Besmrtnost ili smrtnost duse

Član
Učlanjen(a)
25.03.2010
Poruka
224
Душа је бесмртна!
-----------------------------------

Максим Исповедник, који је несумњив и непоречан ауторитет по питањима вере. Стога овде предлажем кратко дело тог Светог Оца: О ДУШИ (трактат), oво дело, као и многа друга из пера овог великог Исповедника Цркве Православне написано је пре више од хиљаду и триста година, али ништа није изгубило од јасноће и своје богословске дубине.
Да ли је душа бесмртна? Ја мислим да ономе што је просто (по својој природи) следује бесмртност.

Ниједно од постојећих бића није пропадљиво само од себе

А на који начин долазимо до таквог закључка? Слушај. Ниједно од постојећих бића није пропадљиво само од себе, будући да у почетку тога није било. Јер оно што је пропадљиво пропада деловањем нечега супротног њему. Због тога све што је пропадљиво, то је растављиво. А растављиво је сложено. А сложено је многоделно. Оно што је из делова састављено, јасно је да се састоји из различитих делова. А оно што је различито, то није истоветно. Према томе, будући да је душа проста и није састављена из различитих делова, те будући да је несложена и нерастављива, она је због тога непропадљива и бесмртна.


Оно што има способност кретања само од себе, као што је душа самопокретна, никада не престаје да буде

И опет, оно што се покреће од нечег другог, нема у самом себи животно начело, него га добија од покретача, и постоји све док је поседовано од те покретачке силе. А распада се чим престане то дејствујуће начело. Оно, пак, што се не покреће од нечег другог, него има способност кретања само од себе, као што је душа самопокретна, никада не престаје да буде, јер ономе што је самопокретно следује то да је увек покретно. Оно што се увек креће, непрестано је. Оно што је непрестано, бескрајно је. Бескрајно је непропадљиво. А непропадљиво је бесмртно. Према томе, ако је душа самопокретна, као што је горе показано, онда је она непропадљива сагласно приложеном закључку.

Оно што не пропада сопственим злом, непропадљиво је

И још: ако све пропадљиво пропада због сопственог зла, онда оно што не пропада сопственим злом, непропадљиво је. Зло је оно што се противи добру, стога га оно и разрушава. Јер тело нема другог зла осим страдања, болести и смрти, као што су и његове врлине – лепота, живот, здравље и снага. А зла душе су страшљивост, раскалашност, завист и томе слично. Па ипак, све то не лишава њу живота и кретања. Дакле, она је бесмртна.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Laodikeja
Ponovo si rekao pravu stvar,da ona nije razgovarala sa mrtvima već joj se taj prikazao u obličju njenog muža a koji to njoj tako lepu poruku prenese?
Ona da to ne smatra ispravnim nikad nebi napisala već bi prećutala i ignorisala.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
To je bila nocna simbolicna prikaza njenog supruga a ne duh njenog supruga koji joj se stvarno ukazao vrativsi se iz navodne smrti.

Evo što piše Ellen White u pismu sinu:

"Prošlo je nekoliko dana nakon što sam molila Gospoda da mi otkrije koje su moje obveze." Primjetite, Ellen White se moli Bogu da joj otkrije njene obveze. Nakon toga, piše Ellen White sinu: "Tijekom noći sanjala sam da upravljam kočijama i sjedim s desne strane. Otac je bio u kočijama i sjedio je s moje lijeve strane. Bio je jako blijed, ali staložen i miran." Nakon toga Ellen White u pismu sinu prepričava razgovor koji vodi s umrlim suprugom. Između ostalog, umrli muž je savjetuje kako će se postaviti prema svojim obvezama, čujmo iz pisma Ellen White što joj savjetuje umrli suprug: "Postoji ozbiljno pitanje koje ljudima treba rasvijetliti. Neka to bude tvoj prvi posao. Morat ćeš se donekle obraćati ljudima, ali izbjegavaj obveze koje su nas nekada mučile." Na ovaj savjet umrlog supruga Ellen White kaže suprugu: "Dakle James, ti ćeš sada ostati sa mnom i radit ćemo zajedno zauvijek." Ellen White, rekli bismo, sklapa pakt s umrlim suprugom.

