Borba za veru po zapadnom diktatu - Srpski prvojerarh Irinej u katoličkoj procesiji

Član
Učlanjen(a)
12.01.2010
Poruka
472
Pitanje koje se postavlja i proizilazi iz ove vesti je:
Da li se tradicija mora shvatiti kao sistem vrijednosti, koji se povremeno revalorizuje???


18 novembar 2010

Mali prigovor na «Odgovor na dopis umirivljenog Episkopa Artemija od 13. oktobra 2010.»

U svom aktu/pismu (broj 1345 od 12.novembra 2010.u Beogradu) Sveti Arhijerejski Sinod Srpske Pravoslavne Crkve optužuje Vladiku Artemija da: « ...ste više puta bili spremni da svojoj sabraći arhijerejima neosnovano spočitavate „ekumenističko postupanje" prilikom oficijelnih susreta sa predstavnicima inoslavnih Crkava i verskih zajednica, dotle ne vidite duhovnu zajednicu i opštenje sa licima pod sudom i u stanju kanonskog besporetka na svetim arhijerejskim Liturgijama koje ste služili u manastiru Šišatovcu u prisustvu odbeglih klirika iz Eparhije raško-prizrenske.» (2)

Na ovakvu optužbu protiv Vladike Artemija, ja skudoumni, imam prigovor, jer je smatram neosnovanom i lažnom. U našem narodu se kaže da «Ako koza laže, rog ne laže», te zato postavljam argumente koji potkrepljuju stavove Vladike Artemija po pitanju ekumenističkog zajedničarenja naših episkopa sa jereticima rimokatolicima. Kako drugačije nazvati osim «molitvenim opštenjem» ono što je zabeležilo oko kamere tokom posete našeg Patrijarha Beču. Ako je ovo neosnovano ukazivanje na dubinu prožetosti pojedinih episkopa SPC svejeresju ekumenizma, onda koji još dokaz treba da se priloži?

Da ne dužim mnogo evo slika sa lica mesta.
Patrijarh_u_Becu_Page_01.jpg_s.jpg

Patrijarh_u_Becu_Page_11.jpg_s.jpg

Patrijarh_u_Becu_Page_03.jpg_s.jpg

Patrijarh_u_Becu_Page_04.jpg_s.jpg



Ovo je po mišljenju Potpisnika Akta Svetog Arh. Sinoda neosnovano, ali je po logici pisca Akta osnovano da se Vladika Artemije optužuje što je služio Svetu Liturgiju sa vernim narodom u kome su bili i ljudi (monasi) protiv kojih se vodi postupak zbog toga što su krenuli za svojim duhovnikom. Taj njihov postupak je tolika krivica kod ekumenistvujućih episkopa da im oni kako vidimo osporavaju i ulazak u Crkvu! Kršteni su, pod istragom su, kažu da su spremni da prihvate svaku odluku i presudu od strane Sinoda (i prihvatili su), osim da se odreknu svog Duhovnika i aminuju nasilje koje se sprovodi nad Crkvom, pa zbog čega oni ne mogu da prisustvuju Liturgiji? Vladika Artemije nije sasluživao sa njima, jer ako jeste onda su, na slikama vidimo, sa rimokatolicima sasluživali i Patrijarh i episkopi sa njima, a rimokatolici jesu jeretici dok odbegli (izgnani) monasi to nisu. Ovo je samo jedan od prigovora na kontradiktorni i pamfletistički «odgovor» optužbu koju je Sv. Arh. Sinod SPC uputio Vladici Artemiju, za druge prigovore ostavljam mesto duhovnijim i molitvenijim od mene skudoumnog i svegrešnog.



Mihailo Perović

Borba za veru

17. novembar 2010.

borbazaveru.info/content/view/3043/1/]БОРБА ЗА ВЕРУ - Српски првојерарх у католичкој процесији

______________________________________

*Sve fotografije su preuzete sa sajta aktines.blogspot.com]ΑΚΤΙΝΕΣ

.spc.rs/sr/odgovor_na_dopis_umirivljenog_episkopa_artemija_od_13_oktobra_2010 Одговор на допис умиривљеног Епископа Артемија од 13. октобра 2010. | Српскa Православнa Црквa

NAPOMENA:

Patrijarh je prilikom posete Beču prisustvovao katoličkom prazniku posvećenom "Blaženoj djevici Mariji", koji je uspostavljen zbog pobede Austrijanaca nad Turcima u 17. veku. To čak nije ni praznik iz doba dok su Zapad i Istok bili jedinstveni, nego čisto papistička manifestacija.


