Atraktivno rasvetno telo

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
264x198_lichtelement_00_vs19435.jpeg




Atraktivno rasvetno telo

Korišćenjem veštačke rasvete možete u svakoj sobi stvoriti željenu ugodnu atmosferu - svetli primer je rasvetna zidna kutija, koja vašim prostorijama daje sasvim osobnu notu. A u njezina dva svetlom ispunjena dugačka pretinca možete istaknuti posebne sitnice.
Rasvetno telo sastoji se od dva dela: poleđine sa dve uske stranice i prednjeg dela sa duguljastim otvorima. Na prednji deo pričvršćene su dve uvučene šire stranice i tri rasvetne letve, čiji kablovi vode do trostruke utičnice.
Sledeća uputstva za izradu prilagođena su pločama vlaknaticama srednje gustoće (MDF) debljine 19 mm. Ako ćete upotrebljavati druge materijale ili dimenzije, morate odgovarajuće prilagoditi i spisak potrebnih elemenata.
U trgovini građevinskog materijala ili kod stolara dajte da Vam iseke potrebne dimenzije ploča.

http://www.bosch-do-it.rs/bosch-do-...11329/houseofbosch.shtml?view=list#kommentare


Uputstvo



264x198_lichtelement_01_vs18519.jpeg



264x198_lichtelement_02_vs18528.jpeg




1
Sečenje otvora za police u prednjoj ploči

Prvo olovkom na prednjoj ploči iscrtajte obrise otvora prema podacima sa našeg crteža. Zatim bušilicom i burgijom za drvo od 10 mm izbušite u svakom uglu po jednu rupu - i to tako da ivica rupe samo dodiruje iscrtane linije, a ne da ih preseca.
List isključene ubodne testere uvedite u jednu od rupa. Sada možete duž linije od rupe do rupe iseći otvor. Da li ćete uglove ostaviti zaobljene ili ubodnom testerom iseći uglove zavisi od Vaših ličnih afiniteta.
Ukoliko posedujete površinsku glodalicu sa paralelnim graničnikom, možete da je koristite za izradu otvora.





264x198_lichtelement_03_vs18735.jpeg




2
Bušenje nizova rupa za nosače polica

Prednju ploču položite na zadnju ploču, i to okrenute kao što će stajati kada budu gotove i montirane. Olovkom prenesite obrise prednjih otvora na zadnju ploču. Zatim ponovo sklonite prednju ploču.
Sada i na poleđini prednje ploče kao i na prednjoj strani zadnje ploče olovkom povucite crtu na udaljenosti od 8 mm ispod otvora. Na svakoj od ove četiri linije prema uputama o rastojanju navedenim na našem crtežu izbušite pet rupa dubine 10 mm, u koje ćete kasnije utaknuti nosače za police od akrilnog stakla. Prečnik rupa zavisi od upotrebljenih nosača. Pozor: nemojte probušiti na drugu stranu! Najbolje je koristiti graničnik dubine.





264x198_lichtelement_04_vs18737.jpeg




3
Bušenje rupa za tiple u prednjim stranicama i prednjoj ploči

Kako ne bismo unakazili prednju ploču bušenjem rupa za šrafove, odlučili smo se izvesti ovaj spoj tiplima i lepilom za drvo. (Ukoliko se ipak odlučite prebojati prednju ploču, možete prednje stranice spreda pričvrstiti i šrafovima. Rupe će tada nestati ispod nivelir mase za drvo i boje. Prednost vijčanog spoja je u tome što se ne morate mučiti sa zahtevnim lepljenjem pomoću stezaljki i podloški.)
Pozicionirajte prednje stranice na poleđinu prednje ploče u položaj u koji ih želite montirati. Olovkom zabeležite obrise i pozicije.
Kod izrade ugaonih i T- spojeva preporučujemo Vam da obavezno koristite šablonu za bušenje i obeležavač. Samo pomoću merenja i zacrtavanja nije moguće rupe za tiple tako tačno pozicionirati da se one kasnije savršeno poklapaju!
U čeone bridove prednjih stranica bušilicom i burgijom za drvo od 8 mm izbušite po tri rupe za tiple. Njihov položaj šablonama prenesite na poleđinu prednje ploče.
Šablona za bušenje je pomoćni alat koji se stezaljkama fiksira na radni komad. Kroz njega burgija prolazi kroz metalnu manšetu vertikalo u drvo.
Obeležavač je metalni zatik sa vrhom za obeležavanje. Njega utaknete u provrte na čeonoj strani čije položaje želite preneti. U tu svrhu pritisnite prethodno izbušeni radni komad tačno na njegov položaj na površini komada koji mu se nalazi nasuprot.
Saveti za spoj tiplima:

