ZOI - Vancover 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Evo ostalo je jos mjesec dana do pocetka 21 zimski Olimpijskih igara u Vancoveru koje su na programu od 12 do 28 februara!!! Veliki Sportski dogadaj ove godine odmah iza SP u Juznoj Africi.
 
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Evo nekih informacija vezanih zsa samu ogranizaciju

29 LED sustava s velikim zaslonom ukupne kvadrature gotovo 1.000 m2, 91 profesionalni zvučni sustav, oko 3.000 televizora, oko 1.200 nadzornih kamera, oko 160 HD Recordera, 50 kamera, 600 monitora i slične opreme samo je dio audio video gadgeta kojima će Panasonic dati svoj doprinos održavanju nadolazećih Zimskih olimpijskih igara u Vancouveru…


Zvanicni sajt:

2010 Vancouver Olympic Games Medals Results Schedule Sports : Vancouver 2010 Winter Olympics and Paralympics
 
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Biatlon:

U biatlonu se muskarci takmice na 10 i 20 km i u stafeti 4x 7,5 km. U zenskoj konkurenciji su discipline 7,5 i 15 km a stafeta je 4x6km.
U kracim disciplinama se puskom gadja jednom u lezecem i jednom u stojecem stavu. Puca se po pet puta. Za svaki promasaj se vozi jedna kanena runda pre nego sto se nastavi. U duzim disciplinama se gadja po dvaput u lezecem i stojecem stavu. Za svaki promasaj se dodaje po jedna minuta u ukupnom vremenu.

U Srbiji se radi vec desetak godina na stvaranju dobrog temelja za buducnost. Mozda je najzasluzniji za to Aleksandar Milenkovic - srpski olimpijac u biciklizmu, nordijskom skijanju i biatlonu.
Stekli smo pravo da imamo dva takmicara u Svetskom kupu i da se takmicimo u stafetnom trcanju. Danasnju reprezentaciju sacinjavaju takmicari koji su uglavnom juniori ili su tek postali seniori.
 
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
12144_olimpk01-reuter-shaun-best_f.jpg


Sutra na stadionu "Plas" u Vankuveru počinju 21. Zimske olimpijske igre, na kojima će se do 28. februara u 15 sportova nadmetati više od 5.500 takmičara iz oko 80 zemalja.

Srbiju će predstavljati deset sportista - Jelena Lolović, Marija Trnčić i Nevena Ignjatović u alpskom skijanju, Amar Garibović i Belma Širković u kros kantriju, Milanko Petrović u bijatlonu, Vuk Rađenović, Slobodan Matijević, Miloš Savić i Igor Šarčević u bobu.
Na ceremoniji dobrodošlice srpskom olimpijskom timu, uz intoniranje himne "Bože pravde", juče je u Olimpijskom selu svečano podignuta zastava naše zemlje u prisustvu predsednika Olimpijskog komiteta Srbije (OKS) Vlade Divaca, generalnog sekretara Đorđa Višackog, počasnog konzula Srbije u Kanadi Petera Vladikovića i šefa misije OKS "Vankuver 2010" Branislava Jevtića.


Kanada je treći put domaćin Olimpijskih igara - Montreal je 1976. godine organizovao Letnje olimpijske igre, a u Kalgariju su 1988. održane zimske Igre.
Medju favoritima za titulu najuspešnije nacije na prvom mestu je Nemačka, čiji su sportisti na prošlim Igrama, u Torinu 2006. godine, osvojili najveći broj medalja - 29, od kojih 11 zlatnih. Slede Sjedinjene Američke Države sa 25 odličja (devet zlatnih) i Austrija sa 23 medalja među kojima je, takođe, devet zlatnih.



Individualno, u alpskom skijanju najviše se očekuje od aktuelne pobednice

Svetskog kupa Amerikanke Lindzi Von, kao i od Nemice Marije Riš, Austrijanke Katrin Cetel, Švedjanke Anje Person.
Kod muškaraca, velika borba za olimpijski trofej vodiće se između vodećeg u Svetskom kupu Austrijanaca Benjamina Rajha i Mihaela Valhofera, Švajcaraca Didijea Kuša i Karla Janke, Norvežamnina Aksela Lunda Svindala, Amerikanca Teda Ligetija i Hrvata Ivice Kostelića.
U jednom od najatraktivnijih sportova na takmičenju u Vankuveru, umetničkom klizanju, paznja će biti usmerena u branioca olimpijske titule, Rusa Jevgenija Plušenka, koji se posle skoro četiri godine pauze uspešno vratio na led osvojivši titulu evropskog prvaka u Talinu.




Plušenku će se suprotstaviti Švajacarac Stefan Lambije, američke klizačke zvezde Ivan Lajsaček, Džeremi Abot i Džoni Vejr, kao i Francuz Brajan Žuber.
U konkurenciji plesnih parova, favoriti su Rusi Oksana Dominina i Maksim Šabaljin, kao Francuzi Izabel Delobel i Olivije Šenfelder.
Maskote Zimskih olimpijskih igara, koje će se održati pod sloganom "Punog srca", biće medvedići Miga i Kvači. Miga je morski medvedić, a Kvači, koji dolazi iz dubine kanadskih šuma, obučen je u hokejaškog golmana.


Svečanost otvaranja Igara biće održana 12. februara u 18 časova po lokalnom, odnosno 13. u tri sata po našem vremenu, a zastavu Srbije u defleu će nositi Lolović. Organizatori su najavili spektakl za koji je potrošeno oko 40 miliona dolara, što znači da se radi o drugoj najskupljoj svečanosti otvaranja u istoriji Igara, posle Pekinga 2008. godine.
Igre zvanično počinju kvalifikacijama u skijaškim skokovima.

Dodato posle 15 Sati 47 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Prvi doping skandal na ZOI!