Dodato posle 1 43 minuta:
--------------------------------------------------------------------------


Dodato posle 20 minuta:
--------------------------------------------------------------------------


Dodato posle 40 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

A ovo je i zvanicna vest:
Patrijarh za pomirenje crkava
12. septembar 2010. | 18:01 | Izvor: Tanjug
Beč -- Patrijarh srpski Irinej založio se u Beču za pomirenje Pravoslavne i Rimokatoličke crkve.

Patrijarh je takođe rekao i da je Kosovo bilo vekovima srpska zemlja i da je to kolevka srpske kulture i istorije.

"Moramo da učinimo sve da se ove dve crkve (Pravoslavna i Rimokatolička) vrate sebi i da putevi koji su razdvajali ponovo približe, jer je to želja Božija", istakao je Irinej.

U obraćanju vernicima u hramu Vaskrsenja Hristova gde je, zajedno sa vladikama srpske, ruske i rumunske crkve, služio arhijerejsku liturgiju, on je naglasio da Kosovo, ta sveta zemlja, koja je za Srbe isto kao i za jevrejski narod Jerusalim, vekovima pripada Srbima.

Tamo se, kako je istakao, nalaze najveće srpske svetinje, među kojima je i Pećka patrijaršija, u kojoj će za dve nedelje biti ustoličen, podsetio je patrijarh Irinej.

"Hoće li patrijarh biti ustoličen u nekoj tuđoj zemlji? Kosovo i Matohija je vekovima bilo srpska zemlja. Ta zemlja je kolevka srpske kulture, u kojoj je počela istorija našeg naroda i gde je dostignut zenit", rekao je patrijarh Irinej.

Patrijarh je istakao da je najveće iskušenje za srpski narod danas na Kosovu i Metohiji.

"Ovih dana se raspravlja o Kosovu i Metohiji u najvišim institucijama sveta. Jedino što nam preostaje jeste da se molimo Bogu, koji čini čuda i čudesa, za Kosovo i Metohiju da oseni duhove onih koji odlučuju o sudbini Kosova i Metohije", naglasio je on.

Patrijarh Irinej doputovao je u Austriju povodm 150. godišnjice srpske pravoslavne crkvene opštine Sveti Sava u Beču.

On će se sutra sastati i s predstavnicima austrijske države - predsednikom Hajncom Fišerom i gradonačelnikom Beča Mihaelom Hojplom.

Moze i komentar Mirka Djordjevica, analiticara :
Interesantno i poučno.
___…__
Mirko Đorđević: Jedna moja rasprava koja je, moram se pohvaliti, bila zapažena, upravo se zove Strah od zapada. Ja sam se tu vratio na našu istoriju, ne tako davnu, na vreme despotovine. Što se tiče despota Đurđa Brankovića, on je vladao dugo u Srbiji. Srbija se sve više smanjivala, Turci su posle Kosovske bitke prešli na Balkan, ali on je zadržao titulu despota Srbije. Despotovina se sve više smanjivala. On nije imao Beograd u svojim rukama, Beograd je bio Evropa, pod upravom Mađara. Prestonica mu je bila u Smederevu, to znate. Enigmatičan i paradigmatičan primer je 1439. godina kad se organizuje takozvana Firentinska unija. Sazvan je bio jedan svetski, evropski skup istoka i zapada da se crkve sjedine, da se razlike potru zato što Turci nailaze, osvajaju Balkan, osvojiće Evropu, osvojiće Beč. Čitava Evropa je prihvatila tu ideju, čitava Evropa. Ta ideja je prihvaćena i u centru pravoslavlja, u Vizantiji, Rusi su prihvatili, jedino Đurađ nije hteo. On neće da ide na taj sabor sjedinjenja, nego je izaslanstvu koje mu je specijalno došlo da ga ubedi, odgovorio sačuvanim jednim pismom koje je vrlo kratko, koje glasi - Bolje je i pod Prorokov turban, nego pod papsku tijaru. I tako nam je i bilo, pet vekova smo ostali pod Prorokovim turbanom, a papa je ostao i bio, nismo mu naudili ništa. Ali mi Srbi smo slobodarski narod, mi trpimo 5-6 stotina godina i nećemo više. Čija je deviza - sagnutu glavu sablja ne seče? Naša.
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Khm, khm, i šta sa time? Forum vam i to na temi o veri preoteli Adventisti a vi kuke i motike na Katolike?! Svašta...
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Khm, khm, i šta sa time? Forum vam i to na temi o veri preoteli Adventisti a vi kuke i motike na Katolike?! Svašta...

Tema dokazuje da se bavite nebitnim stvarima, da li se pop okrenuo na ovu ili na onu stranu.

