Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
ISTRAŽIVANJE
Brak opušta




news_2424.jpg



Možda će nekim bračnim parovima ova vest zvučati kao naučna fantastika, ali čini se da brak opušta. Barem se tako navodi u poslednjoj studiji Univerziteta Čikago, što doduše ide u prilog prethodnim istraživanjima koja su pokazala kako parovi u braku ređe obolevaju od srčanih i drugih bolesti.

- Otkrili smo kako brak smanjuje količinu lučenja kortizola, hormona stresa, u stresnim situacijama - objasnio je profesor Dario Maestripieri sa spomenutog univerziteta, dodavši kako ''ti rezultati govore o tome da samci jače reaguju na stres od osoba koje imaju partnera''. Time smo ujedno dobili i dokaz kako brak i društvena podrška čine odličnu zaštitu od stresa.

- Iako brak može biti poprilično stresan, on može pomoći ljudima da se lakše nose s drugim izvorima stresa u životu - zaključio je Maestripieri.

Istraživanje je sprovedeno na više od 500 ispitanika među kojima su samci izlučili najvišu razinu kortizola, ali i testosterona.


Izvor: S media
 
Član
Učlanjen(a)
19.06.2010
Poruka
195
Meni stvarno zvuči kao naučna fantastika.....meni je brak baš stresan :???:
 
Učlanjen(a)
22.08.2010
Poruka
440
Brak nije zabavljanje...to je mnogo ozbiljnije nego sto se moze zamisliti u nekoj mladoj glavici... To je psihicko sazrevanje...novi pocetak... Ljubav i suzivot...ispit zrelosti.
Kada se u brak udje sa ozbiljnoscu koja je neophodna...posle nekog vremena otvaraju se mogucnosti i prednosti za koje niste znali...sve dobija smisao i cilj.
Posle kada znate...nije tesko.
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Brak nije zabavljanje...to je mnogo ozbiljnije nego sto se moze zamisliti u nekoj mladoj glavici... To je psihicko sazrevanje...novi pocetak... Ljubav i suzivot...ispit zrelosti.
Kada se u brak udje sa ozbiljnoscu koja je neophodna...posle nekog vremena otvaraju se mogucnosti i prednosti za koje niste znali...sve dobija smisao i cilj.
Posle kada znate...nije tesko.

Slazem se sa ovom tvrdnjom u potpunosti...samo bih dodala da je brak ozbiljna stvar...puna odricanja i tolerancije za dobrobit oba partnera i opstanka porodice...kao takve.
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
254
-Brak, zlatni kavez u kojoj bi svaka ptica koja je izvan htela da bude unutra, a svaka koja je unutra bi htela da bude napolju...
Večiti Alkibijad Nuša alias Branislav Nušić. Preporučujem poglavlje Brak njegove Autobiografije. Nažalost ne mogu iskopati knjigu da bih autentično citirao...e
-Najteže je prvih 100 godina, nakon toga ide k'o podmazano.
B. Diklić kao Čombe u seriji Grlom u jagode
-Bigamija je imati jednog muža ili ženu viška; monogamija je to isto...
Oskar Vajld
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Moj prijatelju Milutine... Znam situaciju, "družili" smo se kroz postove... Šta reći, ima ona narodna: ko se o mleko opeče-posle i u jogurt duva! Ne kažem da nisi u pravu, svako će videti svoje "deljenje", pa šta mu "uleti"... :)
 
Natrag
Top