Zimovka ( Pirrhula Pirrhula)

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Zimovka (Pirrhula Pirrhula)


Jedna od najlepših domaćih egzota.

Leđa su joj svetlosiva, glava, grlo, rep i krila izrazito crna, kao ugalj, dok Vam zastaje dah od krv crvenih prsa, nažalost samo kod mužjaka (ženka ima sivo-smeđa prsa).

Živi isključivo u šumama i samo zimi dolazi u blizinu naselja i gradova. Lako se pripitomljava, te je najmirnija i najdobroćudnija zeba. Nije neki naročiti pevač, ali je dobar imitator, posebno dok je mlad, pa su poznati slučajevi odličnih zimovki - pevača.

Pari i gnezdi se u proljeće, a gnezdo gradi vrlo nisko, jedva metar ili dva od zemlje u zbunju, živici ili niskom raslinju. Kada se izlegu mladi, roditelji ih do te mere čuvaju riskirajući i vlastiti život.

Hrane se jednako kao i kanarinci, ali prilično vole seme suncokreta, gde Vas molim za pažnju. Dakle ne previše, jer to seme je vrlo masno i teško probavljivo.

Bez obzira što samo ime govori, vodite računa da ta zeba ne voli preteranu izloženost direktnim sunčevim zracima i izvorima toplote


Evo par slika prelepih mužjaka


zimovka0sw.jpg


zimovka9qd.jpg


zimovka3dv.jpg


zimovka1vs.jpg


I jedna slika manje atraktivne,ali isto jako lepe ženke.

zimovkaz0mu.jpg



Izvor: Đ.Savić
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
21.01.2010
Poruka
8
Zimovka,cinkavac,fink(Fringilla coelebs)
Obična zeba je naša stanarica i izvrsna pevačica.Već od februara ako je vreme toplije odjekuje poljem divna pesma ove ptice;cim-cim-cim-prrr-pea-pea-pea-pea-(kratka pauza) vriiikjau.Mužjaci se poznaju po sivobeličastoj boji stražnjeg dela glave,potiljka i strana vrata ostali deo tela je svetlomrkocrvenkaste boje do mrkobronzane preko letnih pera poprečna bela pruga.Ženka ima zelenkastosivomrku boju a donji deo tela prljavobeo_Ova ptica se teško privikava na zatočeništvo inače se ceni zbog boje perja i raznovrsnog pevanja.Hrani se kao i ostale zebe semenjem trava i korova a uzima i insekte.
Ovo je moja yimovka









 
Član
Učlanjen(a)
22.04.2011
Poruka
85
Ja sam do prosle godine drzao kanarince ,stiglice niflane , cizlane i zimovce. Zimovce sam hvatao na ogledalo :)
 
Natrag
Top