Brusnica

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
BRUSNICA

Drugi > nazivi:[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] > BRUSNICA[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Latinski > naziv:[/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Vaccinium > vitis idaea - Vaccinium macrocarpa. Eng - Cranberry.[/FONT]

cranberry.gif
[FONT=Arial,Helvetica]
Opis > biljke:
Brusnice spadaju u bobicasto voce koje, kao i borovnice, > poticu iz Severne Amerike. To je tvrda i crvena bobica koja > zahvaljujuci vecoj kolicini vitamina C u svom sastavu ima kiselkasti > ukus.
> Brusnicu su koristili u davnim vremenima starosedeoci Amerike > kao lek za mnoga stanja, izmedju ostalog i za upalu mokracnih > puteva... ,
>
[/FONT][FONT=Arial,Helvetica]
>
[/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]U > poslednje vreme, veoma je popularan sok od brusnica. Osim toga, > ovaj se dragoceni plod može koristiti u svežem obliku, > može se cuvati smrzavanjem ili sušenjem, a sa njim > se mogu pripremati i razlicite sosove i ukusna jela.[/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Brusnice > su, nutricionisticki gledano, posebni plodovi bogati razlicitim > zaštitnim materijama, uz klasicne vitamine i minerale i > druge hranjljive sastojke (vitamin A, vitamin C, kalijum i biljna > vlakna). U njima su okriveni brojni bioflavonoidi (npr. quercetin) > koji imaju snažno antioksidativno
cranberry2.jpg

delovanje, > cime smanjuju rizik oboljevanja od razlicitih karcinoma (posebno > se spominju rak dojke i rak debelog creva). U laboratorijskim > eksperimentima na životinjama, brusnice su svojim bioflavonoidima > ne samo sprecavale rast celija raka, vec i njihovo metastaziranje. > Antioksidansi osim toga pomažu i pri prevenciji odredjenih > faktora koji podsticu nastanak kardiovaskularne bolesti.
> Hipuricna kiselina, koja se takodje nalazi u brusnicama, predstavlja >
> prirodni antibiotik, tako da se brusnicama pridodaju ne samo > antibakterijska, vec i antifungalna
> (protiv gljivica) svojstva. Antocianini i proantocianidi iz > brusnica, osim antikancerogenog delovanja, pomažu i pri > obnovi celija koje su odgovorne za vid. Brusnice uz sve to, > deluju i na snižavanje glukoze u krvi, što je jako > korisno za dijabeticare.
> Najvažnija stanja kod kojih se preporucuje svakodnevna > upotreba tih izuzetnih plodova jeste u svakom slucaju upala > mokracnih puteva, buduci da flavonoidi iz brusnica imaju posebno > antibakterijsko delovanje bas u tom delu tela, zahvaljujuci > posebnim receptorima kojima se one tu vežu.
> Istraživanja su pokazala da sastojci iz brusnica uništavaju > i Helicobacter pylori, koji je u najvecem postotku uzrocnik > cira na želucu. Osim toga, brusnice uništavaju i bakterije > koje su naseljene u ustima i koje inace vremenom dovode do raznih > bolesti zubi i desni..
[/FONT]


[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Herbateka[/FONT]




[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Brusnica za zdravu prostatu

Brusnica za zdravu prostatu

Bubrezi, urinarni trakt i prostata najčešće stradaju zbog infekcija.

Bubreg je parni organ, smešten u stomačnoj duplji. Oko svakog bubrega nalazi se sloj masnog tkiva koje ima zaštitnu funkciju.



Bubrezi su dodatno zaštićeni položajem jer se nalaze ispod rebarnih lukova. Svaki bubreg dobija krv putem bubrežne arterije, zatim je filtrira i iz nje odstranjuje sve štetne sastojke.

Funkcije bubrega

- stvara mokraću
- reguliše ravnotežu vode i elektrolita
- reguliše kiselost
- eliminiše štetne materije iz organizma
- luči hormone
- održavaju čvrstinu kostiju

Zanimljivost: Bubrezi svakoga dana filtriraju oko 200 litara krvi!

Prostata

Muška polna žlezda nalazi se u genitalnoj zoni, naslonjena na oko pet centimetara dubine na rektum, sa njegove prednje strane. Spada u žlezde sa unutrašnjim lučenjem i veoma je sklona obolevanju.

