Zorana Pavic.

Učlanjen(a)
29.04.2009
Poruka
3.068
Zorana Pavic 09.06.1965 Pevacica

Zorana-Pavi%C4%87-Slike-03.jpg



Zorana Pavić za sebe kaže:
Sve je počelo ne tako davno (09.06.1965) u porodilištu „Savski Venac“. Rođena sam u znaku blizanca. Roditelji su me ubrzo poslali u školicu te ja završih Pedagošku akademiju a zatim i Srednju muzičku. Zahvaljujući ribljem ulju (bljak) izrasla sam u devojčicu od 174 cm. Mama mi je dala predivne plave oči, ali kad se naljutim postanu zelene. Kosa mi se preliva od pepeljasto plavih pa do ljubičasto plavih nijansi. Volim fudbal, navijam za Partizan iz sve snage, i igram hokej. Snalazim se na engleskom, makedonskom i španskom koji sam naučila uz popularne TV serije. Omiljene boje su mi crno-bela i ljubičasta. Što se odevanja tiče ponekad sam elegantna, nikad konvencionalna, ponekad otkačena. Privatno volim džins i kožu. Omiljena pića su mi Kampari-Đus, Džek Danijels i Tekila. Uh, obožavam bajadere. Omiljeni parfem mi je Cinnabar (Estee Loder) “Rash” od Gučija i crveni Dolče-Gabana, koliko god da je za mnoge zastareo. Što se tiče pevača pored sebe omiljeni su mi Tina Tarner i Eros Ramazoti. Volim spotove Aerosmita i balade Bijelog dugmeta. Od glumaca volim Bijelu, Al Paćina, Koju, De Nira, Dastin Hofmana, Arman Asantea. Omiljene glumice su mi Anica Dobra, Mišel Fajfer, Goldi Houn, Meg Rajan. Dušan Kovačević mi je omiljen pisac a omiljene knjige iz detinjstva su “Mali Princ” i “Kad su cvetale tikve”. Volim da idem u bioskop. Ne mogu bez filmova “Kišni čovek”, “Bilo jednom u Americi”, “Let iznad kukavičjeg gnezda”, “Lepa sela lepo gore”. Omiljeni sportisti (sve sami Partizanovci) Saša Danilović, Mateja Kežman ……
Pored svega ovoga dodajemo:
Sebe opisuje kao romantični mangup, svi znaju da je vatrena navijačica Partizana, živi sa dve mace, obožava riblje specijalitete, voli proverene stvari, prijatelje vodi u restoran, pije belo vino, a iako joj je ime Zorana, zoru ipak voli da preskoči. Ne zna i ne voli da kuva, jedino ume da spremi bajaderu i keks tortu. Veruje u astrologiju i natalne karte. Često je menjala imidž. Najveća i najiskrenija prijateljstva gaji iz detinjstva, ali mnoge godine na estradi su joj donele još neka iskrena prijateljstva kao sa Žikom Jelić iz “Yu grupe” i Tijanu Dapčević za koju kaže da joj je “sestra po ludilu”. Međutim, kada su zajedno o svemu pričaju, osim o estradi. To je kako kaže zabranjena tema. Pre nego je počela muzičku karijeru radila je u aviokompaniji. Učestvovala na par fetsivala, na večinu njih je prošla vrlo zapaženo, često i dobijala nagrade.
Iako nikad nije bila mezimica medija i kolega, Zorana se održala zahvaljući nepresušnoj energji i mašti. Ponosna je na uspeh koji je ostvarila, posebno zbog toga što je, kako kaže, njena karijera počela u vreme kada je cvetao turbo folk, pa je izgledala kao Don Kihot.
Tokom slavljenja 10 godina samostalnog rada na estradi u žutoj štampi je procurila informacija o incidentu koji se desio na snimanju spota “Probaj me”. “Ostaće mi oziljak – lude i ljubomorne devojke su opasnije od “ludih krava”, rekla je novinaru koji je pokušao da obelodeni istinu o tom događaju. Naime, bivša devojka jednog od mladića koji se pojavljuje u spotu, napala je i posekla Zoranu nožem koji je bio predviđen za sečenje torte. Na sreću sve se završilo bez većih posledica.