12843009664b6f3095af102563928289_orig.jpg


Zimske Olimpijske Igre u Vankuveru biće za tridesetoro sportista završene pre nego što su i zvanično otvorene, zbog korišćenja dopinga.


Direktor komunikacija Međunarodnog olimpijskog komiteta Mark Adams objavio je da je Svetska anti-doping agencija (WADA) potvrdila je da će nastup na Igrama za tridesetoro takmičara biti zabranjen, zato što su bili pozitivni na doping testu. Sportisti koji su koristili nedozvoljena sredstva otkriveni su tokom kontrola koje su održane neposredno pre Igara.


Od momenta kada je Olimpijsko selo otvoreno, obavljeno je 554 testova na doping, od čega je 407 puta testiran urin, a 147 puta testirana je krv.

Imena tridesetoro dopingovanih sportista još uvek nisu objavljena, što bi trebalo da bude učinjeno na konferenciji za novinare u četvrtak.

Međunarodni olimpijski komitet želeo bi da borba protiv dopinga na ZOI u Vankuveru bude prioritet.

Prema Adamsu, „kada je sportista uhvaćen da koristi nedozvoljena sredstva, on u tome sigurno nije sam“.

Zimske Olimpijske Igre u Vankuveru biće zvanično otvorene 12. februara.

GM Place, kada stranci teraju Kanukse

5524453354b63a56d99466677191856_orig.jpg


Najbolji hokejaši sveta boriće se za olimpijske medalje u Dženeral Motors Plejsu (GM Place), poznatoj dvorani koja ima nadimak Garaža, u centru Vankuvera.

Vankuver Kanuksi igraju mečeve u NHL ligi u njoj, ima 18.810 sedišta kada je postavljen led.


Dvorana koja će se za vreme Igara, u skladu sa pravilima MOK, zvati Kanada Hokej Plejs tokom februara 2010. godine, završena je 1995, koštala je oko 150 miliona dolara a građena je sa idejom da ugosti najbolje lokalne timove.

Jedan od njih, Vankuver Grizlis, igrao je u NBA ligi do 2001. godine kada se preselio u Memfis, a treći po važnosti I popularnosti stanari bili su igrači lakrosa. Ekipa Vankuver Rejvensa ugasila se 2004. godine a i pored dva pokušaja revitalizacije, 2007. i 2008. Godine ozbiljan lakros se u ovom delu Kanade više ne igra.

Hokej, nacionalni sport broj jedan, se igra i dalje, a u Britanskoj Kolumbiji se pamti 1994. godina kada su Kanuksi stigli do završnice plej ofa ali i ostali bez Stenli kapa.

Finalna serija završena je porazom od Njujork Rendžersa i nemirima u Vankuveru.

Ove sezone Kanuksi su prvi na Severozapadu a navijači ih neće viđati na domaćem ledu od 27. januara do 13. marta. Četrnaest utakmica na strani koliko ih čeka je najduža serija gostovanja u istoriji NHL lige.

NHL će zbog olimpijskog turnira biti prekinut na dve nedelje.

Dodato posle 2 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Vistler Park, veliko javno dobro

14855847064b63a17369e3b301629012_orig.jpg


Olimpijski kompleks Vistler Park nalazi se u Medeli Kriku u dolini Kalagan i ugostiće takmičare u bijatlonu, skijaškom trčanju, nordijskoj kombinaciji i skijaškim skokovima.

Posle Igara ostaće javno dobro sa stazama i pratećim objektima koji se, mahom, već koriste.


Izgrađena su tri stadiona kapaciteta po 10.000 mesta a u Vistleru se nalazi 14 kilometara najboljih trkačkih staza, dve skakaonice (90m i 120m), još dvadesetak kilometara staza za rekreativce, a ukupni troškovi pripreme za Igre u Vankuveru bili su oko 100 miliona dolara.

Pušten je u rad u novembru 2008. godine a za svečano otvaranje vezan je i ozbiljan kuriozitet. Prethodne večeri nije bilo ni pahulje ali je na zeleni park do podneva za kada je ceremonija zakazana palo 30 santimetara snega.

Olimpijska borilišta isprobana su 2009. godine, kada su u okolini Vankuvera prvi put boravili takmičari u Svetskom kupu.

Vistler park je bio prvi deo kompleksa pripremljenog za ZOI 2010 koji je isproban a većina sportista i trenera složila se u oceni da su uslovi za takmičenje idealni.

Do 31. januara i od 1. marta otovren je za sve ljubitelje zimskih sportova, samo 28 dana februara na terene Vistler Parka pravo imaju samo učesnici Igara u Vankuveru.

Dodato posle 18 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Podignuta srpska zastava

U Olimpijskom selu u Vankuveru na ceremoniji dobrodošlice srpskom olimpijskom timu uz intoniranje himne „Bože pravde“, svečano je podignuta srpska zastava.
20283196584b740c392d396291368220_orig.JPG
Gradonačelnici olimpijskog sela i šef misije OKSCeremoniji koja je održana u Olimpijskom selu u Vankuveru prisustvovali su predsednik Olimpijskog komiteta Srbije Vlade Divac, generalni sekretar Đorđe Višacki, kao i Peter Vladiković, počasni konzul Republike Srbije u Kanadi. Gradonačelnici Olimpijskog sela Triša Smit i Rik Hanson razmenili su poklone sa šefom Misije OKS “Vankuver 2010”, Branislavom Jevtićem.


Dobrodošlica je istovremeno upriličena i timovima Republike Kine, Demokratske Republike Koreje, Kajmanskih ostrva i Islamske Republike Iran.

Gosti iz Srbije su svojim domaćinima poklonili ćirilićno pismo u mozaiku na drvenom postolju koje je ukrašeno replikom Mirosavljevog Jevanđelja. Sportisti, zvanice i gosti su nakon ceremonije dobrodošlice nastavili druženje u Međunarodnoj zoni Olimpijskog sela.

