Besmrtnost ili smrtnost duse

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ako uporedimo kompijuterski softver sa čovekovim duhom onda to ide ovako. Kompijuter ne zna da on može da se popravi ali čovek koji ga je izmislio to zna. Ako čoveka uporedimo sa kompijuterom onda on ne zna koko može biti popravljen ali njegov konstruktor to zna. Nemojte samo reći da je konstukcija komlikovanija od onoga koji je konstruktor.
To ne ide tako. Ne možeš upoređivati svijest kompjutera i čovjeka, jer kompjuter nema svijest, pa, prema tome, ne možeš kazati da kompjuter nešto zna ili ne zna. On samo radi po komandama čovjeka. No, znam šta hoćeš da kažeš..., ali, čovjek nije Bog.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
ali, čovjek nije Bog.

Ova izjava je tačna ako se odnosi samo na čoveka od čoveka.
Isus je čovek po telu ali je začet od Boga a Bog je.
Bog nije stvarao Boga već čoveka i dao mu je Božnske osobine kao što je sloboda odlučivanja,besmrtnog Duha,obličje Božje-lik.
Znači čovek nije samo materija već nosi u sebi i Božje komponente.
Tema je o duši pa ću stati.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
To ne ide tako. Ne možeš upoređivati svijest kompjutera i čovjeka, jer kompjuter nema svijest, pa, prema tome, ne možeš kazati da kompjuter nešto zna ili ne zna. On samo radi po komandama čovjeka. No, znam šta hoćeš da kažeš..., ali, čovjek nije Bog.

Ja sam koristio slicno poredjenje.
I postavio sam pitanje, ali niko nije odgovorio.
Ako postoji nesto sto nadzivljava smrt, a postoji.
Zasto to nesto mora biti svesno?
Ako Bog ''iskljuci dusu'' na neko vreme, zar on nije sposoban da je ponovo ''ukljuci''?
Neko je rekao da ''dusa mora biti svesna'' jer Bog inace ne moze da je vrati.
Pa ima li ista nemoguce Bogu?
Pa i nasa ''svest'' se delimicno gasi prilikom dubokog sna..

To poredjenje sa kompjuterom, premda se radi o ''softveru'' ne znaci da dusa nije nesto slicno tome...
Danas postoji i vestacka inteligencija, koja je sposobna da uci, naravno to nije ''svest'', ali ako zamislimo da covek funkcionise po slicnom principu ne vidim zasto ''softver'' ili ''dusa'' mora da ostane ''svesna'' i kada je izvadis iz ''medijuma''...
Nijedan softver ne zivi van medijuma...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Krah učenja o besmrtnosti duše u jednom stihu.

Isaija 53,12 Zato ću mu dati dio za mnoge, i sa silnima će dijeliti plijen, jer je dao dušu svoju na smrt, i bi metnut među zločince, i sam nosi grijehe mnogih, i za zločince se moli.

... jer je dao DUŠU svoju NA SMRT...
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Krah učenja o besmrtnosti duše u jednom stihu.

Isaija 53,12 Zato ću mu dati dio za mnoge, i sa silnima će dijeliti plijen, jer je dao dušu svoju na smrt, i bi metnut među zločince, i sam nosi grijehe mnogih, i za zločince se moli.

... jer je dao DUŠU svoju NA SMRT...

AMIN.
Samo postoje tri varijante kad se nešto dušom oslovljava.
A vidi sad krah gornjeg:

10:28 I ne bojte se onih koji ubijaju telo, a duše ne mogu ubiti; nego se bojte Onog koji može i dušu i telo pogubiti u paklu.

27:50 A Isus opet povika iza glasa i ispusti dušu

45:5 A ti li ćeš tražiti sebi velike stvari? Ne traži; jer evo, ja ću pustiti zlo na svako telo, govori Gospod; ali ću tebi dati dušu tvoju mesto plena u svim mestima,...
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Tacno, sve je do prevoda kako su odredjeni prevodioci i prepisivaci po svom shvatanju dodavali ili prevodili izraze.

U kontekstu biblije ne postoji dusa U coveku, vec u coveku postoji duh ili dah Bozji - univerzalna sila Bozja koja daje zivot svemu stvorenom i u tom kontekstu se moraju sagledavati svi ili slicni tekstovi.

