Besmrtnost ili smrtnost duse

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
U Bibliji ''OPISUJE" jer se kaze da je ''Dusa TELU KRV NJEGOVA" , dakle ''opisuje'' sta je Dusa.
Nije to ''Imenica''.

To nije opis, nego se time imenuje. Duša je jedna šira imenica. Ovo je apstraktna imenica kada označava krv, da je duša čovjeku u krvi. Imaš više vrsta imenica, ali je samo imenica. NIje to opis nekoga ili nečega nego konstatacija da je u krvi duša.

Nije to ''Imenica''.

Sada ću ti reći da ne lupaš gluposti kada o ovome ne znaš.

Eno ti gore gde ''opisuje''.

Ne opisuje nego konstatuje.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Sada ću ti reći da ne lupaš gluposti kada o ovome ne znaš.

Dobro profesore. :)
Vidis meni nije problem priznati da sam pogresio.
Moguce da se ne moze u Bibliji pronaci eksplicitno kao pridev.
Svejedno, ovo cega si se ti uhvatio je nebitno.

Izraz Dusa, oznacava ''zivot'', odnosi se na zivot, na krv na osobu.
Imas u Bibliji stihove koji to dokazuju..
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
nephesh: a soul, living being, life, self, person, desire, passion, appetite, emotion
Original Word: נָ֫פֶשׁ
Part of Speech: Noun Feminine
Transliteration: nephesh
Phonetic Spelling: (neh'-fesh)
Short Definition: soul
NAS Exhaustive Concordance
Word Origin
from an unused word
Definition
a soul, living being, life, self, person, desire, passion, appetite, emotion
NASB Translation
any (1), anyone (2), anyone* (1), appetite (7), being (1), beings (3), body (1), breath (1), corpse (2), creature (6), creatures (3), dead (1), dead person (2), deadly (1), death (1), defenseless* (1), desire (12), desire* (2), discontented* (1), endure* (1), feelings (1), fierce* (2), greedy* (1), heart (5), heart's (2), herself (12), Himself (4), himself (19), human (1), human being (1), hunger (1), life (146), life* (1), lifeblood* (2), lives (34), living creature (1), longing* (1), man (4), man's (1), men* (2), mind (2), Myself (3), myself (2), number (1), ones (1), others (1), ourselves (3), own (1), passion* (1), people (2), people* (1), perfume* (1), person (68), person* (1), persons (19), slave (1), some (1), soul (238), soul's (1), souls (12), strength (1), themselves (6), thirst (1), throat (2), will (1), wish (1), wishes (1), yourself (11), yourselves (13).

lə-ne-p̄eš

לְנֶ֥פֶשׁ a being Noun
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Dobro profesore. :)
Vidis meni nije problem priznati da sam pogresio.
Moguce da se ne moze u Bibliji pronaci kao pridev.
Svejedno, ovo cega si se ti uhvatio je nebitno.

Eto koliko si bezobrazan, mene optužuješ da sam se uhvatio oko toga, a ja sam ti samo dao odg. ti si započeo raspravu oko ovoga.

Nisam ni rekao da je bitno, nego sam samo odg. na tvoje konstatacije. I sada nije bitno. Pa meni nije ni bilo bitno, nego tbi, jer si ti imao potrebu da se hvataš za slamku. Ti si rekao da ta riječ opisuje čovjeka. Ja sam samo konstatovao da nije tako. E onda si ti nastavio dalje. I ja sam samo dao odg.