Dugi niz godina je bila u veoma uspešnu emotivno-poslovnoj vezi. Reč je o menadžeru Dejanu Jovanovuću koji su se nakon osmogodišnje ljubavi i zajedničkog života razišli. Kako se pričalo po estradnim kuloarima do sporazumnog razilazenja došlo je zbog Dejanove pomisli da on i Zorana konacno ozvaniče svoju dugogodišnju vezu i osnuju porodicu, a Zorana ostala pri svom poznatom stavu da se “još neko vreme” posveti samo karijeri. Te 2002 godine je nastupila na “Sunčanim skalama” sa pesmom “Sama među ljudima” i zaista ostala sama. Tada je Zorana preuzela i sve poslove vezane za svoju karijeru koje je do tada obavljao Dejan. Što se i odrazilo na sledećim albumima i spotovima. Dali zbog navike da drugi neko sve to organizuje ili jednostavno slomljeno srce je sve radilo sa silom. Novi album je usledio sledeće godine i bio kompletno rađen namenski, svoje emotivno stanje je odslikala na albumu.
Jedno od najvećih iznenađenja iste te godine je bilo njeno ime na parlamentarnim izbornim listama kao kandidata “Liberala Srbije”. Uvezi ovim “izletom” izlavila je: “Ne očekujte od mene da izigravam političara i držim govore. Nisam član partije Liberala, već sam na listi kao nestranačka ličnost. Ako uđem u Skupštinu trudiću se da malo svog duha unesem u to zdanje. Mnoge kolege su mi rekle da će glasati za mene, a pošto mislim da su muzičari obespravljeni i nezaštićeni lično bih se zalagala i za svoju profesiju. Takođe bih se zalagala za razvoj sporta i za zaštitu samohranih majki i žena uopšte.”
Zbog velike navijačke strasti i ljubavi prema “Partizanu” za nju se vezuju mnogobrojni tračevi za koje Zorana kaže da su bez osnova. Jednostavno, veći adrenalin joj proradi na fudbalskoj utakmici nego na koncertu, što je dovelo do toga da je pitaju da li dobija novac od Partizana. Pored dobro poznate navijačke strasti, fudbalere je angažovala za dva dueta koji su prošli vrlo zapaženo, kao i za foto sesiju koje slike je iskoritila za kalendar 2005 godine. Pored svega je dobila ponudu od “Balkanskog kluba mira” da pesmu “Grude Balkanske” prepeva na engleskom jeziku i ta pesma da postane himna kluba, ali o tome se više nije čula nova informacija.
Bez preteranih glumačkih pretenzija u želji da ispriča istinitu priču o nesrećnoj ljubavi jedne žene, puna emotivnog naboja, gde gledaoci imaju priliku da vide prave suze i osmehe, prouzrokovane pričom o “nedovršenoj ljubavi” stvorila je monodramu “Kad žena voli”. DVD izdanje je bilo samo kompletiranje cele price o ljubavi jedne žene bez ikakvih želja i interesovanja dali i koliko će se taj proizvod prodavati, već koliko će se ljudi zamisliti nakon što odgledaju DVD. Albumom i melodramom je publici otvorila svoju ranjenu dušu i pustila emocije da dotaknu svakoga ko je doživeo istu sudbinu.
Narednih par godina je slabije radila iako nije kompletno zapostavila karijeru, više vremena je posvetila sebi nego muzici.
Sebe svrstava u tipične žene sa Balkana, pa ju je čak jedan novinar nazvao “Balkanska Blondi” iako je često menjala boju kose čak i u netipičnim bojama za tu namenu.
Zoranina muzička karijera započinje početkom 1989 godine sa izlaskom albuma „Sanjaj me“ kao članica grupe Frenky. Ali nije uspela da se zadrži na jedno mesto i želja za solo karijeru je bila veča pa je već krajem sledeće 1990 godine na „Mesam-u“ debitovala sa pesmom „Jedan je tužan broj“. Pravi uspeh je usledio par meseci kasnije. U martu 1991 godine u Sarajevo na poslednjoj “Jugoviziji” predstavljala je Beograd sa pesmom “Ritam ljubavi” i osvojila visoko četvrto mesto. U junu iste godine na međunarodnom fetivalu u Tursku predstavlja Srbiju sa englesku verziju Jugoviziske pesme i osvaja prvo mesto. Iste godine nastupa na „Mesam“ sa pesmom „Nema noći“ nakon kojeg je usledio album prvenac. U novembru na tžistu već su bili plasirani prva Zoranina kaseta i ploča „Kada o tebi mislim…“. Na albumu su radili već uveliko uspešni autori i producenti Radovan II, Kika Mac, Rade Radivojevic, Marina Tucaković, kao i budići hitmejker Dragan Brajović. Iako je „Ritam ljubavi“ bila lepo prihvaćena, zbog izdavačke politike nije se našla na albumu, ali zato sa ponuđene pesme od albuma najveći utisak kod publike je ostavila „Kao što dan ima noć“ koja je dobila i svoj video zapis. Zorana je ponosno izjavljivala da je finansije za prvi album dobila od svoje mame i da joj nije bio potreban sponzor da bi uspela na estradi.
