5 „smetnji na vezama“ kod većine parova

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
5 „smetnji na vezama“ kod većine parova

Zašto se vas dvoje još uvek upustate u rasprave koje nikuda ne vode? Da li vam je to samo navika ili priroda vase licnosti? Ako ste resili da ubuduce izbegnete „igru gluvih telefona“, sledite uputstva koja slede...

Vi i vas muskarac mislite da poznajete jedno drugo i „spolja“ i „iznutra“. Ili se barem trudite da se medjusobno spoznate. Ali, cak i najuskladjeniji parovi mogu da odu na pogresnu stranu. „Mnogi parovi, ne znajuci, imaju losu komunikaciju“, kaze dr Stiv Stivens, psiholog i autor knjige Lost in Translation. Smetnje u komunikaciji su nekada toliko suptilne da cesto ne dovode do konflikta u prvom momentu, ali ako se ucestalo ponavljaju, mogu da ucine da se veza raspadne.

Da biste izbegli ove zamke, prvo morate da ih prepoznate. Zbog toga smo prepoznali pet najcescih zamki, cak i medju najskladnijim partnerima. Iskoristite savete nasih eksperata kako biste izbegli krahove u konverzaciji... i dosegli nivo totalne bliskosti.

greska 1

Informacija je izostavljena

Evo prvog primera greske u konverzaciji: Spomenuli ste vasem momku da biste voleli da isplanirate veceru sa prijateljima sledeceg cetvrtka. Ali ga niste, kako to obicno biva, obavestili gde, u koje vreme i ko tacno dolazi. Nenamerno, jer kada ste sa nekim dugo zajedno smatrate da se odredjene stvari podrazumevaju. Esencijalno, vi povlacite grube linije, nesvesno ocekujuci da ce vas partner biti u stanju da dopuni detalje. Naravno, kasnije, na njegovo „Aha, vecera“, vi izludite.

„Nacin na koji parovi medjusobno razgovaraju je bitno razlicit od nacina na koji pricaju sa prijateljima“, naglasava Stivens. „Izostavljaju kljucne informacije, jer su toliko navikli da budu zajedno da o sebi razmisljaju kao o jednom entitetu ili misle da ce njihov decko ili devojka razumeti i ono sto je neizgovoreno. A onda, kada se to ne dogodi, osecanja su povredjena, ljudi se osete izignorisanim ... pojavljuju se sve vrste problema.“ Pad u vezi je izvestan, ali kada ste ga jednom svesni, lako mozete da izbegnete losu situaciju.

Prvo, budite otvoreni kada prenosite vazne informacije svom decku - onako kao sto biste to ucinili u prici sa bilo kim drugim. A, kada vam on nesto kaze, ispitujte dalje umesto da prihvatite sve tako kako je. Kada je rec o bitnim stvarima, razgovarajte o njima sa svojim partnerom. Posaljite mu cak mejl ili SMS, kako biste bili sigurni da zna sve detalje.

greska 2

Neuskladjen tajming

Ponekad, sve sto je potrebno da zene znaju jeste da je skoro nemoguce diskutovati sa deckom kada je on ispred TV-a. Mozete pomisliti da ga cinjenica sto tu sedi cini prijemcivom publikom, ali ne - gresite. „Muskarci nisu sposobni da se mentalno bave sa vise stvari odjednom“, kaze Stivens. „Kada on gleda TV, zarobljen je vizuelnim stimulansom. U sustini, ostatak njegovog mozga je iskljucen, tako da ne moze cak ni da razgovara.

