ZRENJANIN: Posle 23 časa bez prodaje alkohola

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Nezadovoljni trafikanti i ugostitelji

Posle 23 časa bez prodaje alkohola






Izvor: Blic Sl. Surla | 26. 05. 2011. - 00:02h

ZRENJANIN - Posle aprilskog protesta zrenjaninskih ugostitelja i vlasnika trafika zbog odluke gradske skupštine o radnom vremenu, dogovoreno je da novi propis bude na ledu mesec dana, da ne bude represivnih mera prema ugostiteljima i trafikantima, uz uslov da se u kioscima ne prodaje alkohol od 23 časa do 6 ujutro. Rok od mesec dana je prošao, u međuvremenu je bio još jedan sastanak lokalnih vlasti s privatnicima, ali ništa se nije promenilo. Ugostitelji i trafikanti rade po starom.

145285_aprilski-protest-ugostitelja-i-trafikanata-u-zrenjaninu_f.jpg

Aprilski protest ugostitelja i trafikanata u Zrenjaninu

- Odluka o ograničenju radnog vremena je korektna, sa nekoliko tehničkih manjkavosti, koje će biti rešene. Ona je, pre svega, u skladu sa protokolom o usklađivanju radnog vremena, koji je pre dve godine usvojilo svih pet srednjonbanatskih lokalnih samouprava. Ne vredi, međutim, donošenje odluka koje se ne sprovode. Komunalna policija je ne sprovodi, a iz kojih razloga, ne bih da spekulišem - kaže Tanja Dulović, načelnica Srednjobanatskog okruga.

Ona napominje da je odluka doneta na gradskoj skupštini jednoglasno, i da je to sasvim dovoljan signal da bi morala da se primenjuje bez kompromisa.

- Nismo još imali nove razgovore, i mi se držimo dogovora da posle 23 časa ne prodajemo piće. Pojedine kolege više ne rade celu noć i naš stav je da ovakva odluka nije prilagođena tržišnim uslovima - naglašava Vojislav Arsenov, predstavnik vlasnika kioska.


- Ako je u interesu svih da se alkohol ne prodaje posle 23 časa, onda odluka ne može da se primenjuje selektivno, pumpe i dragstori rade po starom, a mi ne možemo. Postavlja se pitanje ko će nekim renomiranim pumpama, koje su mnogo uložile u Srbiju, da zabrani rad samo u Zrenjaninu. Na kraju, Ustavni sud je takvu odluku vezano za grad Novi Sad poništio - kaže Arsenov.

Njegov kolega Milan Milenković, koji je predstavnik zrenjaninskih ugostitelja, ističe da je odluka doneta bez javne rasprave, mimo vlasnika lokala.


- Mi smo definitivno za raspravu na ovu temu šta će biti sa nama koji radimo kao barovi. Mi bismo, u stvari, tek posle jedan sat noću mogli da radimo. Praktično nam je uskraćeno pravo na rad. Treba li da odemo u neki drugi grad, mi koji smo po deset i više godina ulagali da bismo razvili posao. I nije to samo pitanje vlasnika lokala, jer mnogo ljudi koji su kod nas zaposleni, i njihove porodice, zavise od toga kako mi poslujemo - ističe Milenković.


On napominje da su zaprećene kazne od 8.000 dinara visoke za vlasnike malih lokala, dok su za one sa većim kapacitetom minorne, što je, takođe, neka vrsta diskriminacije. Jer dok jedni, po njegovom mišljenju, nakon nekoliko kazni, mogu da stave ključ u bravu, za druge je sića koju mogu da plate i nastave s istom praksom.

Komunalna postupa po naređenju

Komunalna policija i dalje ne izriče sankcije u vezi s radnim vremenom lokala i kioska. Prema rečima Milutina Đurišića, načelnika Komunalne policije u Zrenjaninu, njihove akcije su preventivne, vlasnici lokala se, za sada, samo upozoravaju i opominju, dok ne stigne drugačije uputstvo odozgo.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Dođoh večeras kući sa par limenki piva, koje sam "legalno" kupio u trafici, negde oko ponoći. I ne znam šta će se postići tom zabranom, kad ljudi nemaju para ni za hleb, a ne za alkohol... Sve mi se čini da je na delu još jedno "usklađivanje sa evropskim zakonima", samo ne znam kad će početi da usklađuju i plate sa Evropom???
 
Natrag
Top