Zorana sa svojim bendom je nastavila neumorno da radi i sledeće 1992 godine plasira pesmu „Teško je sa muškarcima“. Sa Darkom Kamaritom za pomenutu numeru je uradila i video spot. Nažalost pesma nije bila dostupna široj publici na nosačem zvuka jer je bila otštampana na promo singlici na kojoj je bila i francuska verzija pomenute pesme. Interesno je pomenuti da je tu francusku verziju mnogo godina kasnije obradila Slavica Ćukteraš i njena veryija je postala veliki hit.
Već pomenuti tim koji je radio na prvom albumu proširen sa još par kvalitetnih muzičara kao Kiki Lesandrić i Sanja Ilić radili su na drugom albumu koji je tokom 1993 godine bio plasiran na muzičkom tržištu. Album je nosio naziv po numeri “Kao lavina” za koju je bio uradjen i video zapis. Pored noseće numere izdvojila se i “Umiru za tobom vene”. Na albumu je gostovao i poznati glumac Dragan Bjelogrlić. Na tržistu pored LPa i kasete je bilo plasirano i CD izadnje ovog albuma.
Istu godinu je dala svoj doprinos na već kasnije standardnoj kompilaciji Zorana Starčevića “Svi za jednog jedan za sve” gde je otpevala numeru “Snovi”.
Sledeći album “Sunce u očima” izlazi 1995 godine. Sasvim nova ekipa, novi zvuk i preokret u karijeri. Uglavnom za pesme je bio zadužen budući ljubavni saputnik i menadžer Dejan Jovanović. Od dosadasnjeg klasičnog pop zvuka na ovom albumu se više moglo čuti kombinacija od zvukova, od pop-a do dance. “Hoću da sam slobodna” je postala totalni hit. Saradnja sa Gorana Sepa Gale (Kerber) je rezurtila sa pesmom “It’s only love” obrada pesme Brajana Adamsa i Tine Tarner . Na ovom albumu je bila uvrstena i obrada pesme “Jer za ljubav treba imat dušu” od Atomskog sklonista, kao i nova verzija pesme “Umiru za tobom vene“ od prošlog albuma. Zapažena je bila i numera “Gde će ti duša” koju je potpisao tim koji će sledecih par godina stvoriti mnoge pop-dance hitove, Srđan Čolić i Ana Stanić poznatiji kao Moby Dick. Video spotovi nisu bili izostavljeni ni za pesme sa ovog albuma, “Hocu da sam slobodna” i “It’s only love” su bile ekranizirane.
Sledeće godine nastupa na festivalu “Sunčane skale” sa pesmom “Rat i mir”, gde je već predstavila “novu” Zoranu u muzičkom smislu. Dejan Jovanović, Moby Dick i Kobac su stvorili kompletno dance album. Zorana se ozbiljno posvetila promociji albuma. Promena izdavaćke kuće (ZaM Produkcija) koja je imala emisije na najgledanioj televiziji, snimanje visoko budžetnih spotova, vizuelne promene takođe su bile vidljive. Sa Dejanom Milićevićem su uradili može se reći mini filmove a ne spotove za pesme “Žetva” i “Zli dečaci”, dok je za ekranizaciju pesmu “Jedina” bio zadužen Zli. Spotovi su bili urađeni i za pesme “Ljubav sto smo imali” i “Tamo daleko”. Da bi se kompletirala dance priča (kako i autorski sve pesme da budu na jednom mestu) na CD izdanju ovog albuma kao bonus pored remix za pesmu “Žetva” su bile dodate “Hoću da sam slobodna” i “Gde će ti dusa” sa prošlog albuma.
