Znali, a ništa preduzeli nisu!

Član
Učlanjen(a)
18.06.2009
Poruka
2.348
Znali, a ništa preduzeli nisu!
3. oktobar 2009.


00011135.jpg


Više od hiljadu kriminalaca krije se u navijačkim grupama Zvezde, Partizana i Rada, saznaje "Blic" u policiji. To godinama znaju i tužioci, sudije, ali i političari koji sede u upravama ovih fudbalskih klubova. Tek sada je, posle ubistva francuskog navijača Brisa Tatona, čitava država podigla glas protiv nasilja. I sada, međutim, svi lopticu odgovornosti prebacuju jedni na druge.

Da postoji veliki uticaj fudbalskih klubova na pravosuđe i policiju kad je tolerisanje huligana u pitanju, o čemu je ovih dana govorio i Slobodan Homen, državni sekretar u Ministarstvu pravde, potvrdio je juče "Blicu" izvor iz pravosuđa.
- Pre nekoliko godina bio je priveden jedan od vođa Partizanovih navijača, ali je jedan ministar zvao policiju i tužilaštvo. Nikakav postupak nije vođen protiv tog vođe i odmah je pušten. Ne smem više da vam kažem jer će se znati odakle informacija - rekao nam je on.
Da je od zla gore ćutanje o njemu, potvrđuje za "Blic" Boro Banjac, nekadašnji načelnik Uprave za borbu protiv organizovanog kriminala.
On kaže da niko neće javno da prizna da ministri i političari koji sede u upravnim odborima klubova pružaju podršku huliganima i vođama navijača. - Klubovi ih vode na utakmice, plaćaju im smeštaj, prevoz, otvaraju im agencije u kojima rade. To sve odobravaju političari koji sede u upravnim odborima. Političari imaju uticaj na pravosuđe, na policiju i tako ih štite od progona kada nešto naprave. Niko ni za šta nije odgovoran u klubovima, a kad se nešto desi, policija je kriva za sve - navodi Banjac.
On ističe da je veliki problem u neefikasnosti sudova, koji huliganima nisu sudili u skraćenom postupku.
- Huliganstvo se sprečava efikasnim suđenjem i oštrim kaznama, a kod nas su ti postupci dugi. U Srbiji se nešto preduzima tek kada nego pogine, kao sada posle ubistva francuskog državljanina Brisa Tatona. Razvlači se i onaj postupak Urošu Mišiću, koji priča kako su ga navodno tukli u policiji, a Zvezda stoji iza toga - kaže Banjac.
On navodi da problem sa huliganima nije tako teško rešiti i da je to pitanje volje i spremnosti države.
Izjavu Slobodana Radovanovića, glavnog tužioca Srbije, da će isprazniti tribine na kojima se okupljaju navijači Zvezde, Partizana i Rada, mnogi nisu shvatili. Niko od naših sagovornika nije znao da nam odgovori na pitanje kako to učiniti. U Tužilaštvu nam je obećano pojašnjenje ove izjave iduće nedelje. Tada će Tužilaštvo podneti zahtev Ustavnom sudu za zabranu navedenih navijačkih grupa.
U Crvenoj zvezdi, u čijoj Skupštini skoro četvrtinu čine predstavnici navijača, njih ukupno 19, ne komentarišu najavu javnog tužioca dok ne vide koje se konkretne mere planiraju.
- Čekamo dopis o predstojećim merama države, a situacija je previše ozbiljna da bismo se napamet izjašnjavali. Odluke državnih organa, pa i ona koja najavljuje pražnjenje severa na „Marakani", biće poštovane - kaže portparol Marko Nikolovski.
Generalni sekretar Partizana Darko Grubor najavljuje da će crno-beli zauzeti stav na sednici Upravnog odbora početkom sledeće nedelje:
- Najavljene mere su posao države, a Partizanovo je da ih poštuje. Kakve god budu, samo vreme može da pokaže njihove efekte. MUP ima pravo ne samo da isprazni jug nego i ceo stadion ako oceni da je bezbednost ugrožena, jer je tragedija francuskog navijača velika opomena.
Šta će učiniti Ministarstvo pravde, mnogo je jasnije.
Kako "Blic" saznaje, do kraja godine biće urađene izmene zakona koje će olakšati borbu sa huliganima.
Milan Škulić, profesor za krivično pravo Pravnog fakulteta, kaže za "Blic" da zakon u Srbiji spada među najoštrije u Evropi, ali da je moguće uraditi još neke izmene da bude efikasniji.
- Nedavno usvojenim izmenama zakona o sprečavanju nasilja na sportskim događajima uvedene su još oštrije kazne. Treba uvesti izmene Zakonika o krivičnom postupku koje bi omogućile da se nekom ko bude uhvaćen kako čini krivično delo, na primer u slučajevima tuče na tribinama, uništavanja inventara na stadionu ili gađanja bakljama, bude suđeno po ubrzanom postupku i da sve bude gotovo za nekoliko dana. Takođe, može se uvesti i trajna zabrana prisustva na utakmicama i urediti koje su konsekvence ako neko prekrši privremenu zabranu koja sada postoji - objašnjava profesor Škulić.
On navodi da su sada stupile na snagu izmene zakona koje je predložilo Ministarstvo pravde i kojima je već ubrzan krivični postupak.
- Neće moći ponovo da se obori presuda navijaču Zvezde Urošu Mišiću, već će morati da se donese konačna odluka. Ukinute su i mnoge mogućnosti za žalbe, čime je takođe ubrzan postupak - kaže profesor Škulić.
On navodi da se neke stvari mogu poboljšati izmenama Zakona o sportu, čime bi se sprečio veliki uticaj navijačkih grupa na klubove.
Naš sagovornik iz policije kaže da više od hiljadu takozvanih navijača Zvezde, Partizana i Rada imaju prekršajne, krivične prijave i da među njima ima dosta i maloletnika. Međutim, malo ih je osuđeno.
S druge strane, sagovornici "Blica" iz suda navode da praktično nijedan vođa navijača nije izveden pred njih da bi mu se sudilo.
- Najviše postupaka se pokreće protiv osoba koje i nisu učestvovale u nekom nasilju ili su sporedni učesnici - kažu u Okružnom sudu.
Profesor Milan Škulić kaže da policija, tužilaštvo i sud moraju da nađu kompromis i da samo zajedno mogu da suzbiju huligane.
- Policija mora da se usmeri prema najekstremnijim navijačima, a tužilaštvo i sud moraju efikasno da vode postupke. Problem je što u sudu generalno izriču kazne bliže minimumu, ali kada su u pitanju najekstremniji navijači, moraju da budu efikasni i da izriču adekvatne kazne - kaže profesor Škulić.
 
Natrag
Top