Božiji zakoni

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
U kontekstu biblije i plana spasenja, i u mnoštvo tekstova koji su postavljeni u temama koje govore ili ne govore o zakonu.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Stvarnoslap, nisi samo naveo gde u deset zapovesti postoji jedanaesta zapovest koja kaže ovo što si citirao:

"Svako muško prvorođenče neka se posveti Gospodinu! - i da prinesu žrtvu kako je rečeno u Zakonu Gospodnjem (νόμῳ Κυρίου): dvije grlice ili dva golubića"

Pre nego što odgovoriš na ovo - obrati pažnju da se u starom zavetu pominje više različitih vrsta pravila i propisa - osim deset reči ( kako biblija naziva deset zapovesti ).

Iz tekstova koje sam postavio jasno se vidi da u starom zavetu sam Bog pravi podelu na DESET REČI i ZAKONE.

"U to vreme reče mi Gospod: Isteši dve poče od kamena kao što behu prve, i iziđi k meni na goru, i načini kovčeg od drveta.
I napisaću na tim pločama reči koje su bile na prvim pločama što si ih razbio,
pa ćeš ih metnuti u kovčeg.
Tako načinih kovčeg od drveta sitima, i istesah dve ploče od kamena, kao što behu prve, i iziđoh na goru s dvema pločama u rukama.
I napisa na tim pločama šta beše prvo napisao,
deset reči, koje vam izgovori Gospod na gori isred ognja na dan zbora vašeg; i dade mi ih Gospod.
I vrativši se siđoh s gore,
i metnuh ploče u kovčeg koji načinih, i ostaše onde, kao što mi zapovedi Gospod" ( 5 Mojsijeva 10. 1 - 5 )

"Zapovijedi Mojsije Levitima, koji nošahu kovčeg zavjeta Gospodnjega, govoreći:
Uzmite ovu
knjigu zakona i metnite je pokraj kovčega zavjeta Gospoda Boga svojega, da bude ondje svjedok na vas" ( 5 Mojsijeva 31. 25 - 26 )

U opštem smislu - sve ove vrste zakona su zapisane u zborniku zakona nazvan "TORA" zakon, ali to ne ruši činjenicu da biblija pravi razliku između različitih vrsta zakona i pravila koja su u njoj zapisana.



Ja ne sumnjam u tvoje poštenje.

Ako je u pitanju predavanje "deset zapovesti" nisam siguran da on u tom predavanju tako kaže, ali proveriću već danas pa ću napisati.

Što se tiče knjige - ako je u pitanju knjiga "Put istina i život, ona nije baš navernija samom predavanju, ali proveriću i to jer je posedujem, i uporediću sa predavanjem.

Pozdrav.

Jeste pise u knjizi "put istina i zivot", da li je knjiga verna predavanju ne znam..
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Jeste pise u knjizi "put istina i zivot", da li je knjiga verna predavanju ne znam..

Proverio sam, na predavanju ne postoji pocetni uvod u kome stoji ono sto si citiro, vec Radisa Antic odmah pocinje sa recju "U BIBLIJI POSTOJI CETIRI VRSTE ZAKONA"
To je kasnije dodato od strane teoloskog fakulteta, a u samom kreiranju knjige su ucestvovali studenti teologije.
Procitaj predgovor knjige i videces.

Nije bitno, jer cak i da je izjavio to ne bi bilo pogresno u nekom smislu, ali je ocigledno da postoji vise vrsta zakona razlicitih po vaznosti, trajnosti, i ulozi i sustini koju imaju u planu spasenja.

Citiraj gdje u Bibliji piše da je Dekalog važniji i trajniji od ostatka Zakona.

1. Naziva se "carski" [Jakov 2,8]
2. Izgovorio ga je Bog [5 Mojsijeva 4,12,13]
3. Napisao ga Bog na de kamene ploče [2 Mojsijeva 24,12]
4. Bio stavljen u kovceg [2 Mojsijeva 40,20. i 2 Mojsijeva 25,21]
5. Bozji zakon je savrsen [Psalam 19,7]
6. Bozji zakon je vjecan [Psalam 11,7; Matej 5,17]
7. Bozji zakon otkriva grijeh [Rimljanima 3,20; 7,7]

Ceremonijalni (Mojsijev) ili obredni zakon

1. Naziva se "pismo uredbe" [Kolosanima 2,14; Efezanima 2,15]
2. Izgovorio ga je Mojsije [3 Mojsijeva 1, 1-3]
3. Napisao ga je Mojsije u knjigu [2 Dnevnika 35,12]
4. Bio je stavljen pored kovcega [5 Moj. 31,24-26]
5. Obredni zakon ne moze nikoga usavrsiti [Jevrejima 7,19]
6. Obredni zakon je prikovan na krst [Efez. 2,15. Kol.2,14]
7. Obredni zakon bio je dat zbog grijeha [3 Mojsijeva 3,7]
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Slape:
Ovako učite vi adventisti, a vidi kako stvari stoje u Svetom Pismu:

