Zimske bebe

TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
[h=1]Zimske bebe[/h]Napolju je hladno i haraju virusi, a vaša beba samo što nije stigla. Uz dobru pripremu za njen dolazak kući nema razloga za brigu.

zimske_bebe_103739071.jpg


Većina beba se rađa u porodilištu. A to znači da beba mora da «izađe» napolje - kako bi stigla kući. Naravno, taj prvi izlazak ne bira vremenske uslove!

Iz bolnice ćete izaći kada vas otpuste, bez obzira na to da li je leto ili zima, da li duva vetar, pada kiša ili sneg. No, dobro ušuškana, bebica neće ni primetiti da je na kratko bila napolju.

Kako da pripremite kuću za bebin dolazak?


Beba se kod kuće susreće sa novom sredinom. Prostor u kome će da boravi po izlasku iz bolnice, treba da bude čist i udoban. To znači da nije zagušljiv, i da je temperatura vazduha odgovarajuća. Termoneutralna okolina novorođenčeta je onaj raspon temperature i vlage okoline u kome novorođenče, uz normalnu temperaturu tela (37-37,4 stepeni rektalno ili 36-36,9 stepeni u pazuhu, ustima ili spoljašnjem slušnom kanalu) ima najmanju potrošnju kiseonika.



Drugim rečima, ovi uslovi mu najviše prijaju. Za doneseno novorođenče, termoneutralna temperatura okoline, uz relativnu vlažnost od 50 odsto, i bez strujanja vazduha - iznosi 31 do 34 stepena kada je dete golo, i oko 24 stepena kada je uobičajeno obučeno i pokriveno pamučnim pokrivačem.


Kako da znate da li je bebi hladno ili toplo?

Pipnite joj ručice i nožice. Ako su hladne i modre, zima joj je.

Šta preduzeti ako je bebi hladno?

Bebu treba presvući, da ne bude mokra, umotati u ćebe oko celog tela i obavezno joj staviti kapu na glavu! Ukoliko nema drugog izvora toplote, grejte je svojim telom. Može da pomogne termofor sa toplom (ne vrelom!) vodom, koji se bebi nasloni na leđa preko odeće.

Ako je prostorija pregrejana, bebi se crveni lice i znoji glava, vrućina joj je!

Šta preduzeti ako je bebi vruće?

Treba je presvući, da ne bude znojava, raskomotiti je i podojiti ili napojiti vodom, odnosno bebi čajem, i smanjiti temperaturu okoline.


Šta ako novorođenče ima povišenu temperaturu?

Povišena temperatura znači da je beba ili pregrejana ili bolesna. Pregrejane bebe (rektalna temperatura preko 37,5 stepeni) su najčešće pretopljene, ili duže držane u sredini čija je temperatura veća od termoneutralne. Međutim, ako nije bilo pomenutih uslova, a dete ne izgleda dobro, ili temperatura ne padne ni posle sat vremena, mora da se razmotri mogućnost da je beba bolesna. U ovom uzrastu je treba bez odlaganja odneti lekaru.

Kada da bebu izvedete u šetnju?


Ima ljudi koji bebu rođenu zimi ne iznose napolje sve do aprila, da se ne bi prehladila. Međutim, to nije dobro, iz više razloga. Prvo, beba će lakše da se prehladi u malom prostoru u koji ulaze odrasli i starija deca, donoseći uzročnike infekcije. Drugo, nije zdravo udisati ustajao vazduh, a treće i najvažnije: dete treba da se navikava na uslove sredine u kojoj će da provede čitav život! To znači da beba sme i treba da se iznosi u šetnju i zimi, ali pošto se obezbede određeni uslovi.


Bebu mlađu od šest nedelja smete da iznesete napolje i prošetate sa njom samo ako je spoljna temperatura iznad 15 stepeni, ako je dan lep, bez vetra i ako je ona adekvatno obučena
Bebu mlađu od šest nedelja smete da iznesete napolje i prošetate sa njom samo ako je spoljna temperatura iznad 15 stepeni i ako je lep, stabilan dan, bez vetra, pri čemu treba da bude adekvatno odevena. Ako je hladnije, sačekajte da napuni šest nedelja, jer u tom uzrastu sazreva termoregulacioni centar u mozgu, pa bebu možete na pola sata da iznesete i na temperaturu oko nula stepeni - pod uslovom da je lep dan, bez vetra, i da je beba dobro obučena.

YUMAMA

 
Natrag
Top