Sve vam je bitnije osim susreta sa Bogom, a to baš i nije ugodno.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ovde se ne radi o tome šta je nama bitno. Tradicionalna, sakramentalna Crkva se ovde i ne može videti od mnboštva akolita koji sebi za pravo dadoše da vernicima propovedaju svoju Scripturolatriju. Ovaj post je započet sa namerom da se primas inter pares pomesne Crkve optuži za kršenje kanona, time što je navodno išao u procesiji Zapadne Crkve. Umesto da se za veru borimo vraćanjem zajedništvu, jer Crkva je zajednica, mi se međusobno optužujemo. Da li je to odgovor na veliko svešteničku molitvu Da svi budu jedno? Da li nas, vernike Tradicionalne, Sakramentalne Crkve trebaju da zajedništvu uče oni koji su Sakramente odbacili i Ostvarenu Veru sveli na mehaničkio ponavljanje pravila napisanih od strane ljudi? Oni koji ismevaju sakramente i nazivaju ih paganskima? Oni koji čak sumnjaju u USKRSNUĆE?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ovde se ne radi o tome šta je nama bitno.

Radi se o tome, tema govori da vam je bitno na koju stranu se okrenuo pop pri nekom činu.

Tradicionalna, sakramentalna Crkva se ovde i ne može videti od mnboštva akolita koji sebi za pravo dadoše da vernicima propovedaju svoju Scripturolatriju.

KOju ti očigledno ne možeš da osporiš. Šta bi ti nekome ukinuo pravo da propvijeda ono što želi i misli?

Umesto da se za veru borimo vraćanjem zajedništvu, jer Crkva je zajednica, mi se međusobno optužujemo.

To je vaš plod. Ko je odbio reformaciju dobio je raskol.I to u svakom smislu. Prvo su se odvojile PC i RKC, zatim se same PC razdvojile na mjesne, onda unutar sebe su se razdvojile na ekumenske i antiekumenske, pa još dodatno na lokalne kao u CG i MKD i one koje su vjerne SPC, tako i u Ukrajini.

Oni koji ismevaju sakramente i nazivaju ih paganskima? Oni koji čak sumnjaju u USKRSNUĆE?

U uskrsnuće ne vjeruju oni koji smatraju da postoji zabrobni život.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
To je vaš plod. Ko je odbio reformaciju dobio je raskol.I to u svakom smislu. Prvo su se odvojile PC i RKC, zatim se same PC razdvojile na mjesne, onda unutar sebe su se razdvojile na ekumenske i antiekumenske, pa još dodatno na lokalne kao u CG i MKD i one koje su vjerne SPC, tako i u Ukrajini.



U uskrsnuće ne vjeruju oni koji smatraju da postoji zabrobni život.

Reformaciju? Na osnovu čega, samoljublja Jana Husa, Viklifa, Lutera, Cvinglija, Kalvina? Scriptuloratrija bi rešila problem svađe oko primata koja je stajala i stoji između Katoličkog Istoka i Zapada? Rešila bi ono što je bilo osnov Focijevih - Fotijevih zamerki, onoga što je stajalo iza koja je stajala iza kontroverze oko filiokve, a koju je Zapad forsirao iz inata prema Istoku, i koja je dovela do šizme 1054? Na koji bi to način postigla? Apostazom? Onako kako je izrodila bezbroj teološki sukobljenih zajednica, koje sve od reda tvrde da imaju monopol na istinu i da prate pismo?

Ne, mi ne verujemo u uskrsnuće, mi smo pagani koji se prave da su Hrišćani. Hrišćani su samo oni koji prate tekst uputstva i nas treba evangelizirati, da bi smo se spasili. Delo naše vere, naš trud, trud Svetih Otaca, je sada protiv nas, svedoči protiv nas, jer Onaj koji jeste, Trojedini, u koga verujemo, odabrao je druge da nam pokažu istinu i da nas dovedu ka njemu. Jer mi smo otpali, odustali smo od Mojsijevog zakona. Otpali smo od Sina Čovečjeg, postali smo izgubljne Ovce Nevidljivog Izraela, Samarićani, pagani, neobrezani koji ne poštuju Košer, ne slave Sabat. Slikama i umetnošću nagrđuju svoje sinagoge, pojanjem i tamjanom kadimo lažne idole, kršimo 2 zapovest, svetimo vodu.... Rod smo nezavhavli, sluge zle, i treba nas uništiti u plamenu Gehene. Ali, Bog je milosrdan, pa nam preko potomaka Bogumila, Patarena, Pavlikijanaca, Katara, Lolarda, Husita, Luitera, Cvinglija, Kalvina i mnogih drugih nudi spasenje, ako prigrlimo Pismo, onako kako ga oni tumače, to jest kako ono samo sebe tumači (tako oni tvrde) spasićemo se.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Večera gospodnja je jedno ( ako se time misli na sakramente ), a služba koja se u tradicionalnim crkvama obavlja prilikom tog čina - sasvim nešto drugo, i ne treba mešati te dve stvari, jer sotona je upravo to uradio - pomešavši mnogobožačke elemente sa biblijskim.