Lk 2,22-24: Kad se zatim po Mojsijevu Zakonu (νόμον Μωϋσέως) navršiše dani njihova čišćenja, poniješe ga u Jeruzalem da ga prikažu Gospodinu - kao što piše u Zakonu Gospodnjem (νόμῳ Κυρίου): Svako muško prvorođenče neka se posveti Gospodinu! - i da prinesu žrtvu kako je rečeno u Zakonu Gospodnjem (νόμῳ Κυρίου): dvije grlice ili dva golubića.

Dakle, prema Svetom Pismu imamo: Božji zakon = Mojsijev zakon = Zakon, (Lk 2,22-29)

Slape, hvala ti i na ovom tekstu

Da bismo odgovorili na ovo pitanje, neophodno je potrebno da uzmemo u obzir ko je autor i kome je on pisao.

Matej je svoje Jevandjelje pisao Jevrejiuma. Zbog toga on navodi gemniologiju Hristovu i pokusava da ga smesti u istorijski kontekst, i to je veoma dobro uradio. Zanimljivo je da Luka ni ne spominje istorijsko poreklo Isusa Hrista, nego pocinje od Jelisavete, Marije i rodjena.

Dok je Matej pisao za Jevreje, Luka je pisao za mnogobosce. Luka nije Jevrejin, nego Grk, on nije bio obrezan, cak se veruje da je svoje Jevandjelje pisao u Antiohiji. Luka je svoje Jevandjelje napisao oko 63 godine posle Hrista.

Buduciu da je u Antiohiji i celoj Malojaziji postojao veliki problem izmedju hriscana iz jevrejstva i htriscana iz nerznabostva, pa je zbog toga bio sazvan i Prvi jerusalimski Sabor, Luka je bio mnogo pazljiviji prema braci is neznabostva i pokusavao da ublazi odbojnopst koja je postojala izmedju Jevreja i Grka.

Medjutim Slape, pronadji nam gde Matej tvrdi da je obred ciscenja Gospodnji zakon.

Drugo, u drugom smislu sve je od Gospoda, mnogonbrojne propise Bog je saopstio Mojsiju, a malo je sta mojsije izmislio. Medjutim, u Bibliji, postoji velika razlika izmedju onoga sto je Mojsije napisao u knjigu, i Onoga sto je Bog napisao na plocama zakona.

Nemoguce je i zamisliti da bi Bog dozvolio da bilo ko ukine njegov Zakon.
Deset zapovesti su temelj Bozije pravde i Njegove vladavine.


Zato kao sto je Bog vecan i savrsen, tako je i njegov zakon vecan i savrsen.
Ljudske tvorevine zastarevaju i potrebno ih je menajti za savremene, ali Bozji zakon je uvek savremen i jednak za sve narode na Zemlji.

Da je postojala ikakva mogucnost da se promeni Bozji zakon, zar to ne bi Bog ucinio u samom pocetku?
Koliko su Adam i Eva ostelili Boga koji vlada celim svemirom? Uzeli su mu samo jedan plod sa drveta.
Pa sta onda? Zar je za Boga vrednijija jedna jabuka, nego covek koga je stvorio po svojoj slici?
Zasto Bog jednostavno nije promenio tu zapoves, pa da je rekao, do sada niste smeli jesti sa tog drveta, a od sada jedite koliko god hocete, i problem bi bio resen.
Medjutim, ne radi se o jednom plodu, nego je rec o verovanju u ono sto je Bog rekao i ziveti u skladu sa Njegovom voljom.

Upravo zbog toga, sto se zako0nh nije mogao promeniti, jer bi to znacilo da se i Bog menja, Bog je odmah naredio da se Adam i $Eva uklone sa toga mesta i odmah su posele da stizu nevolje koje do danas prate ljudski rod.

Da je postojala mogucnost da se Bozji zakon promeni, Bog bi ga promenio za vreme prepotopnog sveta, a ne bi potopom unistio celu onu generaciju, izuzev Noja i njegove porodice.
Vidite, tu se pokazuje velika razlika onih koji slusaju Boga, a ne ljude. I u Nojevo vreme ljudi su tvrdili da je nemoguce da se pojavi tolika kolicina vode odjednom koja ce unistiti svet. Ali Ono sto je Bog rekao, ipak se ispunilo.