S druge strane, mozda ste primetili da on pokrece ozbiljne teme bas u trenutku kada se spremate da krenete na posao ili mozda pravite listu troskova. Ne radi se o tome da on ne konstatuje da ste zauzeti; u neku ruku on to i radi namerno. „Muskarcima je neprijatno da vode ozbiljne razgovore, tako da ce ih zapoceti bas onda kada ste vi okupirani necim drugim“, objasnjava Stivens. „Tako necete biti toliko fokusirani na njega.“

Predvidljivo, birajuci pogresno vreme za pricu, zavrsava se pogresno. „Osoba kojoj se dosadjuje u pogresno vreme postaje smorena, a osoba koja je inicirala konverzaciju, oseca se odbacenom“, kazu psiholozi. Evo formule dobrog plana za akciju: Pitajte ga nesto tipa „Da li je ovo dobro vreme da popricamo? Zelim da saznam da li da rezervisem ono putovanje ili ne“. Cemu brifing? Vazno je da na pravi nacin kazete sta je to o cemu biste zeleli da diskutujete kako bi vas partner mogao da odluci da li je to nesto sto moze da priceka ili ne. Ako to budete radili dovoljno cesto, uvidecete da ce i on poceti da usvaja te navike komunikacije. A, ako zelite ozbiljan razgovor sa njim, pokusajte da odaberete vreme kada oboje radite nesto neobavezno i bez dubokog kontakta ocima - kao sto su voznja, pesacenje ili kuvanje. Zbog toga sto ste uobicajeno uposleni nekom drugom aktivnoscu, to je mnogo opustenije i manje pretece okruzenje za njega kako bi vam se „otvorio“.

greska 3

Prica se zahuktava

U nastojanju da ublazimo eksploziju, mi cemo cesto napraviti uvod u pricu sa „OK, nemoj da odlepis“ ili „Ovo ti se nece svideti, ali ...“ Priznajte, zar to ne bi i vas dovelo do eksplozije? „Umesto da ga pripremite, to ce ga samo jos vise stresirati, ukljucujuci sirenu za uzbunu u njegovom mozgu. A, sta je razlog i zbog cega je tako tesko reci sta vam je na umu: „Zene vole da se pripreme za problem, da se zagreju za njega, radije nego da se grubo suoce, cak i kada su u pitanju ne tako bitne stvari“, objasnjava Stivens. „Ali, muskarcima je to signal da se postave u defanzivnu poziciju, i tako se prorocanstvo samo od sebe ispunjava.“ Kada on cuje takvu primedbu, sprema se da se bori s vama, pa makar to bilo i pozajmljivanje njegovog auta da se ode do prijateljice.

Umesto da mu priredjujete scene izjavama kao sto je „Pripremi se za lose vesti“, probajte sa neznijim pristupom kao sto je „Ovo i nije neka velika stvar, ali da li si raspolozen da idemo na rodjendan moje bake ovoga vikenda?“ Dobicete mnogo pozitivniji odgovor.

greska 4

Pretvara se u monolog

Ovo je stvarno frustrirajuce: Pricate pricu svom tipu, i na pola puta, njegove oci se zamagljuju, a vi znate da je on pritisnuo „dugme“ za iskljucivanje tona. Ne radi se o tome da njega nije briga za ono sta se desilo kada ste izasli prosle subote. Jednostavno, ono sto je za vase prijatelje uobicajena prica, za njega postaje verbalni tornado. Da pojednostavimo, on nije „opremljen“ da percipira detalje. „Momci mogu tri minuta da slusaju pazljivo, ali kada se vasi opisi nastavljaju dalje od toga, ‘izgubili ste ga u prevodu’“, kaze Stivens. „Onda neminovno na kraju postajete besni sto ne obraca paznju na vas ili sto makar ne klima glavom.“

Postoje dva nacina da se izborite sa ovim problemom. Prvo, imajte osecaj za cinjenicu da on jedino moze da vas neometano slusa tacno toliko dugo. „Probajte da uhvatite sami sebe kako nastavljate i ubacite pitanje kako biste ga ponovo ukljucile“, predlaze Stivens. „Njemu je lako da ‘pobegne’ kada samo slusa, ali ukoliko ga pre ukljucite u razgovor, bice prinudjen da bude 100 posto prisutan.“ Takodje, dodirivanje njegove ruke ili noge, dok mu pricate, fizicki je nacin da se povezete sa njim.

greska 5

Nema granica

Iskrenost je generalno sjajna stvar, ali je u odredjenim situacijama precenjena. Dokazi koji to potvrdjuju: Ne zelite zaista da cujete da vas haljina cini debelom, a i on moze da zivi bez saznanja da je broj vasih bivsih ljubavnika dvocifren.

