studenta teologije na Sveučilištu Andrews

Proveo sam mnogo sati u trezoru na Sveučilištu Andrews i želio sam pronaći bilo kakve izjave o manipulaciji vrstama. Izgubio sam sva istraživanja prije nekoliko godina u selidbi iz Zapadne Njemačke i boli me kad uzmete u obzir odmak!

Bio sam u iskušenju da uzmem kameru, ali oni su gledali svaki trenutak! Sjećam se da sam vidio rukom napisan scenarij! Nekakvo pismo! Ovo pismo je opisivalo laboratorije i instrumente unutra!

To je bilo od 1982 - 1984 davno! Volio bih da vam mogu pomoći! Tražio sam neke E.G. White komentare putem Interneta i naletio na vašu stranicu! Bio sam zadivljen kad sam tamo vidio informaciju!

Sjećam se da sam čitao rukom pisane članke o "antediluvskom narodu"! Ne objavljuje se ni u jednom od njezinih djela ili spisa koje je odobrila Organizacija. Papiri su bili tako krhki / slabi - sjećam se da mi je tajnica nekoliko puta gledala preko ramena i naljutila sam se i pitala zašto sigurnost! I rekli su mi da su papiri toliko stari da nisu htjeli uništiti imovinu ili stanje! Zato je sve kopirano na disk! Ali zanimalo me zašto se izjave laboratorija ne spominju, a one su samo mijenjale temu! Vratio sam se godinama kasnije i nisu me htjeli pustiti ni u trezor!

[ime zadržano zahtjevom]

Sad moguće je i da izmišljaju to, ne znam...


Postoji izjava koju je napisala da je "ADVENTISTICKA CRKVA PALA U PONOR PAKLA" sto su izbacili i prepravili da ne pada crkva nego nevernici padaju..

Ona je sedela u kuci i nesto pisala, oni su to kasapili, da li je stiglo do citaoca ili ne, ko zna..

Krili su njene spise i dan danas kriju, sto pokazuju neobjavljeni rukopisi, da su sve kontrolisali od pocetka..

Nije mi ta ideja zrtve toliko suluda.. Mozda je ona sve i znala, opominjala ih i pisala, a ko zna sta su oni sakrili..

Svakako ne bi trebali automatski nju da optuzimo da je ucestvovala u prevari..
 
Natrag
Top