Pogledajmo sada prvu odluku Ellen White
o svojim obvezama koju je donijela nakon sklapanja pakta s umrlim suprugom. U pismu dalje čitamo kako je savjetuje umrli suprug. Ellen White prenosi riječi umrlog supruga: "Ostao sam u
Battle Creek-u previše. Trebalo sam otići u Kaliforniju prije više od godinu dana. Ali sam želio pomoći rad organizacija u Battle Creek-u. Pogriješio sam. Tvoje srce je nježno, i bit ćeš sklona praviti iste greške koje sam i ja pravio. Tvoj život može biti koristan Božijem cilju. O, te dragocijene stvari koje mi je Gospod dao da iznesem pred ljude, dragocijeni dragulji svijetlosti! Tada sam se probudila, ali san je izgledao potpuno stvaran. Sada možeš vidjeti i razumijeti zašto ja ne osjećam obvezu ići u Battle Creek i preuzeti obveze na Generalnoj Konferenciji. Nemam obvezu biti na Generalnoj Konferenciji. Gospod mi ne dopušta. A to je dovoljno."

1. Adventističko objašnjenje, kako je ovdje riječ samo o "noćnoj simboličnoj prikazi njenog supruga", je smiješno i nebulozno. Pa sama Ellen White na temelju te "noćne simbolične prikaze" donosi odluku o vrlo važnoj stvari, ne odlazi u Battle Creek. Naravno, po običaju, na sve to lupa "Božji pečat" - "Bog mi ne dopušta!"

2. Adventisti sedmog dana sve druge koji spomenu nešto slično ovome nazivaju spiritistima. To je, kažu adventisti sedmog dana, upravo jedan od elemenata koji se iz poganstva uvukao u kršćanstvo, zbog čega je ta crkva i postala Babilon - Bludnica.

3. Najgora varijanta koja bi mogla biti objašnjenje ove epizode s Ellen White je slijedeća. Ellen White je naprosto izmislila čitavu ovu priču. Trebalo joj je opravdanje za neodlazak u Battle Creek. I "Božji pečat je tu" - "Bog mi ne dopušta!"
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Nije nego smrtna.

Znači, ipak je Ellen White imala posla s demonom. Baš onako kako naučava Miroljub Petrović, generalni zastupnik Ellen White i ASD za Balkan i Transilvaniju.

Kao sto sam napomenuo, ovakva iskustva sam i licno dozivljavao, gde su mi se u nocnom vidjenju ili u viziji ukazivale odredjene osobe koje nisam poznavao ili sam pak poznavao i sa njima vodio odredjeni dijalog.

Jedno od tih iskustava koje sam doziveo oko 2000 godine - upravo govori da se tu ne radi o stvarnim osobama.

U viđenju sam se nalazio u dvorani hrišćanske Adventističke crkve u ulici Božidara Ađije broj 4 u Beogradu - obavljao se obred večere Gospodnje.
Čovek meni nepoznatog lika sa posudom u kojoj je bio hleb - simbol Hristovog tela je laganim koracima prilazio mestu gde sam sedeo. Uzeo sam komad hleba i stavio u usta.
U tom trenutku, čuo sam mnoštvo glasova koji su u jednom tonu izgovorili dve reči: "Novi život" ...itd.

Ovo nije dokaz da Ellen White nije imala posla s demonom, dapače, ovo bi tebi trebao biti signal da razmisliš koji su duhovi koji se tebi javljaju. Miroljub izričito tvrdi da su to demoni. Miroljuba bi adventisti sedmog dana trebali uzeti vrlo ozbiljno, jer Miroljub je "znanstveno" dokazao da je duša smrtna.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Elen Vajt nije verovala u besmrtnost duse vec u uslovnu besmrtnost i vaskrsenje.

Ostalo je sadrzano u mom prethodnom komentaru.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ovo nije tema o Elen Vajt i njenom vjerovanju, nego o besmrtnosti ili smrtnosti duše. Mora li se o Elen Vajt govoriti na svim temama?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ovo nije tema o Elen Vajt i njenom vjerovanju, nego o besmrtnosti ili smrtnosti duše. Mora li se o Elen Vajt govoriti na svim temama?

Diskutirati s adventistima sedmog dana o bilo čemu, a ne spomenuti i ne spominjati Ellen White naprosto nije moguće. Naime, ASD sami su deklarirali kako sve ono što oni naučavaju i svjedočanstva Ellen White (njeni spisi) zajedno stoje ili zajedno padaju. Dakle, "Mora li se o Elen Vajt govoriti na svim temama?", jednako je kao kada bismo na temama kršćanstva pitali, mora li se uvijek razvlačiti ta Biblija.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
Zavist, zloba, zle misli, klevetanje, lakomost
– to su bremena koja kršćanin mora odbaciti da bi mogao uspješno trčati utrku za besmrtnost.

Dvjema velikim zabludama, zabludom o besmrtnosti duše,
zabludom o svetosti nedjelje, sotona će uspjeti obmanuti ljude.
Dok prva zabluda polaže temelje spiritizmu, druga stvara vezu
prijateljstva s Rimom.

iz spisa pionira adventnog pokreta
 
Natrag
Top