Da je poststojala mogucnost da se Bozji zakon promeni, Bog bi to ucinio radije, nego da dozvoli da Njegov Sin bude mucen i najzad razapet na krstu.

Nas cenjeni sagovornik Slape, ko zna koliko puta je spomenuo Poslanicu Kolosanima i ukidanje sjena, a sto on misli da je ukidanje Bozjeg zakona, a nijedanput mu nije palo na pamet da navede i ove Pavlove reci:


"JER PRED BOGOM NISU PRAVEDNI ONI KOJI SLUDSAJU ZAKON, NEGO CE SE ONI OPRAVDATI KOJI GA TVORE." Rimljanima 2,13.

Mire, hvala na odgovoru na moj komentar o psovki i Dekalogu.

Dekalog je USTAV Bozje vladavine i izraz Njegove pravednosti, a ne sadrzi celo zakonodavstvo.
Toko je i sa drzavnim zakonima i danas. Savaka zemlja ima svoj Ustav, to je temeljni zakon iz koga proizilaze drugi zakoni, tj, donosenje svih drugih zakona mora da se slaze sa Ustavom.
Tako ni Bozji zakojn ne daje detalje, ne objasnjava sve sto je potrebno zakonodavstvu jedne zemlje, nego je to temelj i sa tim temeljom svi drugi zakoni ne smeju hbiti u suprotnosti.

Zbog toga i jeste Mojsije dobio zapovest od Boga da sve savete i naredbe koje ce mu Bog uputiti, napise u knjigu, i da se ta knjiga cuva u Svetinji nad svetinjama pored kovcega zaveta. To su ti razlzliciti zakoniu koji nisu deo Dekaloga.
DOK je Bozji zakon napisan na kamenim plocama, Mojsije svoj zakon pise u knjigu.
Bozji zakon je napisao Bog, a Mojsijev, ili ostale zakone, napisao je Mojsije.
Ploce su cuvane u kovcegu, a zakon koji je Mojsije pisao cuvan je pored kovcega.
Nadam se da si u ovome uocio veliku razliku izmedju te dve vrste zakona.
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527

POSTOJI LI PODELA ZAKONA U BIBLIJI?


Odgovor: Postoji!

Jevrejska rec Tora oznacava pravo, uputstva, a rec Dath znaci propisi I sve se to zove zakon.
Grcki nomos, pravilo, princvip, zakon. U Bibliji izraz zakon znaci zbir propisa, principa ili pravila koji odredjuju ponasanje vernika.

Rec zakon moze da znaci Tora sto oznacava otkrivenje Bozje volje ljudima, ili pak bilo koji deo zakona. Izuzev ako konteksti tvrdi drugacije u Starom zavetu rec zakon obicno znaci Bozja uputstva, koja je Bog dao svome narodu.
Za poboznog Jevrejina Boziji zakon bio je jednak planu spasenja za ceo svet.

Posto je tako, gde se u Bibliji nalazi podela zakona?


Evo gde: “I javi mu se Gospod i rece: Zato sto je Avram slusao glas moj i cuvao NAREDBE moje, ZAPOVESTI moje, PRAVILA moj, I ZAKONE moje.” 1. Mojsijeva 26,5.

Ovo je prva podela zakona u Biblijiu. Tu podelu nije ucinio covek, nego Bog. Kao sto videimo ovde se spominje pet vrsta zakona. U to vreme, Tora nije ni postojala.

Bog ponovo izjavljuje: “Da vidim hocve li narod hoditi po MOME zakonu ili nece.” 2. Mojsijeva 16, 4. Tu Bog govori o Svome zakonu, onome koga je On napisao.


“Dokle cete se protiviti ZAPOVESTIMA mojim?” 2. Mojsijeva 16,28. Tu je rec o zapovestima koje je Bog napisao na kamenim plocama.


“Nego mu je omilio ZAKON Gospodnji.” Psalam 1.2

“Zakon je GOSPODNJI SAVRSEN.” Psalam 19,7. Ovo se takodje odnosi na Deset Bozjih zapovesti.

“Blago onome kome je put cist, koji hodi u ZAKONU GOSPODNJEM.” Psalam 119,1.


“Veliki mir imaju ono koji ljube ZAKON TVOJ.” Psalam 119,165.


“Zakon i svedocansta trazite, ako li ko ne govori tako, njemu nema zore.” Isaija 8,2.

Ovo je otkrivenje Bozje volje koju je Bog otkrio svome narodu u Starom zavetu.

U BIBLIJI NALAZI SE TAKODJE RAZLIKA IZMEDJU BOZJEG I MOJSIJEVOG ZAKONA.