Svečana ceremonija otvaranja XXI Zimskih olimpijskih igara odigraće se 12. februara u 18h po lokalnom, odnosno 13. februara u 3h po srednjeevropskom vremenu. Na ceremoniji svečanog otvaanja zastavu Srbije nosiće Jelena Lolović.

Ništa od zajedničkog marša Korejaca

Takmičari Severne i Južne Koreje neće zajedno marširati na svečanoj ceremoniji otvaranja Zimskih olimpijskih igara u Vankuveru, potvrdio je MOK.
2062759644b73e502ed2f1222694653_orig.jpg
Sportisti iz dve Koreje nisu bili zajedno ni na Letnjim olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine kada su prekinuli tradiciju započetu 2000. u Sidneju.


Zajedno su potom marširali i u Atini 2004. godine i u Torinu 2006.

Dve Koreje su razdvojene od 1945. godine, a kasnije su vodile i trogodišnji rat.

Južnu Koreju će u Vankuveru predstavljati 46 sportista, a Severnu svega dva. Jedan u umetničkom, a drugi u brzom klizanju.

Rog posetio Olimpijsko selo

Prvi čovek Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) posetio je olimpijsko selo, koje je po opštim ocenama, najbolje organizovano do sada, u istoriji ZOI.
7416941444b72cec19e606130324966_orig.jpg
BetaPredsednik Međunarodnog olimpijskog komiteta Žak Rog posetio je u utorak olimpijsko selo u Vankuveru gde će biti smešteni sportisti tokom predstojećih Zimskih olimpijskih gara. Rog je ocenio da je olimpijsko selo "izgleda neverovatno".


Prvi čovek Međunarodnog olimpijskog komiteta će i sam boraviti u olimpijskom selu tokom jednog dela Igara.

"Mnogi su mi rekli da je ovo najbolje olimpijsko selo u istoriji OI", rekao je Rog tokom obilaska objekata.

Zimske olimpijske igre počinju u petak i traju do 28. februara.
 
Poslednja izmena:
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Marija Riš, favoritkinja iz senke

15716701094b753753a980f362581189_orig.jpg
BetaIme Marije Riš se sigurno pre nekoliko meseci nalazilo na pojedinim listama favoritkinja za Olimpijske igre u Vankuveru. Ono se sad, nekoliko dana pre početka Igara, nalazi na samom vrhu jer postoji mogućnost da aktuelna osvajačica velikog Kristalnog globusa Lindzi Von uopšte ne izađe na stazu u Kanadi, zbog povrede.

Rišova je jedina skijašica koja je ove sezone uspela da nadmaši Vonovu u spustu, a Amerikanka je do tada bila potpuno superiorna u toj disciplini. Uz to, mnogi Nemicu smatraju najkompletnijom skijašicom od svih, koja ima potencijal da pobeđuje u svih pet disciplina, ali da joj je potrebno još malo vremena. Upravo zbog svega toga, i sa Vonovom na stazi Rišova bi mogla da napravi iznenađenje u Vankuveru.

Ako neko poznaje Vonovu to je Rišova jer su njih dve godinama najbolje prijateljice, a na stazi velike rivalke, i Nemica smatra da su će se Amerikanka uprkos svemu boriti do poslednjeg trenutka.

Imala sam sličnu povredu nkolena i znam kako joj je, ali kada izađeš na stazu ne razmišljaš uopšte o bolu. Uzmeš lek protiv bolova i on posle starne kapije nestane“, rekla je Rišova.


Nemica je prethodne Igre, koje su održane u Torinu, propustila zbog teške povrede ligamenata kolena i ona je, kao i Vonova, željna svog prvog olimpijskog zlata.

Moj cilj je da osvojim medalju, po mogućstvu zlatnu. Ako uspem u tome biću apsolutno zadovoljna, ali svašta može da se desi u svih pet disciplina“, istakla je Rišova.

Za razliku od ostalih timova, koji će biti smešteni u Olimpijskom selu, Nemci odsedaju u privatnim kućama, daleko od gužve, a to odgovara Rišovoj.

Osećamo se kao kod kuće i imamo svoj mir. I pored toga sam iznenađena kako sam opuštena. U svakom slučaju, imam nekoliko prilika da dođem do medalje, i ako nešto krene naopako na nekoj od trka neće biti kraj sveta“, rekla je Nemica.

Petra Majdič, niko ne zna šta donosi sledeći dan

2567055574b749bc9e9255092556008_orig.jpg
Petra Majdič je najveća slovenačka nada da bi iz Vankuvera mogla da stigne neka olimpijska medalja. Srebrna sa Svetskog prvenstva 2007. godine u Saporu ima 20 pobeda u Svetskom kupu, prvu tek 2006. godine a poslednje tri u januaru 2010.

Sjajna forma, dovoljno iskustva i, kažu poznavaoci, konfiguracija staza dovoljan su razlog za optimizam Majdičeve i Slovenaca.


Tridesetogodišnjakinja iz Ljubljane prestigla je pobedom u italijanskom Val di Fjemeu Primoža Peterku po broju pobeda u Svetskom kupu a na Olimpijske igre stigla je kao ozbiljna kandidatkinja za osvajanje čak tri medalje, bukmejkeri koji su uradili prognoze za Asošijejted Pres vide je kao pobednicu klasičnog sprinta i 'srebrnu' u trci na 30km i u štafeti.

Detalj koji njeni navijači retko pominju je nastup na prethodnom prvenstvu sveta, u Liberecu 2009. godine, sa kojeg se Majdičeva vratila 'praznih ruku'.

