- Učlanjen(a)
- 18.01.2020
- Poruka
- 253
Zimska bašta – mesto za uživanje na suncu tokom cele godine
Sa prelaskom na zimsko računanje vremena, dani postaju sve kraći i nekako se sama od sebe nameće misao da lepo i sunčano vreme polako prolazi. A sunčeva svetlost, neophodna nam je kako zbog vitamina D i imuniteta, tako i zbog dobrog raspoloženja. Upravo zbog toga, u ovom tekstu bavićemo zimskim baštama, koje su mesta za uživanje na suncu tokom cele godine.
Ako živite u kući, ili ste, kao i mnogi drugi poslednjih godina, kupili vikendicu, zimska bašta je prava stvar za vas. Naročito ako volite da gajite biljke, i sedite među njima u svojoj udobnoj fotelji, uživajući na suncu, sa šoljom omiljenog napitka i knjigom. A zamislite tek duge, romantične, zimske noći, u kojima možete uživati sa najdražima, gledajući kako pada sneg.
Jer, šta je, zapravo zimska bašta?
Zimi, kada je napolju hladno, naš stan ili kuća postaje najlepše utočište i omogućava nam da ga pretvorimo u intimno i toplo gnezdo. A zimska bašta, omogućava prirodi da se nastani u vašoj intimi.
Konkretno, zimska bašta je zatvoreni unutrašnji prostor, sa prozorom ili erkerom koji omogućava maksimalnoj količini svetlosti i sunca da prodre u vaš dom. Zimska bašta se može postaviti kao prostorija u okviru kuće, u susednoj, pomoćnoj zgradi, ili stakleniku koji se tokom hladne sezone greje.
Jer pre svega, zimska bašta je dobra za vaše raspoloženje. To je mesto gde možete slobodno da kreirate atmosferu kakva vam odgovara, da gajite biljke ili uživate u bavljenju svojim omiljenim hobijem, čitanju, odmaranju ili meditaciji. Ovo je ujedno i sklonište za biljke koje vam tokom leta stoje napolju, a zimi ih unosite da se ne bi smrzle.
Za početak, prestanite da smišljate izgovore kako je sve to suviše komplikovano ili skupo
Zimska bašta nije tako teška za postavljanje, i može se prilagoditi svakom budžetu. Na vama je da kreirate, odlučite i prilagodite njenu veličinu svom prostoru. A što se materijala tiče, ona ne mora nužno da bude od stakla. U današnje vreme, to može biti i providna PVC folija, koju ste verovatno viđali u restoranima.
Ona leti služi kao zaštita od kiše, a zimi se, uz grejalice, koristi kao zimska bašta, u kojoj možete sedeti i tokom hladnih dana, uživajući sa prijateljima, pokriveni ćebetom, uz omiljeni napitak. Ova folija, može se koristiti i za izgradnju zimske bašte, koju možete napraviti recimo na svojoj verandi, ili na balkonu.
Ako volite baštovanstvo…
Postoji mnogo vrsta povrća (i voća) koje možete gajiti i u zimskim baštama. Napravite malu visoku leju u koju ćete posaditi kupusnjače, zelenu salatu, spanać, blitvu, itd. Takođe, u njima možete gajiti i začinsko bilje poput peršuna, mirođije, ruzmarina, nane, žalfije, i sličnih biljaka.
A pored možete aranžirati saksije sa cvećem koje cveta i zimi, kao što su orhideje, božićna zvezda, amarilis i zumbul. Ili biljke koje dobro podnose zagrejane prostore i pročišćavaju vazduh u vašem domu. Na vama je da odaberete ambijent koji želite da kreirate – tropski i bujan, sa obimnim biljkama kožastog lišća, ili azalejama, koje će vas podsećati na cvetanje japanskih trešanja, a možda i bonsai drveće. Šta god volite.
A šta je sa dekoracijama?
Dajte svojoj mašti na volju, i slobodno ukrasite svoju zimsku tufnama, prugicama i cvetnim dezenima, kao i bajkovitim novogodišnjim osvetljenjem. Igrajte se poput dece i ugodite sebi jer, kad su zimske bašte u pitanju – sve je dozvoljeno.
U zavisnosti od toga kako ćete koristiti svoju zimsku baštu, u obzir mogu doći i sveće, bundeve, ukrasne tikvice, a poslednjih godina moderna je i pampas trava koja se može i obojiti. Takođe i razni čovečuljci, patuljci i slične figurice koje možete pronaći u garden centrima. Ako volite – zašto da ne? Jer zimska bašta je mesto na kome možete kreirati sopstvenu bajku. Neko voli minimalizam, a neko voli i malo da pretera. Šta god vas čini srećnim – sasvim je u redu.
Još nekoliko dodatnih saveta
Ne zaboravite da svoje bilje redovno orošavate, jer zbog grejanja, ono nema utisak da je zima. Mada, ako se bavite biljkama, sigurno ste već proučili i saznali šta koja od njih voli. Što se samog grejanja tiče, temperatura u proseku treba da bude 18-20˚C, da bismo se prijatno osećali dok boravimo u svojim zimskim baštama, i da bi i biljke bile zdrave.
Biljke u zimskim baštama uglavnom vole vlažnu atmosferu, ali se trudite da vazduh u njima često obnavljate, da biste izbegli stvaranje buđi. U tome vam svakako pomaže kvalitetna stolarija. Dajte svojim biljkama ljubavi, i one će vam višestruko uzvratiti.
I na kraju…
Nadamo se da smo vas podstakli na razmišljanje o stvaranju sopstvene zimske bašte. Uživajući na suncu kad god je moguće, uz bavljenje biljkama ili nekim drugim, omiljenim hobijem, zima će vam proći brže, i dok “dlanom o dlan”, proleće će stići!
A možda i već imate svoju zimsku baštu? Imate li možda još neki savet? Podelite ga sa nama u komentarima.
Autorski tekst: Jelena Todorović
Fotografije: YouTube.com
Izvor: Srbijaspace.com
Poslednja izmena: