ajmo ljudi, pomoc mi treba opet :)

Član
Učlanjen(a)
13.07.2012
Poruka
429
E ovako...
Imam jedan komp sa maticnom Gigabyte GA-945P-S3. E sad, ovako. Crklo mu je napajanje i ja uzmem iz drugog kompa napajanje (nekog starog) ispravno u potpunosti, medjutim problem je sto to napajanje nema SATA prikljucak za CD/DVD. Aj reko prebacicu sa tog starog kompa citac CD-a spojiti, dici sistem i zavrsiti s njim! Medjutim kad sam prebacio citac, on radi, otvara i zatvara ali nece da cita sa cd-a sistem (ispravan jer sam pre par dana dizao isti taj sistem)! Pa sam onda probao sa USB-om da dignem sistem! Ubacio sam sistem (WIN XP) na USB (preko WinSetupFromUSB 1.3), ubacio ga u komp, stavio da bootuje sa USB-a medjutim tu mi se pojavljuje nesto sa cim se nisam susretao! Pre svega kada biram u BIOSU sa cega da radim on mi da opciju CD,Flopy,HDD i USB HDD, USB FDD, USB ZIP,USB FLOPY i jos jedan nisam siguran koji! Probao sam preko sve i jednog i onda mi otvori plavi ekran, kad izaberem jedan od mnogih, sa opcijom da biram nesto nisam siguran sta, 1. WINXP... 2.WINXP EDIT BOOT... ili tako nesto i ispod toga imam da biram da stisnem "e" (za edit), "b" (za boot), "r" (za restart) i enter (za nastaviti dalje). Kada stisnem enter on preskoci sve, izbaci crni ekran sa jednom crticom u gornjem levom uglu gde bi trebalo da pise "press any key for continue" (da pocnem da radim sistem) ali stoji samo na tome i onda se restartuje i tako u nedogled! Preko edita sam uspeo da dodjem do plavog ekrana na kojem se biraju particije za formatiranje, uspeo sam da formatiram C:, on je sa flesa kopirao na C: sistem, ali opet nece da mi otvori onaj deo gde moram da finisiram sistem, da idem na next, da mu upisem korisnicko ime... Sta da radim, pre svega moze li se nekako spojiti citac CD-a bez tog sata kabla, ili sta da radim da dignem sistem preko USB-a?
Izvinjavam se na opsirnosti, ali mislim da je lakse malo da se skonta kad pokusam detaljno da objasnim sta se zbiva! Stvarno bih voleo da mi neko hitno odgovori da se o ovoj temi sto pre pocne polemisati jer moram to da zavrsim!
UNAPRED ZAHVALAN SVIMA!
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
14.11.2009
Poruka
17.762
Ako vec nemas drugo napajanje ima da se kupi sa ide dzek na sata konektor za napajanje cd,dvd i hdd.
311_SataPowerCable.jpg

Ako znas da zalemis zice onda sa starog (koji ne radi) napajanja odseces zice sa sata konektora pa prelemis na to koje radi ali stim da moras da pazis na redosled zica
 
Član
Učlanjen(a)
01.12.2012
Poruka
236
Ne razumem priču o napajanju koje nema sata priključak za CD čitač ali sam skontao da si sata CD zamenio sa ATA (pata) cd citačem. Prvo što mi je palo na pamet je da je i neki HDD na istom ATA kontroleru istom višeparičnom kablu i da su oba uređaja primari ili slave ili da je jedan od njih delegiran kao kablom definisanog prioriteta. Pogledaj u biosu na sekciji disk kontrolera, obično je prva strana, i vidi ima li sukoba u delegiranju prioriteta na kontroleru. Ako uređaji nisu jasno definisani i vidljivi džamperom na CD podesi kontra od HDD. Ovo se radi na ugašenom računaru. Ponovo podigni računar i vidi šta se dešava.
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.333
Otvori taj stari DWD Room i ocisti glavu lasera sa stapicem za usi i apotekarskim alkoholom,jer je to stajalo i ko zna od kada nije radilo i nakupilo se prasine na njega.Posle i proveri dzampere kako stoj jer na ATA komponentama,mora da bude jedan primar,a drugi slejv,da bi moglo da se pokrene dizanje OS-a.To ti je rekao i moj prethodnik whistlerns
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Kao sto vec rekose proveri slave/master, i proveri u biosu kako prepoznaje uredjaje. Za boot sa usb trebalo bi da je fdd.
 
Natrag
Top