Adventisti i Elen Vajt

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Pavle Simović, razotkrio je Ellen White kao kradljivicu i lažljivicu, baš onako kako ja to ovdje godinama zorno pokazujem. U

To ne znači ništa, ako je ona uzela tuđe radove i tako mnogi dobili te spise da čitaju opet je nadahnuta od Boga.

Jer dužnost svakog ko piše je da što više ljudi vidi to što je napisano. Ako je neko drugi to napisao i nije to učinio dostupnim onda nije obavio posao do kraja.

U toj skripti nijedna doktrina se ne osporava, nego samo ona lično. A to ne znači ništa.

Dakle bitan je smisao onoga što je napisano. Isto tako i muslimani tvrde da nije sve knjige napisao Mojsije, nego neko drugi, kao i za Psalme.

Pa u Samuilovoj knjizi on je umro i navodno se javlja vračari, a stoji da je Samuilova knjiga.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
To ne znači ništa, ako je ona uzela tuđe radove i tako mnogi dobili te spise da čitaju opet je nadahnuta od Boga.

Bog nikoga ne nadahnjuje da krade, a eno ti institucija P.S. jasno priznao i pokazao da je Ellen White krala tuđe tekstove, ali nije samo krala nego je još lagala da je to dobila osobno i direktno od Boga.

Zatim: Adventističko vjerovanje broj 18: Dar proroštva - deklarira:

Jedan od darova Svetoga Duha jest proroštvo. Ovaj dar je jedan od znakova raspoznavanja Crkve Ostatka i očitovao se u službi Gospodnje vjesnice Ellen G. White. Njezini spisi trajan su i vjerodostojan izvor istine koja Crkvi pruža utjehu, upute, usmjerava je i navodi na popravljanje. Oni također jasno otkrivaju kako je Biblija mjerilo svakog učenja i svakog iskustva. (Jl 2,28.29; Dj 2,14-21; Heb 1,1-3; Otk 12,17; 19,10)

Pitanje se samo od sebe nameće - Možete li sebe i dalje smatrati i nazivati ‘Crkvom Ostatka’, sada kada vam je ‘znak raspoznavanja Crkve Ostatka’ potpuno raskrinkana kao kradljivica i lažljivica?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Bog nikoga ne nadahnjuje da krade, a eno ti institucija P.S. jasno priznao i pokazao da je Ellen White krala tuđe tekstove, ali nije samo krala nego je još lagala da je to dobila osobno i direktno od Boga.

Naravno da je ona nadahnuta da ih što više ljudi vidi. Šta je pokazao Simović? Nijednu doktrinu nije osporio.

Zatim: Adventističko vjerovanje broj 18: Dar proroštva - deklarira:

Već sam ti naveo primjer gdje umro Samuilo, a piše knjiga Samuilova. Naravno taj dio si zaobišao.

Pitanje se samo od sebe nameće - Možete li sebe i dalje smatrati i nazivati ‘Crkvom Ostatka’, sada kada vam je ‘znak raspoznavanja Crkve Ostatka’ potpuno raskrinkana kao kradljivica i lažljivica?

Kako je moguće da je Bog podigao drugog proroka i to ostalo na nivou njega i možda par ljudi.

Po tvojoj besmislenoj nauci ispada da su ljudi moćniji od Boga.

I onda se to navodno krilo decenijama da bi se neko sjetio da je kako kažeš ukradeno.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Opširno je kopirala od drugih

Ospori ono što je pisala, a ne njenu ličnost. Dno dna je u raspravi pozivati se na nečiju ličnost.

Ospori napisano, a ne nju.


Baš me briga jel ona napisala ili nije, jesu Bibliju pisali Pavle, Marko, Isaija, Jeremija ili neko deseti.

Ja prihvatam učenje jer ima smisla. Vidi se da si katolik, da ti nije bitno učenje nego osoba.

Kad primaš pismo jel bitno ko je poštar ili šta piše u pismu.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Opširno je kopirala od drugih dok je poricala

Nismo mi katolici kao ti pa da imamo kult ličnosti, pa da nam prihvatanje nekog učenja zavisi od toga da li je pisac autetntičan ili nije.

Mi nemamo kult ličnosti ni prema piscima Biblije ni prema EGV.

Vidi se da vi katolici slijepo vjerujete svojim autoritetima, pa mislite da mi adventisti slijepo vjerujemo EGV.

Kako ne možete osporiti doktrinu, učenje koje je ona zastupala onda morate da osporite njenu ličnost, kao da mi imamo kult ličnosti.

I ti misliš da ja sada trebam da odbacim HAC zbog toga što ti pišeš da ona nije autentična kao i ovaj nesretni Pavle Simović.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Baš me briga jel ona napisala ili nije, jesu Bibliju pisali Pavle, Marko, Isaija, Jeremija ili neko deseti.

Ja prihvatam učenje jer ima smisla.

Ovo je dokaz da ti nisi kršćanin. Isus je svojoj Crkvi zapovjedio da vjeruje samo ono što dolazi od njegovih apostola, koje je On poučio i poslao da ljude krste u ime Oca, Sina i Svetog Duha. I zato je i Sveto pismo kršćana jedino ono što su napisali ovi gore koje ti ne priznaješ - sveti Pavao, Petar, Ivan, Matej, Marko, Luka Jakov i Juda.

