- Učlanjen(a)
- 07.07.2014
- Poruka
- 18.400
Šta znači "lomiti hleb"?
Te godine, oni su svetkovali Dane presnih hlebova u lokalnoj Crkvi u Filipima, a nakon pet dana su došli u Troadu gde su se zadržali nedelju dana. Subotnji dan završio se zalaskom sunca "kad smo se u prvi dan nedelje sastali da prelomimo hleb". Ljudi pretpostavljaju da ovaj izraz podrazumeva da je reč o uzimanju pričešća. Ali pogledajte - Pavle propoveda i nastavlja da propoveda sve do ponoći. Do tog trenutka slušaoci nisu imali prilike da prekinu propoved i "prelome hleb". Kada se Pavle "zatim ponovo popeo gore", nakon što je povratio u život momka koji je pao sa trećeg sprata - "prelomi hleb i jede".
Obratite pažnju: "prelomi hleb i jede". Ovo lomljenje hleba nije označavalo Evharistiju, već uobičajeni obrok. Ovaj izraz se uobičajeno koristio kod starih za normalan obrok i u tom smislu se još uvek koristi ponegde u današnjem svetu.
Veliš "uobičajeni obrok"!? U pravu si ti tripo. Poznato je da je Luka bio Pavlov osobni liječnik i kuhar, a kako je Pavao bio na dijeti, Luka je morao točno bilježiti Pavlove obroke. Što je jeo, kada je jeo i koliko je pojeo. Luka je sigurno negdje zabilježio i kada je Pavao na WC išao, tripo će to potražiti i pokazat će nam ovdje.
Ipak malo ozbiljnije. Sve ti lijepo piše, samo treba pročitati, evo:
Dj 20,7: U prvi dan tjedna, kad se sabrasmo lomiti kruh, Pavao im govoraše i kako je sutradan kanio otputovati, probesjedi sve do ponoći.
Što nam kazuje ova rečenica? Tri stvari.
1. Kazuje koji je dan bio kada se Pavao okupio s kršćanima - prvi dan tjedna
2. Kazuje povod (razlog) Pavlova okupljanja s kršćanima - sabrasmo se lomiti kruh
3. Kazuje dio događanja na tom okupljanju - Pavao im govoraše
Dakle, nisu se kršćani okupili da nahrane Pavla, kako tripo reče, nego su se okupili na "lomljenje kruha" - Euharistiju.
Pogledajte u Delima apostolskim 2:46. Učenici su "svakodnevno bili stalno i jednodušno u hramu, lomili su hleb po kućama, primali su hranu s radošću i prosta srca". Ovde ponovo "lomljenje hleba" znači obrok, koji se nije jeo samo u prvi dan nedelje, već svakodnevno.
Izgleda da je Luka bio šaljivdžija ravan tripi. Oslikavajući zajednicu prvih kršćana u Djelima apostolskim, Luka nam ostavlja karakteristike po kojima su kršćani bili prepoznatljivi, tako da i mi danas o tim prvim kršćanima znamo slijedeće Dj 2,42-47):
1. Bijahu postojani u nauku apostolskom (Dj 2,42)
2. Bijahu postojani u zajedništvu (Dj 2,42)
3. Bijahu postojani u molitvama (Dj 2,42)
4. Obuzimalo ih je strahopoštovanje (Dj 2,43)
5. Apostoli su činili mnoga čudesa (Dj 2,43)
6. Sve im bijaše zajedničko (Dj 2,44)
7. Dijelili bi kome je trebalo (Dj 2,45)
8. Hvalili su Boga (Dj 2,47)
9. Svaki dan su jeli (Dj 2,46)
Nije Pavlu bilo lako s kršćanima. Jadnik na dijeti, Luka mu brojao svaki zalogaj, a vidi ove - svaki dan jedu.
Istina je da se izraz "prelomiti hleb" ne koristi nigde u Bibliji da označi držanje Večere Gospodnje.
Tako je tripo, kakvo lomljenje kruha i večera Gospodnja, to uopće ne postoji.