Evo drugih prevoda prilozenih tekstova gde nema govora o dusi - vec o duhu ili dahu zivotnom koji predstavlja univerzalnu silu Bozju koja daje zivot svemu stvorenom i zivotu:

( Matej 27. 50 )

Lujo Bakotić (LB):

50 Isus opet zavapi jakim glasom, i ispusti duh.

Aleksandar Birviš (AB):

50 Isus je opet zavikao vrlo glasno i ispustio duh.

Bible in Basic English (BBE):

50 And Jesus gave another loud cry, and gave up his spirit.

-----------------------------------

( Jeremija 45. 5 )

Ivan Šarić / Rev. Đ. Martinjak (RIŠ):

5 Što ćeš tražiti za sebe velike stvari? Ne traži, jer evo: Na svako tijelo pustit ću nesreću,' govori Gospod, a tebi ću dati život tvoj kao plijen u svim mjestima, kamo otideš!'"
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
I sad ljudi ocekuju da se covek opredeli: ''besmrtnost'' ili ''smrtnost'' duse???
Kako to uciniti, kada se dusa: personifikuje, alegorizuje i u svakom stihu je drugacije?

Kako mozes biti siguran da tvoje nije ''personifikacija i alegorija'' a da tudje jeste???

Mogu samo zakljuciti da Biblija nije knjiga koja se bavi pitanjem zagrobnog zivota.
A to je ono sto sam ja i tvrdio. Sveto Pismo se bavi zemaljskim zivotom ''sada i ovde'' i kako ga provesti Bogougodno... A njeno obecanje je jedino ''vecni zivot''...

Medjutim, ko vodi, cini mi se da je: u ''prilog smrtnosti'' 60% , dok je u ''prilog besmrtnosti" 40% :)
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
U kontekstu biblije ne postoji dusa U coveku, vec u coveku postoji duh ili dah Bozji - univerzalna sila Bozja koja daje zivot svemu stvorenom i u tom kontekstu se moraju sagledavati svi ili slicni tekstovi.

5:23 I ceo vaš duh i duša i telo da se sačuva bez krivice za dolazak Gospoda našeg Isusa Hrista.

A gde se deponuje UNUTRAŠNJI ČOVEK po smrti TELA?
Da li je duh samo sila i kako unutrašnjeg čoveka kao silu definišeš?
Od čega su anđeli sastavljeni?

Biblija se jednako bavi kako životom tako i smrću.
Bog je u početku odmah oglasio smrt šaralelno sa životom i cela knjiga se bavi jednako obema tačkama.
Pogrešna je izjava ZAGROBNI ŽIVOT jer nema života u grobu.
Život koji je po Duhu u čoveku taj isti izlazi i telo pada da li time i život u Duhu umire?
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Tacno, sve je do prevoda kako su odredjeni prevodioci i prepisivaci po svom shvatanju dodavali ili prevodili izraze.

To stalno i Miroljub ponavlja, pa je "objavio" svoj "da Bog sačuva" prijevod.

U kontekstu biblije ne postoji dusa U coveku, vec u coveku postoji duh ili dah Bozji - univerzalna sila Bozja koja daje zivot svemu stvorenom i u tom kontekstu se moraju sagledavati svi ili slicni tekstovi.

Jeli to "vital force" (životna sila) koju je Jelena promovirala, a danas je okosnica naučavanja New Age-a?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ako se tumači da su i Duh i Duša nešto što nakon smrti izlazi iz tela žive kao nezavisni elementi van tela - onda u čobeku postoje dva bića ili čoveka, Duh i Duša koji su nezavisni jedan od drugog.

5:23 I ceo vaš duh i duša i telo da se sačuva bez krivice za dolazak Gospoda našeg Isusa Hrista.

Ovaj tekst zato znaci da se sačuva ceo čovek - sa Duhom ili dahom koji daje život pa time i duša koja je spoj Duha i tela i odraz života ili čovek kao živi elemenat i samo telo kao telo.

Ovo nije vezano sa učenjem bilo kog čoveka - Miroljuba, Elen Vajt..itd, vec je ovo biblijsko ucenje - po kome je telo samo telo dok njega Bog ne udahne svoju životodavnu silu ili duh životni i tada čovek postaje duša živa ili živo biće..

( 1 Mojsijeva 2. 7 )

STVARANJE ČOVEČJEG TELA OD ZEMLJE:

"А створи Господ Бог човјека од праха земаљскога"

U TO TELO BOG UDAHNJUJE DUH ŽIVOTNI

дуну му у нос дух животни"

ČOVEK NAKON TOGA POSTAJE DUŠA ŽIVA - ŽIVO BIĆE


и
поста човјек душа жива"
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top