Benigno uvećanje prostate

Uvećanje prostate uzrokuje prepreku u pražnjenju mokraćne bešike. Simptomi oboljenja se javljaju kod oko 30 odsto muškaraca starijih od 65 godina. Starenjem, broj obolelih se povećava.

Simptomi

- noćno mokrenje
- učestalo mokrenje
- otežano mokrenje
- slabiji i tanji mlaz urina
- neizdrživ nagon za mokrenjem

Tegobe vremenom postaju izraženije. Javlja se osećaj nepotpunog pražnjenja. U slučaju izostanka lečenja može doći i do prestanka mokrenja, što dovodi do oštećenja bubrega.

Lečenje

Rano postavljanje dijagnoze omogućava poboljšanje kvaliteta života i sprečava nastanak komplikacija.

Karcinom prostate

Karcinom prostate je jedan od najčešćih koji se javljaju kod muškarca.

Uzroci

- starost
- nasledni faktor (otac, deda)
- loše navike u ishrani

Simptomi

Simptomi karcinoma prostate mogu biti različiti; od potpunog odsustva bilo kakvih tegoba, do simptoma uvećane prostate (otežano i učestalo mokrenje, slabiji mlaz urina).

Dijagnoza

Danas se u velikom broju slučajeva dijagnoza karcinoma prostate postavlja u ranom stadijumu, kada se bolesnik može i u potpunosti izlečiti.

Lečenje

U slučaju ranog otkrivanja bolesti, moguće je postići potpuno izlečenje. Kod bolesnika kod kojih je došlo do razvoja metastaza lečenje se sprovodi uklanjanjem muškog polnog hormona (testosterona) iz organizma.


Kamen urinarnog trakta (urolitijaza)

Često oboljenje, sa rizikom javljanja od pet do 10 odsto. Karakteristika urolitijaze je visoka učestalost ponovnog javljanja.

Uzroci

- anatomske abnormalnosti koje ugrožavaju tok urina (suženja mokraćovoda, uvećana prostata)
- poremećaji u sastavu urina
- smanjena količina urina
- druga oboljenja (pojačan rad štitaste žlezde, oboljenja creva)

Simptomi

- jak, grčevit bol
- jak osećaj muke, gađenja i povraćanja
- simptomi mogu i potpuno odsustvovati

Lečenje

- spontano izbacivanje
- povećan unos tečnosti
- fizička aktivnost
- u fazi bolova - antireumatici


Upala mokraćne bešike (cistitis)

Ove bolesti su češće kod žena zbog anatomske građe i predstavljaju jedne od češćih zapaljenskih bolesti urinarnog trakta.

Simptomi

- neizdrživ nagon za mokrenjem
- učestalo mokrenje, po nekoliko kapi urina
- bol u bešici
- krv u urinu, kod jakih infekcija
- temperatura i groznica, kada se infekcija proširi

Lečenje

- uzimanje antibiotika
- primena nesteroidnih antireumatika
(„diklofenak“, „brufen“)
- uvin čaj, čaj i sok od brusnice


Voda kao lek

Profesor medicinskog fakulteta u Pensilvaniji pacijentima kojima se vraća kamen u bubregu umesto lekova propisuje terapiju vodom! Dve čaše od po dva i po decilitra vode na svaka četiri sata - u osam sati ujutru, u podne, u četiri popodne, u osam uveče i pred spavanje je terapija koju profesor prepisuje. Ova količina vode propisana je pored ostalih tečnosti koje njegovi pacijenti inače konzumiraju.


Šta stvara kamen u bubregu

- meso
- slana jela
- spanać
- kupine
- čokolada
- praziluk
- kikiriki
- bundeva
- blitva
- sok od agruma (limun, pomorandža, grejpfrut)
- gazirani napici


Hranom protiv kamena u bubregu

- voće
- povrće
- biljna vlakna
- voda


Izvor: urolog Dr.N Pakević
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
Brusnica - Saveznik u borbi protiv bolesti

Brusnica - Saveznik u borbi protiv bolesti

RTS



Brusnica je ukusno voće poreklom iz Amerike, ali i namirnica višestruko korisna za zdravlje. Zahvaljujući brojnim korisnim materijama koje organizam štite od raznih bolesti, ovo voće zaokuplja sve veću pažnju stručnjaka.

Bobičasto voće brusnica najpoznatije je po tome što čini deo praznične trpeze u Americi. Međutim, nutricionisti ističu da se nedovoljno zna i govori o tome koliko ovo voće može doprineti zdravlju ljudi.