Zabušite oba komada koja treba spojiti burgijom za drvo prečnika tipla. Obe rupe zajedno moraju iznositi dužinu tipla plus 2 mm. Stoga je najbolje upotrebiti burgije sa vrhom za centriranje i graničnikom dubine; to je granični prsten sa uvrtnom čivijom, koja se na bušilicu fiksira na željenu dubinu bušenja. Nikada nemojte da bušite u površinu dublje od dve trećine debljine materijala!






264x198_lichtelement_05_vs18747.jpeg




4
Spajanje prednjih stranica i prednje ploče lepljenjem

Nanesite lepilo u rupe za tiple i na naležuće površine prednjih stranica i utaknite drvene tiple. Nakon što ste naneli nešto lepila i u rupe na prednjoj ploči, utaknite prednje stranice sa tiplama. Spojeve stegnite stezaljkama.
Važna napomena

Sve lepljene spojeve pažljivo stegnite stezaljkama dok se lepilo ne osuši; sa tim u vezi pogledajte napomene proizvođača. Pri stezanju koristite podloške od preostalog drveta kako biste raspodelili pritisak i sprečili nastajanje ružnih otisaka u radnom komadu. Višak lepila odmah odstranite vlažnom krpom.






264x198_lichtelement_06_vs18755.jpeg




5
Montiranje lampi

Polegnite prednji deo rasvetne kutije na čeonu stranu. Montirajte ispod izrezanih otvora i nizova rupa obe donje lampe pomoću akumulatorskog odvrtača i šrafova sa upuštenom glavom 2,4 x 16 mm. Treću lampu po istom uzorku pričvrstite iznad gornjeg otvora.
Pritom vodite računa da svi kablovi vode u istom smeru. Zatim ćete ih kasnije moći provući nadole kroz otvor između police od akrilnog stakla i prednje ploče i priključiti na trostruku utičnicu. Nju pak montirajte na poleđinu prednje ploče. Tako trebate samo jedan kabal za napajanje rasvetnog tela električnom energijom.





264x198_lichtelement_07_vs18758.jpeg




6
Spajanje prednje i zadnje ploče

Prvo morate spojiti zadnju ploču sa njenim (nešto užim) stranicama tako da stoje u ravnini sa spoljnim ivicama na njenoj prednjoj strani. Za to će biti dovoljna montaža šrafovima sa upuštenom glavom 4 x 50 mm, budući da se zbog prednje ploče koja će ih prekrivati svejedno neće videti. Prethodno izbušite rupe za šrafove u zadnjoj ploči. Upustite ih tako da glava šrafa bude u ravnini sa površinom.
Zadnju ploču rasvetne kutije tiplima pričvrstite za zid. U tu svrhu prethodno izbušite zadnju ploču burgijom za drvo od 8 mm. Ne zaboravite upustiti rupe. Vodite računa da se obe rupe za vešanje nalaze na istoj visini.
Prenesite položaj izbušenih rupa na zid. Uz pomoć detektora električnih vodova uverite se da na predviđenim mestima ne prolaze električni vodovi.
Zavisno od sastava zida bušilicom ili hamer bušilicom i burgijom za kamen od 6 mm u zidu izbušite rupe, usišite eventualnu prašinu i utaknite tiple. Odgovarajuće šrafove uvrtite akumulatorskim odvrtačem.
Sada možete navući prednju ploču na konstrukciju zadnje ploče; najbolje je da to učinite u dvoje. Prednju konstrukciju podignite na odgovarajuću visinu i kroz prethodno izbušene rupe pričvrstite ju akumulatorskim odvrtačem i šrafovima sa upuštenom glavom 4 x 35 mm. Pritom vodite računa o savetu za spajanje šrafovima dvaju drvenih delova koji je naveden dalje gore.
Savet za spajanje šrafovima dvaju drvenih delova

Onaj deo kroz koji će šraf prvo proći uvek izbušite na 0,5 do 1 mm veći prečnik od prečnika šrafa; rupa treba biti upuštena za glavu šrafa. Drugi deo u koji šraf prodire nakon što prođe kroz prvi deo uvek bušite na 1 mm manji prečnik od prečnika šrafa.
Napomena za ugradnju tipli: Način gradnje zidova danas seže od suve gradnje sve do masivnog betona. Stoga se prvo uverite kojim načinom je izgrađen Vaš zid. Zavisno od načina gradnje potrebno je koristiti različite vrste tipli za postavljanje rasvetnog tela.