„Parovi cine gresku misleci da moraju da znaju sve jedno o drugom i da nemaju tajni, ali to nije istina“, kaze Stivens. „Ja to zovem nemarnom iskrenoscu kada otkrivate stvari koje nemaju konstruktivnu svrhu i koje ce naneti vise stete nego koristi.“ To ukljucuje i vase frustracije. Ne moraju sve stvari koje nam smetaju da budu odmah izrecene suprotnoj strani. Ponekad, sitnice mogu da budu uvredljive za vaseg partne*****ra. Zato je bolje da probate da izadjete na kraj s nekim saznanjima i da ih ne saopstavate. Tako da, ako vam se ne dopada njegov novi dzemper - pa sta. Vremenom ce se i njemu smuciti. I zaista, samo pomislite na ono sto je dobro za vas: srecna zajednica u kojoj dobijate jedno drugo, ali ne i svaku najmanju stvar o onom drugom.

(upoznavanje.net)
 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
Koje su mustre ovi psiholozi, da ne povjeruješ. Ovaj Stiv je vjerovatno gey često ostavljan u vezi, pa je ogorčen na cijeli muški rod.
Postoji mogućnost i da nije gey, ali mu je onda sigurno u srednjoj školi pao sapun na pod kod tuširanja nogometnog školskog kluba. Pa je onda opet ogorčen na cijeli muški rod.
No, da posvetimo malo pažnje njegovom biserju.

1. Informacija je izostavljena

Koliko ja ovdje Stiv potrošio riječi džaba. Vraga džaba, on je plaćen po kartici. A nije to tako teško kako Stiv palamudi. Kratko i jasno treba reći;
četvrtak,večera u 20 sati, dolaze Marko i Maca.
I gotovo. Ne treba ni mail, ni sms, ni golub pismonoša.
Jesi čuo Stiv?

2. Neusklađen tajming

Baš sam se poveselio "evo malo sexa", kad ono ćorak. Te muškarac gleda televiziju s isključenim mozgom, te počinje razgovor kada ste već izašli iz stana, te neprijatno mu razgovarati, ... E, moj Stiv, ako je to vrijedilo za tvoje muškarce, za ovog muškarca ne vrijedi. Zna se kada se razgovara. Prije sexa, Stiv. Poznato je da je muškarac tada najpažljiviji sugovornik. Sve sluša, sve obeća, sve razumije, samo da što prije dobije.

3. Priča s zahuktva

Bogami točno. Ču, ču, čuču, čuču, čučuuuuuuuu (zahuktavam se i ja).
Na rođendan njene bake nebi otišao ni mrtav. Može dobiti grubi odgovor, a to je "ne" s bijesnim izrazom lica. A može dobiti i mnogo pozitivniji odgovor, a to je "ne", s osmijehom na licu.

4. Pretvara se u monolog

Da, da, muškarci mutnog pogleda mogu tri minute pažljivo slušati partnericu (baš me zanima koliko je para potrošeno na istraživanje kojim je to mjereno). Stiv preporuča dodirivanje ruku i nogu partnera.
Eric preporuča: nježno uhvati partnera tamo gdje se spajaju noge. Da vidiš pažnje, još ću i zapitkivati.
Stiv, probaj i ti, upaliće sigurno.

5. Nema granice

Ma ko j*be iskrenost. Ona je precijenjena. Jok iskrenost. Pa kada ti kupi džemper kojim nebi ni prašinu brisao ponosno ga nosi. Dok se njoj ne smuči. Pa ćeš onda dobiti još gori.
A ni slučajno joj nemoj reći da ti se ne sviđa. To Stiv ne preporuča.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top