Bajati proizvodi u rafovima?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Bajati proizvodi u rafovima?

11. oktobar 2010. | 09:53 | Izvor: Novosti Beograd -- Ustajale kobasice i slanina, oprane i premazene uljem i začinskom paprikom i konditorski proizvodi sa isteklim rokom trajanja koji se prodaju na meru.

Slika u pojedinim prodavnicama u Srbiji, koja je, kako tvrde u Centru potrošača Srbije (CEPS), sve češća.

Predsednica CEPS-a Vera Vida, naime kaže da se sve više građana žali na proizvode kojima je istekao rok trajanja.

Toga ima i u malim i u velikim trgovinama. Posebno je teško pratiti puteve mesa kojem je istekao rok, jer nemamo povratnu informaciju kako je i gde završilo i da li je zaista uništeno”, kaže ona.

Kupci u gotovo svakoj trećoj trgovini nabasaju na neki od proizvoda sa isteklim rokom trajanja. Neoprezni ili u žurbi, najčešće nalete na razne namaze, konzerve, margarine, pivo, kore, konditore, pa i suhomesnate proizvode kojima je davno prošao rok upotrebe.

Potrošač ima pravo da vrati trgovcu takav proizvod (i zahteva vraćanje novca), ali treba sve i da prijavi inspekciji.

Inspektori tvrde da je sve pod kontrolom i da samo “poneki takav artikal može da se zatekne u prodaji”.

Sveže meso se proverava još na liniji klanja i žig sa datumom je znak da je ispravno. Rok suhomesnatih proizvoda se naznačava na deklaraciji, gde mora da stoji “upotrebljivo do...”, objašnjavaju u veterinarskoj inspekciji.

Meso i proizvodi od mesa koji su neispravni i kojima je istekao rok uništavaju se po nalogu veterinarskog inspektora, odnosno šalju u kafilerije.

Postoje dve specijalizovane kuće u Srbiji, jedna u Ćupriji, druga u Somboru, gde se na neškodljiv način uništava meso”, objašnjava Zoran Mićović, direktor Uprave za veterinu pri Ministarstvu poljoprivrede.

Trgovci kažu da se o rokovima trajanja strogo vodi računa.

“Imamo ugovore sa kafilerijama i sveže meso kome je istekao rok šaljemo tamo da se uništi”, kaže predstavnica za medije “Delta Maksija” Vesna Žabić i dodaje da je kod ostalih roba sa isteklim rokom upotrebe u ugovoru precizirano da se vraća dobavljaču.

B92
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Ništa se ne baca, samo se stavi u deo "rasprodaja" i gladan narod kupuje kao da je džabe! Šta će biti posle i kakve su posledice-ko još mari, gladna duša ne bira puno...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
"Rok suhomesnatih proizvoda se naznačava na deklaraciji, gde mora da stoji “upotrebljivo do...”".
A sta dalje,zatice se po prodavnicama to sto se zatice...Prvo i to je diskutabilno koliko se sta proverava,bilo je vec reci o tome da mi uvozimo robu sa vec isteklim rokom i koja nije proverena,da ne ponavljam sve,postoji tema...Ono sto me posebno nervira sto se sve zna a sanitarna kao da nista ne radi,takav utisak se stice.I jos nesto,oni proizvodi sto se prodaju na meru ili rinfuz roba,kako god,ko zna sta se tu ubacuje,kako mogu da znam da li je njima istekao rok ili su u redu?Mozda paranoisem ali bas imam averziju prema tim proizvodima...
 
Natrag
Top