I sledećih “Sunčanih skala” nije zaobišla i nastupila sa pesmom “Hoću da umrem dok me voliš” i nimalo se nije pokajla jer je pobedila. Logični sledeći korak je bio album. Potpuno isitim timom, za istog izdavača usledio je još jedan jako uspešan album. Pre svega kvalitene pesme, česte promene stajlinga u ZaMovim emisijama, nastavk saradnje sa Milićevića i odlične spotove za pesme “Plima i oseka”, “Hocu da umrem dok me volis”, za duetsku pesmu sa Duck-om “Rižan san” kao i za pesmu “Sanjam te još”, su bili samo deo promocije ovog albuma. CD izdanje ovog albuma sadrži bonus dva remixa, instrumental kao i obradu pesmu “Majstor za poljubce”.
Ove 1997 kao i naredne 1998 godine na manifestaciji “Oskar popularnosti” je proglašena za Pop pevačica godine.
12 marta 1998 godine se ostvaruje Zoranin najveći san, održava prvi solistički koncert u “Sava centru” na kome premijerno izvodi obradu pesme “Nekako s proleća” sa Bjelom i Kojom. Tokom godine se emituje spot za pomenutu pesmu a na tržištu se pojavljuje CD sa najvećim hitovima i po prvi put na izdanju je ova pesma. Naredne godine na internet izboru ovaj spot je proglašen za spot godine.
Iste godine čuveni himejker Rade Radivojević na muzičkom tržištu plasira kompilaciju sa svojih najvećih uspeha „Ljubim vas pesmama“. Po prvi put na CDu je bila uvrstena i numera sa kojom Zorana je startovala uspešnu solo karijeru, „Ritam ljubavu”.
Tokom 1999 godine politička situacija u državi je mnoge pevaće potikla da narodu uliju snagu pesmama sa patriotske sadržaje. Zorana je vođena tom idejom obradila pesmu “Grudi Balkanske” za koju je bio urađen adekvatni video zapis. Krajem godine na muzičkom tržistu se pojavljuje i šesti album “Nežno i opasno”. Dejan Jovanović se pobrinuo i za ovaj album ali je i po prvi put bila saradnja sa Perom Stokanovićem, Rođe Raičevića, Nikola Grbić itd. Jako veliku medisku pažnju je skrenula obrada čuvene “Dove l’amore” od Cher, dok je Zorana često u šali izjavljivala da je Cher preradila njenu pesmu, kao i duet sa fudbalerom Kežmanom, a niko nije ostao ravnodušan kad je čuo pesmu “Da mi ime ne zaboraviš”. Kvalitetni video zapisi nisu manjkali ni u promociji ovog albuma. Dejan Milićevič je opet bio zadužen da ekranizuje pesme “Sviće dan”, “Jabuka”, “Miris ljubavi”, “Da mi ime ne zaboraviš” i “Mornari”. Album su zatvarali već uveliko isprezentirane i tražene verzije pesme “Grudi Balkanske” i “Nekako s proleća”.
Večinom od pomenute spotove, tačnije 19 njih su iste ove godine bile izdate na video kasetu.
Deset godina solo karijere su bile obeležane nosačem zvuka. Tačnije 2000 godine se na tržište pojavio kompilaciski album “Za ljubav stvorena”. Na albumu su bile pet nove pesme uglavnom obrade grčkih pesama, video remix za pesmu “Da mi ime ne zaboravis” i još 12 hitova sa prošlih šest albuma. Za naslovnu numeru je bila urađena video montaža od starih spotova kao retrospektiva iz proteklih godina, dok je za numeru “Srce” kao i za omot albuma bio iskorišćen strip sa Zoraninom liku specijalno rađen za tu namenu. Ni u video promociji ovog albuma nije bio izostavljen Dejan Milićević koji je uradio spot za “Probaj me”.
Sledeće 2001 godine sa Tijanom Dapčević rade mix od Srpskih i Makedonskih narodih pesama koji je bio uvrsten na Tijaninom albumu “Kao da…”. Na “Sunčanim skalama 2002″ nastupila je sa pesmom “Sama među ljudima”.
U Pinkovim emisijama je krenulo reklamiranje jednje vrlo zanimljive pesme “Neda meni nana” koju izvodi još zanimljivija kombinacija, Goca Lazarevic, Zorana i Jellena. To je i bila zadnja kompozicija koju je izvela Zorana a da kao autor se pojavljuje njen dugogodišnji ljubavni partner Dejan Jovanović. Ova pesma je bila deo Gocinog albuma koji je 2003 godine izdala Grand produkcija.