Neki hranljivi i dragoceni sastojci brusnica ostaju i u džemu, soku, pitama i drugim slatkišima koji se od njih mogu napraviti, ali najviše korisnih materija u organizam ćemo uneti ukoliko ih jedemo sveže ili eventualno sušene bez dodatog šećera i konzervansa.


Stručnjaci su brojnim ispitivanjima utvrdili da je brusnica veoma korisna u slučajevima urinarnih infekcija. Poznato je njeno blagotvorno dejstvo na prostatu.
Proantocijanidini, jedinjenja kojima je brusnica bogata pogubni su za ešerihiju koli jer onemogućava ovu bakteriju da se „zakači" za površinski sloj materice i bešike.
Na sličan način, materije iz brusnice utiču na smanjenje broja bakterija u usnoj duplji , a time i naslaga plaka na zubima.
Na osnovu rezultata više ispitivanja sprovedenih u laboratorijskim uslovima, stručnjaci tvrde da jedinjenja proantocijanidina imaju zaštitnu ulogu i kada su u pitanju ozbiljna oboljenja poput raka.
Zahvaljujući sposobnosti da blokira oksidaciju nekih lipoproteina brusnica čuva srce.
Kako je takav proces u organizmu jedan od faktora rizika srčanog udara, blokiranje oksidacije lipoproteina niske gustine konzumiranjem brusnice može se smatrati preventivnom merom protiv bolesti srca.

c1dab49ceb8f831302fd3b2972b2d507.jpg


Takođe, brusnica je dobar saveznik u prevenciji stvaranja kamena u bubregu zbog visokog sadržaja korisnih kiselih materija kojima ove ukusne bobice obiluju.
Brusnica je poreklom je sa severnoameričkog kontinenta, ali se sada gaji u svim oblastima umereno kontinentalne klime.
Biljka koja daje plod gorko-kiselog ukusa raste kao zeleni grm visok oko 25 santimetra, sadi se u proleće, početkom marta, a rađa dva puta godišnje.
Plodovi su bogati brojnim mineralima, vitaminom A, vitaminom C i kalijumom.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
Brusnica - saveznik vašeg zdravlja

Brusnica - saveznik vašeg zdravlja

Ženski kafe 07.05.2010 11:41

171422_a.jpg


Biljka koje se već neko vreme nalazi na vrhu svih top lista lekovitih biljaka svakako je brusnica. Male ali hranljive crvene bobice pomoći će vam u lečenju mnogih oboljenja. Saznajte nešto više o brusnici.

Brusnica je ukusno voće poreklom iz Amerike ali se sada gaji u svim oblastima umereno kontinentalne klime. Biljka koja daje plod gorko-kiselog ukusa raste kao zeleni grm visok oko 25 centimetara, sadi se u proleće, početkom marta, a rađa dva puta godišnje. Plodovi su bogati brojnim mineralima, treba naglasiti da je vitamin A, vitamin C i kalijum značajno zastupljen u plodu.
Crvene i sočne bobice brusnice pozitivno deluju na infekcije mokraćnih puteva, snižavaju ‘loš holesterol‘ i poboljšavaju ‘dobri holesterol‘ utvrdila su istraživanja.
Brusnica pomaže u lečenju mnogih obolenja, srčane bolesti su jedna od njih. Sok od brusnice sprečava kvarenje zuba.
Brusnice poseduju svojstva od ogromne koristi po zdravlje, zato se brusnica smatra jednom od najzdravijih vrsta hrane.
Lekari rade, na otkrivanju sve više karakteristika tog voća i uzroka zbog kojih bi njihov hemijski sastav mogao smanjiti prekomernu upotrebu antibiotika. Američki Nacionalni institut za zdravlje finansira istraživanja o uticaju brusnica na srčane bolesti te o drugim pozitivnim svojstvima toga kiselog voća.
Naučnim studijama delotvornost brusnica u lečenju infekcija (različite infekcije) je i službeno dokazana, ali tek je nedavno otkriveno zašto. Naime, profesorka Terri Camesano, inženjer hemije na institutu Worcester Polytechnic u saveznoj državi Massachusetts, predvodila je istraživanje kojem je cilj bio otkriti učinak hemijskih veza u brusnica na molekularnom nivou. Rezultat je bio otkriće hemijskog spoja koji menja strukturu bakterije Escherichia coli (E.coli), uzročnika infekcije mokraćnog sistema. Količina soka brusnica potrebna da se spreči infekcija je vrlo mala, kaže Camesano. Svega jedna čaša dnevno!
Osim toga, pozitivan učinak po zdravlje nije ograničen samo na infekcije mokraćnih puteva. Brusnice mogu, kako kaže, povoljno uticati na razne infekcije.
Neki hranljivi i dragoceni sastojci brusnica ostaju i u džemu, soku, pitama i drugim slatkišima koji se od njih mogu napraviti, ali najviše korisnih materija u organizam ćemo uneti ukoliko ih jedemo sveže ili eventualno sušene bez dodatog šećera i konzervansa.
Na osnovu rezultata više ispitivanja sprovedenih u laboratorijskim uslovima, stručnjaci tvrde da jedinjenja proantocijanidina imaju zaštitnu ulogu i kada su u pitanju ozbiljna oboljenja kao što je rak želuca.
Takođe, brusnica je dobar saveznik u prevenciji ako se stvara kamen u bubregu zbog visokog sadržaja korisnih kiselih materija kojima ove ukusne bobice obiluju.