Princeza skijaškog trčanja, kako je zovu slovenački mediji, po dolasku u Vankuver odgovorila je na komentare da je sneg neobično mek rečenicom da "dobre ništa ne zaustavlja".

Petra Majdič poznata je po interesantnim izjavama i stavu zbog kojeg je, uz odlične sportske rezultate, dva puta (2006. i 2009. godine) proglašavana 'Slovenkom godine'.

"Svakoj pobedi se radujem jer je možda poslednja," rekla je zimus posle 20. uspeha u takmičenjima za Svetski kup, "Sada se osećam odlično, moćno, i to je najvažnije. A sutra? Mislim da zaista niko ne zna šta donosi sledeći dan."

Ako ne zna šta donosi sledeči dan, Petra Majdič svakako ne zna šta će se dešavati na olimpijskim stazama u Vistler Parku. Njeni navijači se nadaju da će se dogoditi medalje.

Justina Kovalčik, ne obećava, ali se nada

4349764264b7488dde9b9e672862366_orig.jpg
Najveća nada Poljske u ovogodišnjim Zimskim Olimpijskim igrama Justina Kovalčik ne obećava zlato u Vankuveru, ali garantuje da će ga osvojiti za četiri godine u Sočiju. Ipak, iako Igre još uvek nisu ni počele stigla je da kritikuje organizatore da je staza za skijaško trčenje u Vankuveru previše laka.

Staza je previše ravna, previše je laka, i pravljena je kao za turiste”, rekla je Poljakinja.

Za razliku od Torina, gde je osvojila bronzu, Kovalčik je pred Igre u Vankuveru izraziti favorit, ali s jednakim, ali drugačijim pritiskom. Tada je oslobođenja optužbi da je koristila doping, a potom je iznenadila sve našavši se na podijumu. Ovoga puta na Igre dolazi kao vodeća u Svetskom kupu i sa osam pobeda na različitim distancama iza sebe.

Boriću se, to je sigurno, i daću sve od sebe. Znam da pripadam favoritima na Olimpijskim igrama i želim da opravdam to”, rekla je Kovalčik.


Iako je osvajanjem bronze u Torinu pre četiri godine iznenadila sve, posle tih Igara njeni rezultati su krenuli uzlaznom putanjom, a kulminirali su na prošlogodišnjem Svetskom prvenstvu u Liberecu, gde je osvojila dva zlata i jednu bronzu.

U istoriji Zimskih Olimpijskih igara Poljska je osvojila samo jedno zlato, a svi se nadaju da bi upravo Justina Kovalčik mogla da donese sledeće. Ko zna, možda se iz Vankuvera u svoje Katovice ne vrati samo sa jednim.

Džejson Lemi-Šapui, prilika za prvo veliko slavlje

10549378354b74832792666243120560_orig.jpg
Beta/APPrema svim poznavaocima Francuz, rođen u Sjednjenim Američkim Državama, Džejson Lemi-Šapui važi za glavnog favorita u nordijskoj kombinaciji pred start Zimskih Olimpijskih igara u Vankuveru.

Na svim prethodnim velikim takmičenjima Lemi-Šapui nijednom nije uspeo da se domogne najvišeg stepenika pobedničkog postolja, ali bi to moglo da se promeni već u Vankuveru. Sezonu u Svetskom kupu je počeo fantastično i sa pet trijumfa i vrlo dobrim rezultatima na ostalim trkama sada ubedljivo vodi u generalnom plasmanu i na dobrom putu je da dođe do Kristalnog globusa.

Francuz je na jedinom prethodnom učešću na Olimpijskim igrama, pre četiri godine u Torinu, bio četvrti u trci na 7,5 kilometara sprintom, dok je na prošlogodišnjem Svetskom prvenstvu u Liberecu osvojio dve bronze.


Jedva čekam da Igre počnu. Dobio sam neverovatnu podršku po dolasku u Vankuver, svi mi žele puno sreće. Atmofera je fantastična i nadam se da će takva ostati i tokom takmičenja u našem taboru”, rekao je Lemi-Šapui.

Velike rivale Lemi-Šapui bi mogao da ima u Norvežaninu Magnusu Moanu i Feliksu Gotwaldu iz Austrije, koji se vratio takmičenju posle dvogodišnje pauze, ali, svi rezultati u dosadašnjem delu sezone idu u prilog Francuzu. U svakom slučaju, takmičenje u nordijskoj kombinaciji u Vankuveru moglo bi da bude poprilično zanimljivo.

Ole Ejnar Bjorndalen, Vankuver - iskupljenje za Torino

9268515804b747b4b2afe5169154311_orig.jpg
BetaNorvežanin Ole Ejnar Bjorndalen je gotovo sigurno bio jedini sportista koji je prethodne Zimske Olimpijske igre, održane u Torinu, napustio sa tri medalje, u bijatlonu, ali i poprilično razočaran.

Bjorndalen jeste povećao svoj broj medalja sa Olimpijskih igara na devet, ali je, po njegovom mišljenju, trebalo da ostvari mnogo bolje rezultate od dva srebra i dve bronze. Isto smatraju i u njegovoj domovini, kaže Norvežanin.

Osvojiti tri medalje je dobro, ali u Norveškoj je bolje osvojiti jedno zlato, nego tri medalje“, rekao je Bjorndalen.

Prva dva učešća na Igrama Bjorndalen je završio sa pet medalja, uključujući četiri iz Solt Lejk Sitija pre osam godina, a mnogi od njega očekuju da jednog dana nadmaši rekord od osam zlata koji je postavio Bjorn Dele.

Bjorn je bio i još uvek je najbolji sportista na Zimskim Olimpijskim igrama ikada. Dostići njega će biti teško, ali potrudiću se”, istakao je Bjorndalen.

