Brzina memorije

Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
2.685
Juče sam se ponovio sa konfiguracijom, ali me interesuje sledeća stvar:
Dakle, memorijski modul je kingston na 1600MHz i dotičnu brzinu vidi BIOS (UEFI). Međutim, CPUz i GPUz brzinu memorije čitaju kao 800MHz, što se može videti u priloženom. Mene interesuje zbog čega prijavljuje samo 800MHz?
I još jedno pitanje: Gde se podešava količina deljene memorije koju je integrisana uzela? Trenutno je 768MB a planiram da prvo dokupim još jedan modul od 4GB, pa da grafici dam 1GB, a kasnije kada se steknu uslovi :D uzmem i "dezintegrisanu" grafiku.

IMG_20160719_121802.jpg

IMG_20160719_122119.jpg

test.jpg
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2012
Poruka
1.272
Juče sam se ponovio sa konfiguracijom, ali me interesuje sledeća stvar:
Dakle, memorijski modul je kingston na 1600MHz i dotičnu brzinu vidi BIOS (UEFI). Međutim, CPUz i GPUz brzinu memorije čitaju kao 800MHz, što se može videti u priloženom. Mene interesuje zbog čega prijavljuje samo 800MHz?
I još jedno pitanje: Gde se podešava količina deljene memorije koju je integrisana uzela? Trenutno je 768MB a planiram da prvo dokupim još jedan modul od 4GB, pa da grafici dam 1GB, a kasnije kada se steknu uslovi :D uzmem i "dezintegrisanu" grafiku.

IMG_20160719_121802.jpg

IMG_20160719_122119.jpg

test.jpg

Cestitam nek te uzdravlje sluzi nov komp!
Skini program Aida 64 pa pogledaj tamo kako je ocitava!
 
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
2.685
U stvari, kad pogledaš šta piše u kingstonovom pdf-u za ovu memoriju - nigde i ne stoji da je ona na 1600 MHz! Ona radi na 800MHz, a brzina upisa je 1600Mb/s.
Dakle, još JEDNA prevara naših uvoznika (u ovom slučaju EWE comp).

image.jpg
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
DDR znaci Double data rate, to znaci da memorija radi na frekvenciji na kojoj bi i trebalo 2x800= 1600.

Kod:
https://en.wikipedia.org/wiki/Double_data_rate
 
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
2.685
Pa sad... DDR jeste Double Data Rate i odnosi se na brzine u poređenju sa SDRAM memorijama. Ako pogledamo i ovaj grafikon, jasno je da je (u mom slučaju), brzina memorije 200MHz, brzina I/O magistrale 800 MHz, 1600 MT/s (MegaTransfers per seconds) - A measurement of bus and channel speed in millions of "effective" cycles per second. MT/sec is a rating of the actual, delivered speed rather than the speed of the interface clock.
E u tom grmu leži zec! Neko ove MT/s pretvara u MHz i VOILA!!! - Evo veće cifre.
Kod:
For example, if timing is derived from both the rising and falling edges 
of a clock cycle rather than one complete cycle, the effective rate is doubled:
a 400 megahertz (MHz) clock yields 800 megatransfers per second (MT/sec).
In this case, using 800 megahertz (800 MHz) as a rating would be technically
incorrect because it is not the true speed of the clock.

image.jpg


Prevedeno na srpski - još jedan način da se nešta što je manje proda kao veće. Slično GB kod HDD/SD - 160GB HDD ima u stvari 148GB. A zbog te razlike uveli su neki standard od GBit.

Inače, našao sam u BIOS-u (UEFI-u) podešavanje za deljenje memorije za integrisanu grafiku.
 
Poslednja izmena od urednika:
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
U stvari kod tih memorija nije dupliarana brzina memorije, vec je dupliran rate kojim se vrse transferi. Sada se memorije obelezavaju oznakom kojom se vrse mega transferi pa tako tih 1600 MHz je u stvari 1600 MT. Sto znaci da recimo starije memorije na 800 Mhz su mogle da transferuju 800 MT, nove memorije imaju double rate i na istoj frekvenciji, imaju vise transfera po jednom cycle-u. U principu kada bi se napravila memorija koja stvarno radi na 1600 Mhz po starim oznakama to bi bilo to.


Naravno ima tu i marketinga mnogo. Slicno kao sa procesorima, gde su ljudi bili uvereni da prakticno imaju 2-4 procesora. A to bas i nije tako(jer recimo procesor stari od 3Ghz sa jednim jezgrom ce brze obaviti zadatak nego dual core na 2.6). Multi core procesori imaju prednosti kod multitaskinga(i naravno savremeniji su i vise Lx memorije imaju), procesor od 4 jezgra ne znaci da radi brzinom 4x3= 12 Ghz, to je i dalje procesor na 3 GHz za jednostavne operacije koje ne ukljcuju mutlitasking. Tako da sve je to deo price koja prodaje, kao i kamere od 20+ MP na telefonima, gde recimo sa kamerom od 40 Mp bi se mogla slikati fotogtrafija za bilbord, a u realnosti sa mikro objektivom koji telefoni koriste znamo da slike nikada nece biti kvaliteta kao ona slikana sa pravim objektivom i 3 puta manjom rezolucijom...

Nije isto ponuditi memoriju od 800 Mhz koja je bolja i memoriju koja je 1600. Memorija od 800 je i dalje memorija na 800 Mhz. Ovako je memorija 1600 sto znaci da je duplo bolja...
 
Član
Učlanjen(a)
13.11.2012
Poruka
264
Pa sad... DDR jeste Double Data Rate i odnosi se na brzine u poređenju sa SDRAM memorijama. Ako pogledamo i ovaj grafikon, jasno je da je (u mom slučaju), brzina memorije 200MHz, brzina I/O magistrale 800 MHz, 1600 MT/s (MegaTransfers per seconds) - A measurement of bus and channel speed in millions of "effective" cycles per second. MT/sec is a rating of the actual, delivered speed rather than the speed of the interface clock.
E u tom grmu leži zec! Neko ove MT/s pretvara u MHz i VOILA!!! - Evo veće cifre.
Kod:
For example, if timing is derived from both the rising and falling edges
of a clock cycle rather than one complete cycle, the effective rate is doubled:
a 400 megahertz (MHz) clock yields 800 megatransfers per second (MT/sec).
In this case, using 800 megahertz (800 MHz) as a rating would be technically
incorrect because it is not the true speed of the clock.

image.jpg


Prevedeno na srpski - još jedan način da se nešta što je manje proda kao veće. Slično GB kod HDD/SD - 160GB HDD ima u stvari 148GB. A zbog te razlike uveli su neki standard od GBit.

Inače, našao sam u BIOS-u (UEFI-u) podešavanje za deljenje memorije za integrisanu grafiku.
"razlika"u veličini HDD je u tome što proizvođač kaže 1GB=1000 Mb a Microsoft 1GB=1024 Mb.

"razlika"u veličini HDD je u tome što proizvođač kaže 1GB=1000 Mb a Microsoft 1GB=1024 Mb.znači proizvođačevu deklarisanu veličinu dijeliš sa 1.073
 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top