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
Brusnica - šumska kraljica zdravlja

Brusnica - šumska kraljica zdravlja

Sheportal 05.10.2010 16:11



Brusnica pripada vrsti bobičastog voća, poreklom iz Severne Amerike. U davnim vremenima američki starosedioci upotrebljavali su je kao lek za mnoge bolesti. Danas se uglavnom preporučuje kod upala urinarnog trakta. No ipak, njena brojna lekovita svojstva čine je doista jedinstvenom biljkom.

Taj se dragocjeni plod može upotrebljavati u svježem obliku, čuvati smrzavanjem ili sušenjem, a u posljednjem desetljeću popularan je i sok od brusnica. Istraživanje američkih znanstvenika pokazuje da 3 čaše soka od brusnica na dan znatno podižu razinu tzv. "dobrog" kolesterola (HDL) u krvi.

Brusnica u službi zdravlja

Brusnica je iznimno bogata mnogim zaštitnim i hranjivim tvarima, posebno vitaminom A i C, kalijem i biljnim vlaknima.Sadržava i hipuričnu kiselinu, prirodni antibiotik koji djeluje protiv razvoja bakterija, ali i gljivica. Zatim su tu i bioflavonoidi koji imaju posebno antibakterijsko djelovanje, što je iznimno bitno kod infekcija urinarnog trakta (osobito E. colli).

Bioflavonoidi također djeluju kao jaki antioksidansi čime smanjuju mogućnost nastanka nekih zloćudnih oblika raka, osobito raka dojke i debelog crijeva, piše zdrav-zivot.com.hr. U laboratorijskim pokusima na životinjama, brusnice su svojim bioflavonoidima ne samo sprečavale rast stanica raka, već i njihovo metastaziranje. Brusnica također sadržava antocijane i proantocijane koji imaju antitumorsko djelovanje, ali pomažu i obnovu stanica koje su zaslužne za dobar vid.

Djeluje i na sniženje glukoze u krvi, pa se posebno preporučuje dijabetičarima.Brojna istraživanja pokazala su da aktivne tvari brusnice djeluju na uništenje bakterije Helicobacter pylori koja je najveći uzročnik čira na želucu. Djeluje i na bakterije u ustima koje uzrokuju bolesti zuba i desni. Aktivni sastojci bobice brusnice pomažu u liječenju infekcije urinarnog trakta, pri otapanju kamenaca u mokraćnom mjehuru i kod problema s jetrom. Ti su sastojci također učinkoviti protiv inkontinencije i prehlade.


1b3263b4b104c2d915f4c97558900d57.jpg


Kako djeluje brusnica na infekciju urinarnog trakta?

Bakterije Escherihije colli sastoje se od tijela i dlakavih produžetaka zvanih pili kojima se prilijepe za tkivo mjehura i tako stvaraju upalni proces. Osnovni sastojak brusnice je benzojeva kiselina koja zakiseljuje urin čime proizvodi neugodan okoliš za život bakterije E. colli.

Takav nepovoljan teritorij dovodi do inhibicije njezina rasta. Ostali sastojci brusnice stvaraju tanki film između bakterije i tkiva. Tako odvojena, nepovratno se izlučuje putem mokraće.



 
Natrag
Top