Uputstva, koja je Bog takodje davao Mojsiju, naziva se u Bibliji kao “Mojsijev zakon”.

“Tada Isus (Navin) nacini oltar Gospodu Bogu Izrailjevu... kako bese zapovedio Mojsije, sluga Gospodnji.” Nemija 8,1.


“Kad dodje vreme da idu na molitvu po ZAKONU MOJSIJEVU.” Luka 2,22. Tu je rec o obrednom zakonu.


“Ovo su reci koje sam vam govorio jos dok sam bio s vama... zto je za mene napisano U ZAKONU MOJSIJEVU.” Luka 24,44. Eto i Isus priznaje da postoji i zakon Mojsijev.


I uveravajuvci ih za Isusa IZ ZAKONA MOJSIJEVA I IZ PROROKA.” Dela 28,23.
Kome je Pavle dokazivao za Isusa Hrista iz Mojsijevog zakona? Jevrejima. stih 17.
Pavle je sazvao Jevreje u Rimu na osnovu zakona o zrtvama i starozavetrnim obredima dokazivao im je da su se ti siboli ispunili u Hristu. Isto tako im je to dokazivao i iz prorockih spisa. I tu se vidi podela: Mojsijev zakon i Proroci. Ovde su odvojeni.


Buduci da Mojsijev zakon zauzima veci deo Tore, Mire i Slape su u pravu, kad Jevreji govore o zakonu to se odnosi na Toru ili zbir Mojsijevih zakona.
“Jer se zakon dade preko Mojsija.” Jovan 1, 17.

Prema tome podela zakona postoji u Bibliji.
Prvu podelu napravio je Bog, a ne covek.

Dekalog je USTAV Bozje vladsavine.
Nega je Bog napisao, a nije covek. On je savrsen i vecan kao sto je i Bog vecan i savrsen.
Nikad Bog nije dao nijednom coveku pravo da korigije Njegov zakon, niti je Njegovom zakonu potrebna ikakva promena.

Mnogi propisi Mojsijevog zakona, kao sto su zrtve, ciscenja, godisnji praznici imali su privremenu ulogu i u Hristovoj zrtvi nasli su svoje ispiunjenje, a Bozji zakon je vecan i nepromenljiv, sto je osobina i samogsa Boga koji ga je napisao.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Baš fina tema.
Čitamo da postoje zakoni,zapovesti i uredbe pa onda čujemo Pavla gde se poziva na PRVI ZAKON poglavarstva gde reče da je čovek GLAVA ŽENI i taj zakon se krozceo SZ provlači i važi i danas kao što važi svaka Božja reč ali ne za sve jer danas ima duha pobune gde se izjednačiše i tako žene više nemaju poglavara jer upadoše u Korejevu bunu samovolje.

Prvi znak crkve se ogleda u poglavarsvu,pa tamo gde vidite da se žena nalaktila i uči ne ulazite već otresite svoje noge i idite tamo gde su marame na glavama žena a ljudi uče kako i vi nebi pristali u njihovu pobunu.
Meni je drago što se priznaje da je Božja reč važeća time osudistevaše učiteljice počev od Jelene pa sve do zadnje buntovnice.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
ADVENTISTI OVAKO VERUJU I UCE O PRIRODI COVCEKA

7. Covekova priroda
Covek i žena stvoreni su po Božijem oblicju sa individualnošcu, sa mogucnošcu i slobodom mišljenja i delovanja. Iako su stvoreni kao nezavisna bica, svaki covek je nedeljiva celina tela, duha i duše, koja zavisi od Boga za život, disanje i sve ostalo. Kada su postali neposlušni Bogu, naši prvi roditelji su poricali svoju zavisnost od Njega, odvojili se od Boga i pali sa svoga visokog položaja. Božji lik u njima bio je narušen i oni su postali podložni grehu. Njihovi naslednici ucestvuju u ovoj paloj prirodi i njenim posledicama. Oni su rodeni sa slabostima i sklonostima ka zlu. Medutim, Bog je u Hristu pomirio svet sa sobom i svojim Duhom obnavlja smrtnike koji se kaju u lik njihovog Tvorca. Stvoreni na slavu Bogu, oni su pozvani da Ga vole, da vole jedni druge i vode brigu o svojoj životnoj sredini.

(1. Mojsijeva 1,26-28; 2,7; Psalam 8,4-8; Dela 17,24-28; 1. Mojsijeva 3; Psalam 51,5; Rimljanima 5,12-17; 2. Korincanima 5,19.20; Psalam 51, 10; 1. Jovanova 4,7.8.11.20; 1. Mojsijeva 2,15)
 
Natrag
Top