Zrenjanin: Udruženjima ne ostaje dovoljno novaca za rad

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Čelnik "Bečkereka" kritikuje trošenje Saveta

Zrenjanin: Udruženjima ne ostaje dovoljno novaca za rad




Izvor: Blic S. Surla | 28. 06. 2011. - 00:02h

ZRENJANIN - Nemačko udruženje „Bečkerek” iz Zrenjanina nije zadovoljno načinom rada Nacionalnog saveta nemačke nacionalne manjine, čije je sedište u Subotici.

153645_zrenjanin-2--detalj-sa-jedne-manifestacije-u-nemackom-udruzenju_f.jpg

Detalj sa jedne od manifestacija u udruženju „Bečkerek”

- Razlog nezadovoljstva je pre svega trošenje novca, kojim nemački Nacionalni savet raspolaže, jer lavovski deo ide na naknade predsednika, predsedništvo i Izvršni odbor Saveta. U zbiru, za razna izvršna tela za tekuću godinu planirano je četiri miliona dinara, a očekivani priliv na račun Saveta je 5,1 milion dinara. Kada se u troškovnik dodaju i režijski izdaci, i odliv za programske aktivnosti, proizilazi da će Savet na kraju godine biti u minusu od nekih 800.000 dinara. U toj priči nema mesta za 14 nemačkih udruženja u Vojvodini, pa ni zrenjaninskog „Bečkereka” - tvrdi Petar Bomble, čelnik ovog udruženja u gradu na Begeju.

- Postavlja se pitanje da li će nama u stvari biti teže da radimo sada, kada imamo svoj Nacionalni savet, jer nadležno republičko ministarstvo i pokrajina pare prosleđuju Savetu, a one se samo troše. Republiku i pokrajinu ne interesuje kako će se u okviru saveta sredstva raspodeliti, i to su nam odgovorili kada smo im se obratili s primedbama na način rada u savetu - žali se Bomble.


153646_zrenjanin-1-predsednik-nemackog-udruzenja_hf.jpg

Predsednik nemačkog udruženja „Bečkerek” Petar Bomble


On napominje da zrenjaninsko udruženje kojim on rukovodi sada funkcioniše samo zahvaljujući novcem dobijenim od grada, i ponekad od pokrajine po odobrenim projektima. Nešto malo para obezbedi se i od donatora i članarine.

- Sve sami izmirujemo, telefon, zakupninu i režijske troškove, osim struje grejanja i vode, što nam plaća grad. Naši najosnovniji rashodi su 2.500 dinara mesečno, i njih teško plaćamo. Kako ćemo tek finansirati aktivnosti društva, i šta uopšte možemo da planiramo i očekujemo - vajka se Bomble.


Naš sagovornik tvrdi da je kontaktirao i predsednika Nacionalnog saveta nemačke nacionalne manjine Lasla Gencea i ostale funkcionere, ali da rezultata nije bilo.
- Nemačko udruženje u Zrenjaninu ostaje praktično oslonjeno samo na grad i svoje članstvo. Nisam tako zamišljao rad našeg Nacionalnog saveta, očekivao sam veću podršku, zamah u aktivnostima, a ne obrnuto - zaključuje Bomble.


On podseća da je u okviru udruženja „Bečkerek”, koje ima sedište u zgradi nevladinih organizacija u Makedonskoj ulici u Zrenjaninu, do sada organizovan niz aktivnosti, da je ustaljena manifestacija „Milchbrot”, organizovani su kursevi nemačkog jezika, druženja... A sada ima sve manje prostora i mogućnosti za tako nešto, što je po njegovom mišljenju paradoksalno.

Predsednik Gence razočaran

Predsednik Nacionalnog saveta nemačke nacionalne manjine Laslo Gence je sa razočaranjem prihvatio kritike sunarodnika iz Zrenjanina.
- „Bečkerek“ je uzorno udruženje, kao uostalom i svih 14 nemačkih društava u Srbiji, čiji rad izuzetno cenimo. Čude me kritike Petra Bomblea, jer sam mu prilikom poslednjeg susreta u Somboru govorio o problemima s kojima se susrećemo. Za nas je, naime, ove godine planirano 40 odsto manje sredstava iz Republike i oko 10 odsto manje iz Pokrajine. Sredstva su ograničena, a još i kasne. Praktično se iz tih institucija finansira samo osnovno funkcionisanje Saveta, para nema ni u republici ni u pokrajini. Mi nismo adresa na koju treba da se upućuju kritike zbog pomanjkanja novca - kaže Gence u izjavi za „Blic“.


Troškovnik Saveta

Iz Finansijskog plana nemačkog Nacionalnog saveta za 2011. godinu, koji nam je dostavio Bomble, vidi se da je za rad predsedništva ovog tela na ovogodišnjem nivou planirano 1,18 miliona dinara, za predsednika 876.000 i za Izvršni odbor nešto više od milion dinara. Predsednikovi putni troškovi za tekuću godinu, predviđeni su u iznosu od 165.000 dinara, što je skoro ravno izdvajanju za Odbor za kulturu koji je oformljen u okviru nemačkog Saveta.
 
Natrag
Top