Na Igrama u Vankuveru Bjorndalen će imati priliku da osvoji tri zlata, ali niko ne očekuje da će se na sva tri takmičenja, na kojima će učestvovati, naći na najvišem stepeniku pobedničkog postolja. Čak je i njegov cilj relativno skroman.


Ako dva puta dođem do podijuma biću srećan. Nivo takmičenja je na veoma visokom nivou i biće teško doći do pobede”, naglasio je Norvežanin.

Iako ima skromna očekivanja zbog svih prethodnih rezultata na Igrama, ali i čak četiri titule na prošlogodišnjem Svetskom prvenstvu, govore da je upravo Bjorndalen najveći favorit u bijatlonu i da će svim takmičarima biti teško protiv njega. Možda neće osvojiti sva tri zlata, ali će se potruditi da rivale propisno namuči.

Benjamin Rajh, predvodnik austrijskog tima

10369745604b72d8174cec8773848744_orig.jpg
BetaIako kod muškaraca od početka ovogodišnjeg Svetskog kupa nijedan skijaš nije dominirao kao što je Lindzi Von kod žena ime Benjanima Rajha, ipak, se nalazi na vrhu liste favorita pred XXI Zimske Olimpijske igre koje će biti održane u Vankuveru.

Od početka sezone Rajh je ostvario samo jednu pobedu, u superkombinaciji u francuskom Val d’Izeru, ali je bio najkonstantniji od svih skijaša. Tome u prilog govori to da se nalazi na prvoj poziciji u generalnom plasmanu Svetskog kupa, a da je propustio sva takmičenja u spustu, a da u superveleslalomu nije blistao.

Rajh će u Vankuveru uzeti učešće u slalomu, veleslalomu i superkombinaciji. U prve dve discipline ujedno brani zlato osvojeno pre četiri godine u Torinu, što znači da će imati veliki motiv. Isto važi i za superkombinaciju, ali iz drugog razloga, jer nije uspeo da je završi na prethodnim Igrama.


Predvodnik austrijskog tima će velikog rivala u slalomu imati prvenstveno u timskom kolegi Rajnfridu Herbstu, dok će u preostale dve discipline morati da pripazi na svog glavnog konkurenta u borbi za veliki Kristalni globus Karla Janku iz Švajcarske, kao i još uvek aktuelnog osvajača Svetskog kupa Norvežanina Aksela Lunda Svindala.

Austrijanac, koji od svih aktuelnih skijaša ima najviše pobeda u Svetskom kupu, 35, više puta je istakao da mu je cilj da ove godine osvoji veliki Kristalni globus, koji mu je prošle sezone izmakao za samo dva boda. Upravo zbog toga mu je plan trka ove godine bio značajno drugačiji, ali i zbog Vankuvera. Austrijanci ove sezone nisu mnogo puta bili na najvišem stepeniku pobedničkog postolja, ali prvenstveno Rajh želi to da promeni, već u Vankuveru.

Gregor Šlirencauer, olimpijsko zlato - logičan sledeći cilj

40608534b707a30c9c32157108117_orig.jpg
BetaSa osam godina je počeo da trenira ski skokove. Sa 16 je debitovao u Svetskom kupu i iste godine osetio slast pobedničkog šampanjca. Sa 18 je postao svetski šampion, a sa 19 je došao do svog prvog Kristalnog globusa. Sa 20 već ima 32 pobede u Svetskom kupu iza sebe, a mnogi bi rekli da bi s olimpijskim zlatom iz Vankuvera oko vrata bio na pravom putu da nadmaši sve prethodnike. Da, reč je o mladom Austrijancu Gregoru Šlirencaueru.

U poslednje tri godine sve u njegovom životu se promenilo, a Šlirencauer je, kao i uvek, nasmejan, spreman za šalu, i čvrsno na zemlji. Uvek je spreman da izađe u susret brojnim fanovima koji žele autogram ili da se slikaju sa njim. Za slavu kaže da mu nije uopšte važna iako je potpuno svestan da je veliki broj ljudi zavoleo ski skokove upravo zbog njega.

Pored Šlirencauera postoji još mnogo fantastičnih skakača, ali se on, ipak, izdvaja jer je za tako kratko vreme postigao uspeh kakav mnogi sanjaju, a on je tek na početku karijere. Više pobeda od njega u Svetskom kupu imaju samo četvorica skakača, a od najboljeg na listi Harija Nikanena ga deli ’samo’ 14 trijumfa. Od još uvek aktuelnih skakača ispred njega su Adam Mališ sa 38 i Jane Ahonen sa dve manje, a obojica su takmičenje u Svetskom kupu počeli dok Šlirencauer nije ni pošao u školu.


Olimpijska medalja je nešto što treba da ti se desi. Sve treba da se poklopi, a uz to je potrebna i sreća. Nešto takvo ne može da se planira ili silom uradi, već samo da se kreiraju optimalni uslovi“, rekao je Šlirencauer.

Pored takmičenja na normalnoj i velikoj skakaonici Šlirencauer će se zajedno sa kolegama iz reprezentacije, Martinom Kohom, Andreasom Keflerom, Volfgangom Lojclom i Tomasom Morgenšternom, boriti da Austriji donese timsko zlato u Vankuveru.

Uvek jedan drugoga guramo do vrha“, istakao je Šlirencauer svoje mišljenje o drugovima, koji se, takođe, nalaze na listi favorita uz njega, Švajcarca Simona Amana i veterana Ahonena. Ipak, upravo on je taj koji je na putu da bude najbolji ikada i zato i zaslužuje da bude imenovan za prvog favorita Igara u Vankuveru.