Ovo vam je najbolji primjer što je sektaš i kako i što vjeruju sektaši. Ovaj sektaš (subotar) ovdje, dakle tripo, odbacio je vjeru u Boga i Spasitelja Isusa Krista, za Duha Svetoga kao Boga tvrdi da je sotona, ali, kao što vidite, nikako ne može odbaciti vjeru u ‘boginju’ Ellen White.

P.S.
Interesantno je primjetiti da su svi adventisti sedmog dana (subotari, EGWisti) koji ovdje pišu na ovom forumu, jednako kao tripo, odbacili vjerovanje u Boga Isusa Krista i u Boga Svetog Duha, ali svi vjeruju u ‘boginju’ Ellen White.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ovo je dokaz da ti nisi kršćanin.

Upravo suprotno.

Isus je svojoj Crkvi zapovjedio da vjeruje samo ono što dolazi od njegovih apostola,

Ja i ne vjerujem, ja razumijem ono što je napisano i zato ga prihvatam.

Ovo što tvrdiš je dokaz da vi imate kult ličnosti, pa moraš da gradiš povjerenje u poštara, umjesto u pošaljioca pisma, mislim na Boga.

koje je On poučio i poslao da ljude krste u ime Oca, Sina i Svetog Duha.

Danas svi tvrde da su nadahnuti od Duha Svetog, pa što onda ne prihvatiš sve hrišć. denominacije.

Ovo vam je najbolji primjer što je sektaš i kako i što vjeruju sektaši. Ovaj sektaš (subotar) ovdje, dakle tripo, odbacio je vjeru u Boga i Spasitelja Isusa Krista,

Gdje sam ja rekao da ne vjerujem Bogu. Tvoja crkva i ne uči nauku apostola nego katoličkih svetaca.

P.S. Interesantno je primjetiti da su svi adventisti sedmog dana (subotari, EGWisti) koji ovdje pišu na ovom forumu, jednako kao tripo, odbacili vjerovanje u Boga Isusa Krista i u Boga Svetog Duha, ali svi vjeruju u ‘boginju’ Ellen White.

To svako može da kaže za onog drugog, ali tvoji komentari nemaju smisla.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Danas svi tvrde da su nadahnuti od Duha Svetog,

Ellen White krala i lagala, a tvrdi da je Duh Sveti autor svega što je napisala. :ludd/:

ali tvoji komentari nemaju smisla.

Itekako imaju, vidi:

Šta je pokazao Simović?

Opširno je kopirala od drugih
dok je poricala da je to uradila. Kopirala je i istine i neistine u svoje spise. (Institucija, str 247.)

Dakle, krala (kopirala) i lagala (poricala to). Priznaje i otkriva institucija o EGW..
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
P.S. Institucija, shvativši da se zapleo u đavliju mrežu pristajući uz Ellen White, nastavlja 'pendrečiti proročicu kradljivicu i lažljivicu', pa piše ovako:

Šta je izazvalo vizije?

Još uvijek traje debata među adventistima sedmog dana i neadventistima o tome šta je uzrokovalo vizije. Vodeće teorije su:

1. Vizije su bile natprirodne komunikacije od Boga
2. Vizije su bile halucinacije uzrokovane zdravstvenim problemima
3. Vizije su nastale zbog hipnotičkih epizoda
4. Vizije su nastale zbog psiholoških fenomena
5. Vizije su bile od demonskog duha
6. Elen Vajt je bila šarlatanka

-----------------

Svaku od ovih mogućnosti P.S.institucija dodatno analizira i i razlaže. Ja ću ovdje pokazati neke dijelove tih njegovih analiza:

1. Vizije su bile natprirodne komunikacije od Boga

Ovo vjerovanje i danas podučava korporativna crkva ASD. Novi obraćenici su indoktrinirani da vjeruju da je Elen Vajt primila
vizije od Boga i takođe da zatvore oči pred bilo kakvim kritičkim istraživanjem koje bi bacilo sumnju na ovu priču.

Osvrt na ovu poziciju:

- Postoje mnogi dokumentovani slučajevi u kojima je gospođa Vajt dobila svoje „tajne“ informacije od drugih adventista.
- Brojna proročanstva g-đe Vajt nisu se ostvarila. Druga su bila toliko nejasna da ne daju vjeru da su božanski nadahnuta.

2. Vizije su bile halucinacije uzrokovane zdravstvenim problemima

Sve veći broj i adventista i neadventista je prihvatio ovaj stav. Ovu teoriju je prvi iznio dr Džekson, koji je pregledao gospođu Vajt i proglasio je žrtvom histerije. Drugi, uključujući D.M. Kenrajta, pripisali su te vizije histeriji i katalepsiji. Vijek kasnije, ova teorija će dobiti zanimljiv preokret kada je dr Delbert Hoder otkrio nevjerovatne paralele između života gospođe Vajt i života drugih žrtava parcijalnih kompleksnih napada. Hoderova teorija je dalje napredovala objavljivanjem značajnog članka dr Moleurusa Couperusa Značaj povrede glave Elen Vajt.

Osvrt na ovu poziciju:

- Elen Vajt je pokazivala mnoge iste simptome koje su pokazivale žrtve histerije, katalepsije i epilepsije.
- Elen Vajt je u svojim vizijama pružila malo, ako ih uopšte ima, „novih“ informacija
.
----------------------
Nastavit će se.

P.S. Prije desetak, možda i više godina, Pavle Simović (institucija) je mene nekliko puta banirao na svom forumu, jer sam mu iznosio upravo ove činjenice o Ellen White, koje je on sada u ovoj 'svojoj knjizi' još obilatije iznosi.
 
Natrag
Top