Iste te 2003 godine na “Zrenjaniskom festivalu” nastupa sa kompozicijom “Hrabro srce” koju potpisuje N. Lekovic. Nakon toga je usledio novi album “Kad žena voli”. Oni koji su pratili Zoraninu karijeru primetili su veliku razliku od prethodnih do ovog albuma. Sve je bilo drugačije, od pesme do promocije samog albuma. Izjavila je da se u pesmama totalno pronašla ali njena verna publika kao da se nije pronašla. Sasvim novi saradnici, uglavnom muzičku priču kroz album je vodio Kamba po tekstovima Bilje Spasić, ali svoj udeo su imali Čeda Čvorak i Kiki Lesandrić. Pesma “Hrabro srce” za album je dobila novi aranžman i bila reimenovana u “Bez brige”. Spotovi su pratili i ovaj album ali daleko slabiji od onoga sto je do tada bilo vezano za njeno ime. Po svemu privatni život je mnogo uticao i na karijeru.
Sledi natup na “Beoviziji 2004” sa pesmom “Lepo vreme u Beogradu”. Ne pobeđuje ali je zadovoljnja prezentacijom i reklamom svoje pesme.
Ponovo iskazuje svoje navijačke simpatije za crno-bele s tim što ponovo snima duet sa jedan od “svojih”. “Crno bela ružo” koju je snimila sa Đorđe Pnatićem je bila i ostala singl pesma za koju je bio urađen spot koji se iste te godine našao kao jedan od 26 video spotova na DVD izdanju “Sama među ljudima”. Pored spotova na DVDu su bili I TV nastupi i delovi sa koncerata, kao i kratka biografija, foto glarija, novinski isečci, diskografija.
Učestvuje na detskom proektu “Deca su nase najvece blago”, na kojem sa Aleksandara Sapića peva pesmu “Kakva bre klopa”. Za ovu detsku pesmu je bio urađen animiran spot, dok kasnije isti tim u istoj tehnici uradio video spot za pesmu “Lepo vreme u Beogradu”
2005 godine je snimila pesmu “Tama” koja je bila iskorišćena za melodramu “Kad žena voli”. DVD izdanje je bilo dostupno široj publici, na njemu pored melodrame je bio i spot za noseću pesmu, foto galerija i priča sa snimanja.
Na “Radiskom festivalu Feras 2006” nastupa u duetu sa Extrom Nenom. Pesmu “Nije ti to sudjeno” potpisuje Leontina Vukomanovic, a Extra Nena tu pesmu uvrstuje na svom dugoočekivanom albumu. Skroman video spot je ovekovečio i ovu duetsku pesmu.
Iste godine na tržištu Zorana izbacuje album sasvim netipičan za sve što je radila do sada. “Stara Sokolova – Made in Serbia” je bio sastavljen od devet izvornih pesama. Album nije imao nikakvu promociju ali po svemu je bio stvoren za svoju dušu.
Tokom 2007 godine još jednom ukazuje poštovanje crno-belima i radi numeru “Sampioni” za koju je bio urađen odgovarajući video zapis.
U tom periodu je sa Marinom Živković snimila i u Pinkovim emisijama su promovisali duetsku pesmu “Moja rodjena” koja je na tome ostala i više nikada nije ponovo otpevana.
2008 godine u već godinama matičnom kućom objavljuje drugi kompilaciski album “Da mi ime ne zaboraviš” koji sadrži novu verziju pesme “Kao sto dan ima noć”, četiri nove kompozicije, ranije na albumima nedostupne pesme “Lepo vreme u Beogradu” sa “Beovizije 2004”, prvu verziju pesme “Bez brige” sa “Zrenjaninskog fetsivala 2003”, pesma “Tama” i još trinaest hitova. Za jednu od novih pesama, tačnije za “Ostaćes zauvek” je snimljen video spot.
2009 godine je održala drugi solistički koncert i pripremala odlično iznenađenje za svoje obožavaoce, dupli DVD set sa snimkom od koncerta, spotove, melodramu i mnogo bonus matrijale. No planovi su pali u vodi kada je glavni saradnik za izradu materijala doživeo srčani udar. Nisu želeli da rizikuju sa čekanjem pa su u prodaji pustili samo DVD sa snimkom od koncerta, simbolicno naslovljen “Zorana Live” na kome su kao bonus dodati par spotova.
Ne tako davno slučajno ili namerno u TV emisiji su otkrili da se Zorana tajno venčala. Kako je to promaklo dežurnim tračarama nije jasno.
Oni koj volimo njenu pesmu ostaje nam nada da nećemo čekati toliko dugo na kompletno novi i kvalitetan album kakav je ranije znala da uradi, kao što je ona dugo čekala za venčanje.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top