Jevgenij Plušenko, veliki favorit uprkos pauzi

12785713654b7077e9e6a53228070219_orig.jpg
FonetPosle osvojenog zlata na prethodnim Olimpijskim igrama, održanim u Torinu pre četiri godine, Jevgenij Plušenko je odlučio da napravi pauzu. Veliki broj ljubitelja umetničkog klizanja bio je razočaran takvom odlukom, ali verovatno još više oduševljen kada je u martu prošle godine objavio da se vraća, s ciljem da osvoji novo olimpijsko zlato.

Pred Igre u Torinu Plušeno je bio izraziti favorit, što je i iskoristio. Došao je do titule olimpijskog šampiona pošto je posle kratkog programa imao deset bodova prednosti u odnosu na najbližeg pratioca, odnosno odličnim slobodnim programom, i u oba slučaja je postavio nove rekorde po broju bodova.

Tokom pauze, za koju se odlučio da bi se odmorio i oporavio od povrede kolena sa kojima je dugo imao problema, više puta je razmišljao o povratku, prvenstveno zbog loših rezultata ruskih klizača na međunarodnim takmičenjima, ali je od toga odustajao.


Umesto povratka, odlučio je da se pridruži violinisti Edvinu Martonu i pevaču Dimi Bilanu u takmičenju za pesmu Evrovizije, koje je održano u Beogradu. Sa pesmom “Believe” njih trojica su Rusiji doneli titulu najbolje pesme u Evropi.

I, godinu dana kasnije Plušenko se vratio, i iako su mnogi bili pesimisti po pitanju njegovog mogućeg rezultata u Vankuveru, on je pokazao koliko je ozbiljan u svojoj nameri. Prvo je ubedljivo trijumfovao u šampionatu Rusije, a potom i na Evropskom prvenstvu, gde je postavio novi svetski rekord po broju bodova. Upravo zbog toga sada niko ne može da kaže da postoji veći favorit od njega pred početak Igara u Vankuveru.

Peter Northug, pravi zaključak sa 12 godina

4221892144b639d5809555190350070_orig.jpg
Kada je imao 12 godina Peter Northug borio se sa svojim seljanima za pobedničko postolje u kros kantri skijanju. Seća se da je krenuo kao osmi a završio kao četvrti.

Bio sam razočaran i ljut. Imao sam 45 kilograma, nisam imao mišiće, samo dobar motor. Tog dana sam shvatio šta moram da uradim, deset godina radio sam na snazi,” kaže četvorostruki prvak sveta iz Sapora 2007. i Libereca 2009.


Prošlu zimu pamti po tri senzacionalna finiša. Sprint trija Nortung – Sedergren – di Ćenta dobio je 15. februara, pet dana kasnije pobedio je Aksela Tajhmana i Vila Nusiainena u poslednjem metru a 1. marta je prvu pobedu u karijeri na 50 kilometara ostvario ispred Viljegzanina i Angerera.

Sada sam pravi čovek, ovo su trke za odrasle,” bio je njegov komentar.

Znao je da odgovori rivalima i na stazi i van nje.

Ljut zbog poraza Nemac Aksel Tajhman rekao je da Peter ‘izbegava odgovornost’ i da samo prati rivale uzdajući se u dobar finiš.

Često se umorim i imam probleme da ih pratim. Radim na snazi i tehnici, napredujem,” bio je odgovor Norvežanina za kojeg direktor njegove reprezentacije Age Skinstad kaže da je “jedini trkač koji može da osvoji medalje u svim disciplinama”.



Ipak, neće učestovati u svim trkama. I za šampiona rođenog 6. januara 1986. godine je olimpijski program previše naporan…

Helene Olafsen, 19 godina, vreme je za medalju

2047432104b6398e5908a7166783523_orig.jpg
Neposredno pred svoj dvadeseti rođendan mlada Norvežanka Helene Olafsen pokušaće da osvoji medalju na svojim prvim olimpijskim igrama.

Devojka iz Kolbotna pored Osla je iskusna takmičarka i kandidatkinja za najviši plasman. U januaru je postala svetska šampionka u Koreji, sa nepunih 17 bila je najbolja juniorka planete.


Ostali uspesi su joj bravure na takmičenju zvanom X-Games u Koloradu.

Cilj mi je oduvek bio Vankuver. Na nesreću, imala sam operaciju kolena prošle godine, to me je usporilo. Pokušaću da se kvalifikujem u završnicu i, kao i uvek, juriti prvo mesto,” kaže Helene.

Snoubordkros je više od skijanja, moraš da budeš pametan i da imaš čistu glavu sve vreme,” rekla je pošto je svoj prvi Svetski kup završila na devetom mestu u ukupnom plasmanu, “Dobra sam bila u prvoj sezoni kao profesionalka.”



Jedna od većih norveških nada za osvajanje medalje želi da učestvuje i u takmičenju u half pajpu.

Takva sam, želim da se takmičim u što više disciplina, da vidim koliko vredim.”

Olafsenova je rođena 21. februara 1990. godine a pored povrede kolena prošle godine imala je još jednu dramu, prestala je da igra rukomet za drugoligašku ekipu Kolbotna.

Morala sam da biram i snoubord je pobedio.”

Devojka koja je prvu pobedu u Svetskom kupu ostvarila pre 17. rođendana nada se da će 20. dočekati kao olimpijska šampionka.

Apolo Anton Ono, buntovnik sa dosta razloga

16990240554b6393e7b3f6a592903565_orig.jpg
Apolo Anton Ono, aktuelni vladar šort treka, na prvi pogled je sve samo ne klasičan sportista.

Sa stavom otpadnika, popularnošću filmske zvezde i statusom neprikosnovenog seks simbola, čovek čija je specifična težina dovela do nove reči onomanija, stigao je da se za 27 godina dva puta sa Olimpijskih igara vrati sa zlatnim medaljama, domogne kolekcije od 23 medalje sa šampionata sveta (devet zlatnih) i oprosti od takmičenja.

I vrati.