Nije bitno oko ovoga hoćš li prihvatiti sada da je imnica ili nije, ngo ti je bolje da prihvatiš istinu.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
nephesh: a soul, living being, life, self, person, desire, passion, appetite, emotion
Original Word: נָ֫פֶשׁ
Part of Speech: Noun Feminine
Transliteration: nephesh
Phonetic Spelling: (neh'-fesh)
Short Definition: soul
NAS Exhaustive Concordance
Word Origin
from an unused word
Definition
a soul, living being, life, self, person, desire, passion, appetite, emotion
NASB Translation
any (1), anyone (2), anyone* (1), appetite (7), being (1), beings (3), body (1), breath (1), corpse (2), creature (6), creatures (3), dead (1), dead person (2), deadly (1), death (1), defenseless* (1), desire (12), desire* (2), discontented* (1), endure* (1), feelings (1), fierce* (2), greedy* (1), heart (5), heart's (2), herself (12), Himself (4), himself (19), human (1), human being (1), hunger (1), life (146), life* (1), lifeblood* (2), lives (34), living creature (1), longing* (1), man (4), man's (1), men* (2), mind (2), Myself (3), myself (2), number (1), ones (1), others (1), ourselves (3), own (1), passion* (1), people (2), people* (1), perfume* (1), person (68), person* (1), persons (19), slave (1), some (1), soul (238), soul's (1), souls (12), strength (1), themselves (6), thirst (1), throat (2), will (1), wish (1), wishes (1), yourself (11), yourselves (13).

lə-ne-p̄eš

לְנֶ֥פֶשׁ a being Noun
Da i?

Dusa je: zivot, telo,srce,um,osoba,strast,zelja itd..
Znaci oznacava, predstavlja i "jeste ziva osoba'', to sam i rekao.
A to sto se ti sad igras profesora, je nepotrebno..
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Tripo čekaju pitanja odgovor:

IMAJU LI DUŠU ONI ŠTOSU ODPALI OD BOGA?
KAKO SAČUVATI-DUŠU-ŽIVOT VEČNI BEZ KRIVICE,može li životvečni imati krivicu?

Gde si napisao odgovore na ova pitanja ja ih ne nalazim a ti kažeš da si ih dao zalepi ih ovde pored pitanja da vidimo ili ja nevidim ili ti lažeš nema treće.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nema duše, već je čovek duša živa kao celina, spoj praha zemaljskog, i duha životnog kao Božje univerzalne sile koja oživljava svu materiju.

Po teoriji da postoji besmrtna duša koja bi nakon smrti izlazila iz tela i mučila se u paklu - to je nelogično, jer nije duša grešila dok je čovek bio na zemlji, već je grešio čovek u telu, i on kao takav telesan bi trebao da ispašta navodne večne muke u paklu.

Takođe, po ovoj teoriji - sled događaja vezanih za sud i uništenje grešnika - je potpuno pogrešan.

U ovome se vidi koliko je ovo učenje puno rupa.

Po bibliji, nakon smrti grešan čovek biva položen u grob, i nalazi se u besvesnom stanju do časa vaskrsenja, kada će izaći na sud da mu se pročita presuda, i tek tada Bog grešnike uklanja vatrom.

Grešnici ne izlaze na sud Božji nakon smrti, što znači - da nema nikakve duše koja bi nakon smrti odlazila na sud i u pakao, već će se ovo sve dogoditi tek nakon Hristovog drugog dolaska i drugog vaskrsenja:

"I videh veliki beo presto, i Onog što seđaše na njemu, od čijeg lica bežaše nebo i zemlja, i mesta im se ne nađe.
I videh mrtvace male i velike gde stoje pred Bogom, i knjige se otvoriše; i druga se knjiga otvori, koja je knjiga života; i sud primiše mrtvaci kao što je napisano u knjigama, po delima svojim.
I more dade svoje mrtvace, i smrt i pakao dadoše svoje mrtvace; i sud primiše po delima svojim.
I smrt i pakao bačeni biše u jezero ognjeno. I ovo je druga smrt.
I ko se ne nađe napisan u knjizi života, bačen bi u jezero ognjeno" ( otkrivenje 20. 11 - 15 )
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Mire kaže da duša (oblik duha) samo ima osjećanja, to čak ni njegovi teolozi ne kažu.

Danas ću iz knjige O besmrtnosti duše da citiram neke dijelove koji baš kažu suprotno od Mire.

Što znači da oni nemaju istu nauku ni oko čega.
 
Natrag
Top