U bibliji mi nigde ne pronalazimo nikakvu vrstu obreda u novom zavetu, liturgije, mise, žrtve, klanjanje..itd, već u odnosu na večeru Gospodnju - jednostavno molitvu i uzimanje hrane za stolom.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Reformaciju? Na osnovu čega, samoljublja Jana Husa, Viklifa, Lutera, Cvinglija, Kalvina?

Na osnovu BIblije.

Scriptuloratrija bi rešila problem svađe oko primata koja je stajala i stoji između Katoličkog Istoka i Zapada?

Pa riješila je problem, vidi se nivo napretka protest. država (još uvijek) i nivo nazadnosti katol. i pravosl. država.

Po nivou korupcije, ubistava, razvoda brakova, pušenja, alkohola, pismenosti prije 100 godina itd.

Onako kako je izrodila bezbroj teološki sukobljenih zajednica, koje sve od reda tvrde da imaju monopol na istinu i da prate pismo?

NIje podijeljenost samo pitanje organizacije crkve nego i pitanje morala. Iako ima 10.000 protest. crkvi opet su one više jedinstvene u moralu nego recimo RKC koja je potpuno jedinstvena organ.

Vidi se kakvo je stanje u Brazilu, Meksiku itd. a kakvo je u Australiji, Finskoj, Islandu.

Ne, mi ne verujemo u uskrsnuće, mi smo pagani koji se prave da su Hrišćani.

Naravno da ne vjerujete jer vjerujete u reinkarnaciju. Ono što vi vjerujete je to po opisu, a ne vaskrsenje.

Delo naše vere, naš trud, trud Svetih Otaca, je sada protiv nas, svedoči protiv nas, jer Onaj koji jeste, Trojedini, u koga verujemo, odabrao je druge da nam pokažu istinu i da nas dovedu ka njemu.

Djelo vaše vjere se vidi i sada i prije 150 god. i prije 600 godina. Isto.

Otpali smo od Sina Čovečjeg, postali smo izgubljne Ovce Nevidljivog Izraela, Samarićani, pagani, neobrezani koji ne poštuju Košer, ne slave Sabat. Slikama i umetnošću nagrđuju svoje sinagoge, pojanjem i tamjanom kadimo lažne idole, kršimo 2 zapovest, svetimo vodu.... Rod smo nezavhavli, sluge zle, i treba nas uništiti u plamenu Gehene.

Pa biće uništenje u Geheni, ne sada, sada idu opomene svima.

Ali, Bog je milosrdan, pa nam preko potomaka Bogumila, Patarena, Pavlikijanaca, Katara, Lolarda, Husita, Luitera, Cvinglija, Kalvina i mnogih drugih nudi spasenje, ako prigrlimo Pismo, onako kako ga oni tumače, to jest kako ono samo sebe tumači (tako oni tvrde) spasićemo se.

Ko je odbio reformaciju imao je haos, a ima ga i sada.

Što i vidimo po vijestima iz Grčke, Rumunije, Brazila, Meksika, Venecuele.

Ja za razliku od tebe imam istorijske dokumente. Mene šuplja priča ne zanima.

Ako imaš dokaz priloži ga. A tvoje filozofiranje i isticanje određenih pojmova me ne zanima.

Vještinu govorništva imaju svi, imali su je i nacisti. Dokaz se traži.

"Čuli smo da se tvrdi, iznova i opet iznova, da su protestantske zemlje mnogo slobodnije, prosvećenije, vrednije, više preduzimljive, više prosperitetne, više moralne i više srećne, od onih koje su ostale verni katoličkoj religiji; i postalo je moderno da se pretpostavi, da se ova takozvana superiornost prilično pripiše samozvanoj reformaciji. Ova velika religiozna revolucija XVI veka, kako kažu njeni prijatelji, emancipovala je ljudski um iz ponižavajućeg ropstva, i stoga dala novi podstrek čovečanskoj aktivnosti, čiji se rezultati vide u gore navedenim društvenim dobrobitima. Dok su katoličke zemlje ostale nepromenjene pod uticajem nepromenjenog religijskog sistema, protestantske zemlje su, pod uticajem jedne vodeće crte, od koje je progres, napredovale i postale su nemerljivo iznad svojih suseda. Ovo je savremena teorija, koju mi želimo kratko da istražimo u ovom radu. ..." (Martin John Spalding, Miscellanea: Comprising Reviews, Lectures, and Essays, on Historical, Theological and Miscellaneous Subjects, 1869)

Zato su kod vas ne samo raskoli, nego i niža moralnost ljudi.

A ovamo vam je bitno da li se pop okrenuo ka istoku ili zapadu.
 
Natrag
Top