Posle Igara u Torinu na kojima je uzeo tri medalje odlučio je da okači klizaljke o klin i živeo godinu dana na potezu Sijetl – Los Anđeles – Njujork.

Onda je odlučio da još jednom pokuša da se popne na najvišu stepenicu pobedničkog postolja, u komšiluku.

Topla ali i tipična američka priča o integraciji, nevoljama i povratku, od oca Japanca i majke lokalke, posle ranog razvoda roditelja i odlaska majke rastao uz brata, dohvatio se lošeg društva i krenuo ka ponoru…

Našao je klizaljke i krenuo ka slavi, nekada incidentni dečak i nestašni adolescent postao je trostruki prvak sveta na jedinom juniorskom prvenstvu na kom se pojavio.



Izjednačen u konkurenciji sportista iz SAD sa kolegom po sportu Erikom Hajdenom po broju olimpijskih odličja i u 27. godini stiže na Igre kao prvi favorit.

U karijeri ima zlata na velikim takmičenjima na 500, 100, 1500, 3000 metara, u štafeti i timskim trkama.

Bivši pripadnik Vojske spasa, osnivač fondacija za borbu protiv raznih bolesti, aktivista organizacija koje pomažu gladnima u Africi i poluuspešni glumac, rođen 22. maja 1982. godine, stiže u Vankuver po nove medalje.

Kim Ju Na, logičan put ka najvećem uspehu?

799141264b638fb5adf0a172127119_orig.jpg
Svetsko prvenstvo u Los Anđelesu pamti se po spektakularnom ‘Dans Makabru’, kratkom programu kojim je Kim Ju Na pomerila standarde u umetničkom klizanju.

Neki nastupi su istorija ovog sporta, Bolero Džejn Torvil i Kristofera Dina, Katarina Vit u ulozi Karmen, Kazablanka Kurta Brauninga ili Zima Alekseja Jagudina.


Od tog nastupa, iz Solt Lejk Sitija 2002. godine, do bravure malene Južnokorejke visoke 162cm veća revolucija u umetničkom klizanju nije viđena.

Nasmejano lice puno suza bilo je kruna spektakularnog nastupa, savršeni skokovi i, kažu stručnjaci, najbolji dvostruki askel ikada viđen, uz harmoniju pokreta i opasno dobru koreografiju doneli su Kim Ju Na fantastičan rezultat i najveći broj bodova u istoriji ženskog umetničkog klizanja.



Sve je u karijeri ove devojke bilo sasvim logično, bila je juniorska prvakinja sveta 2006. godine, preselila se posle toga u Toronto da bi radila sa Brajanom Orserom, osvajačem olimpijskih medalja 1984. i 1988. godine, stigla do seniorske ‘bronze’ 2007. u Tokiju i godinu dana kasnije u Geteborgu.

U svojoj zemlji je već dugo zvezda, Koreja Tajms, uticajni nedeljnik, proglasio ju je ličnošću godine ispred Baraka Obame.

Iza sebe ima i osam reklamnnih kampanja, sasvim pristojnu zaradu a ispred sebe najveće iskušenje. Devojka rođena 5. septembra 1990. godine u Bučeonu dolazi u Vankuver kao najozbiljnija kandidatkinja za zlatnu medalju.
 
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
SAD prve na listi osvajača medalja

10452521574b75acd0874dd422919809_246x188.jpg


Posle prvog takmičarskog dana na ZOI po broju osvojenih medalja prvoplasirana je reprezentacija Sjedinjenih Američkih Država.


Reprezentativci SAD su već nakon prvog dana osvojili četiri odličja - po jedno zlatno i srebrno i dva bronzana.


Na drugoj poziciji su takmičari Južne Koreje sa dve medalje, po jedno zlato i srebro, dok treće mesto dele selekcije Holandije, Švajcarske i Slovačke sa po jednim zlatnim olimpijskim odličjem.

Tabela: zlato srebro bronza
1. SAD 1 1 2
2. J. Koreja 1 1 0
3. Holandija 1 0 0
Švajcarska 1 0 0
Slovačka 1 0 0
6. Poljska 0 1 0
Nemačka 0 1 0
Kanada 0 1 0
9. Rusija 0 0 1
Austrija 0 0 1
Francuska 0 0 1
 
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Zlata za SAD, Koreju, Slovačku

8164233154b77f0a1b902e756603374_orig.jpg


Na Igrama u Vankuveru prvi dan takmičenja doneo je i prva slavlja, i to za reprezentacije Švajcarske, Južne Koreje, Slovačke, Holandije i Sjedinjenih Država.


Nakon Simona Amana u ski skokovima, tokom drugog dana Igara, prvog takmičarskog, do najvišeg podijuma stigli su Slovakinja Anastazija Kuzmina u bijatlonu, Li Džung-Su iz Koreje i Holanđanin Hans Kramer u brzom klizanju i Hana Kerni iz Sjedinjenih država u akrobatskom skijanju, mogul stilom.


Aman je trijumfovao na normalnoj skakaonici, ispred Poljaka Adama Mališa i Gregora Šlirencauera iz Austrije, i tako došao do svog trećeg olimpijskog zlata, prvog posle Igara u Solt Lejk Sitiju pre osam godina.

Kuzmina je u Vankuveru Slovačkoj donela prvu zlatnu medalju sa Zimskih Olimpijskih igara, pobedom u bijatlonu na stazi od 7,5 kilometara. Slovakinja je trijumfom sve iznenadila i iza sebe je ostavila veliku favoritkinju Magdalenu Nojner, koja je morala da se zadovolji srebrom, dok je bronzu osvojila Meri Dorin iz Francuske.