264x198_lichtelement_08_vs17690.jpeg



264x198_lichtelement_09_vs17808.jpeg




7
Priprema površina

Kako bismo površinu mogli što je bolje moguće obraditi, trebamo joj se posvetiti pre završnog sastavljanja komada nameštaja.
Prvo na vidljivim površinama MDF ploče poravnajte rupe od šrafa - ukoliko postoje - korišćenjem nivelir mase za drvo ili kita za aute. Nakon sušenja (poštivati upute proizvođača!) izbrusite mesta gde se nalaze šrafovi brusnim papirom granulacije 120.
Prvo skosite bridove svih delova od MDF ploča, tako da ih obradite brusnim papirom granulacije 120 pod uglom od 45°, tako da nastane mali skošeni brid. Površine MDF ploča obradite brusilicom i brusnim papirom granulacije 120 - 180.





fittosize_264_198_b02bb2ca2d2fba7ebd4eea0669bc2135_reizvolles_lichtobjekt_8_pfs.jpeg




8
Obrada površina

Prvo temeljito pročitajte uputstva za primenu i bezbednosne savete koje je naveo proizvođač. Radite u dobro ventiliranoj prostoriji i pritom izbegavajte pušenje, jelo i piće.
Nanesite temeljni popunjivač valjkom ili po potrebi sistemom za fino prskanje. Ostavite ga da se dobro osuši.
Ako u sledećem radnom postupku sa vašim sistemom za fino prskanje želite da nanosite neki drugi materijal, trebate da promenite rezervoar za boju.
Temeljno premazane površine i ivice fino obrusite; povisujte pritom granulaciju brusnog papira postepeno sa 180 preko 220 sve do 240.
Saveti za obradu MDF ploča

MDF površine imaju visoku moć upijanja. Stoga je naročito ivicama potrebno posvetiti više pozornosti - što znači: naneti više slojeva. Moguće je da izbegnete zahtevan postupak popunjavanja (zatvaranja upijajućih površina) tako da upotrebite MDF ploče sa temeljnom folijom. Ona garantuje postizanje savršenog premaza i bez popunjivača – barem što se površine tiče.






fittosize_264_198_a8e1b9d9e248dfe7132a85220b8b1a67_reizvolles_lichtobjekt_9_pfs.jpeg



264x198_lichtelement_12_vs19445.jpeg




9
Lakiranje vidljivih površina

Lakovi su dostupni u mnogim varijantama i cenovnim kategorijama. Odlučujući za odabir su primenljivost, tehnička opremljenost Vašeg doma i zahtevi na kvalitet i postojanosti površine. Potražite savet u specijalizovanoj trgovini. A ukoliko nemate većeg iskustva sa lakiranjem, preporuča se da za vežbu probate lakirati na jednom probnom uzorku.
Najbrži i najbolji rezultat postići ćete sa akrilnim lakovima. Razređuju se vodom i mogu da se kupe u različitim bojama u svakom građevinskom centru. Sistemom za fino prskanje nanose se naročito jednostavno i brzo.
Usipajte lak u rezervoar za boju i razredite ga sa malo vode, ukoliko je potrebno. Uz pomoć probne ploče podesite mlaz na mlaznici i količinu boje na regulacionom točkiću. Mlaz može da se podesi horizontalno ili vertikalno za prskanje na površine i konusno za prskanje na ivice. Najbolje prvo lakirajte unutrašnje ivice, zatim spoljne ivice, a na kraju i površine; njih ravnomernim, paralelnim pokretima.


:download:



Preuzimanje skice konstrukcije u PDF-obliku



Preuzeto sa bosch-do-it.rs
 
Natrag
Top