U brzom klizanju Džung-Su je trijumfovao na 1.500 metara, ispred Amerikanca Apola Antona Onoa, posle čudnog finiša u kojem su Korejci pred kraj finalne trke upropastili šansu da osvoje sve tri medalje. Na 3.000 metara najbolji je bio Kramer, dok su se na podijum, pored njega, popeli i Li Seung-Hun iz Koreje i Rus Ivan Skobrev.

Kernijeva je osvojila je zlatnu medalju u akrobatskom skijanju slobodnim stilom, vožnji po hupserima, Kanađanki Dženifer Hejl pripala srebrna medalja, dok je treće mesto osvojila još jedna Amerikanka Šenon Bark.
 
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Zlato Li Džung Suu iz Južne Koreje

14400060394b7800d8414d3255133216_orig.jpg


Južnokorejac Li Džung-Su osvojio je zlatnu medalju u brzom klizanju na 1.500 metara na Zimskim olimpijskim igrama u Vankuveru.
Fonet


Iako su srebrna i bronzana medalja pripale Amerikancima Apolu Antonu Onou i Džej Ar Čelskiju, trka je ostala u senci neverovatnog kiksa Korejaca, koji su nakon velike nesmotrenosti, ostali bez još dve medalje.


Ono se ovom medaljom izjednačio na vrhu liste rekordera po broju osvojenih medalja na Olimpijskim igrama, i sada deli prvo mesto sa sunarodnicom Boni Bler, koja takođe ima šest medalja.

Bronzanu medalju osvojio je 19-godišnji Amerikanac Džej-Ar Čelski, kome je ovo prvo veliko takmičenje od kada je na nacionalnim kvalifikacijama doživeo nesreću i dobio duboku posekotinu na butini.

Korejci su pred kraj finalne trke upropastili šansu da osvoje sve tri medalje, pošto se osvajač srebrne medalje sa prethodnih ZOI - Li Ho-Suk sudario sa Sung Si-Bakom, tako da su njih dvojica otpali a Li Jung-su je izbegao pad i kroz cilj ipak prošao prvi.

"Želeo sam da postavim jak tempo na početku da bih se osećao ugodnije do kraja trke", rekao je Li.

Tim Južne Koreje je najveći favorit za medalje i u ostalim takmičenjima na ZOI, posebno na kratkim deonicama.

"Ne želimo da izgubimo medalju od bilo kog tima bilo koje zemlje", rekao je Li.

Ono se priključio Blerovoj kao najtrofejniji američki zimski Olimpijac, a do kraja Igara učestvovaće na još tri discipline, tako da ima šansu da izbije na prvo mesto. Ovo mu je treća zimska Olimpijada.
 
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Amerikanki Kirni zlato u mogulima

Amerikanka Hana Kirni osvojila je u subotu zlatnu medalju u mogulima, disciplini akrobatskog skijanja u Vankuveru. Srebrna medalja pripala je Džen Hajl.

19170431754b7800b7a94d1008224324_orig.jpg


Kirni je zlato osvojila sakupivši 26,63 boda, Hajlova je bila druga sa zaostatkom od 0.94 boda, dok je bronzanu medalju osvojila još jedna Amerikanka Šenon Bark. Hajl je bila favorit pre takmičenja, pošto je pobedila u svojoj disciplini na poslednja četiri Svetska kupa, ali je na takmičenju mnogo zaostala.


Razlika od 0,94 poena je velika razlika u sportu u kome često odlučuju deseti ili stoti delovi poena pa se ne može reći da je domaćinima toliko željena zlatna medalja izmakla sa malom razlikom.

Kirni je je u Torinu pre četiri godine bila 22, iako je tada važila za favorita.
 
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Amanu prvo zlato u Vankuveru

18842251094b7713fec93ae351327716_orig.jpg


Švajcarac Simon Aman prvi je osvajač zlatne medalje na Zimskim Olimpijskim igrama u Vankuveru, pošto je pobedio u ski skokovima na normalnoj skakaonici.
FoNet


Aman je do svoje treće olimpijske zlatne medalje, prve posle Solt Lejk Sitija pre osam godina, došao ukupnim skorom od 276,5 bodova i skokovima od 105 i 108 metara. Srebrna medalja pripala je Adamu Mališa iz Poljske, dok se na treći stepenik pobedničkog postolja popeo Austrijanac Gregor Šlirencauer, aktuelni osvajač Svetskog kupa, kome je to bio debi na Igrama.


28-godišnji Švajcarac, koji je pre osam godina sve iznenadio kada je osvojio oba individualna zlata na Igrama u Solt Lejk Sitiju, bio je prvi i posle prve runde, ispred Nemca Mihaela Urmana, pobednika kvalifikacija održanih u petak, i Mališa, dok je Šlirencauer bio tek sedmi. Odličnim skokom od 106,5 metara i odličnim stilom Šlirencauer je uspeo da se nađe na vrhu u drugoj rundi, i držao je vođstvo sve dok na skakaonicu nije izašao Mališ, koga je potom nadmašio Aman i zasluženo došao do nove titule olimpijskog šampiona.

Iza najbolje trojice našli su se Finac Jane Ahonen, Urman, svojica Slovenaca Robert Kranjec i Peter Prevc, još uvek aktuelni olimpijski šampion na velikoj skakaonici Tomas Morgenštern iz Austrije, dok su prvu desetoricu kompletirali Norvežanin Anders Jakobsen i Martin Šmit iz Nemačke. Dvojica Austrijanaca, dvojica poslednjih osvajača turneje "Četiri skakaonice", koje su nogi ubrajali u favorite pred Igre u Vankuveru Volfgang Lojcl i Andreas Kefler zauzeli su 11, odnosno 19. mesto.

Priliku za popravni, odnosno novi uspeh, svi skakači će imati za nedelju dana, 20. februara, kada su na programu skokovi na velikoj skakaonici. Takmičenje timova zakazano je za tri dana kasnije.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Natrag
Top