Жене као мађионичари

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.989
Чоколада и папричице

Жене као мађионичари


Даме у Србији су навикле да се служе „кућним триковима”, односно да од ничега направе нешто, а на томе могу да им позавиде све жене на свету


zena-u-kuhinji.jpg



Увек када разговарам са пријатељицама које живе изван наше земље, морам да одговорим на једно питање: „Како ви, жене, преживљавате у Србији, када се зна колики су трошкови живота, а примања недовољна?“. Увек се насмејем, кажем да су припаднице лепшег пола у Србији као мађионичари: да се служе „кућним триковима“, односно да су се толико извештиле да од ничега направе нешто и да на томе могу да им позавиде све жене на свету.
Познајем многе које примају плату од 12.000 динара, а које успевају да од тих пара плате рачуне и „преживе“ месец, које одлично знају да баратају чековима и картицама, да купују храну на одложено, гардеробу на рате. Због мањка новца у буџету не одричу се културних дешавања, па су принуђене да играју бројне наградне игре како би добиле карте за позориште или књигу.
– Можда некоме делује чудно, али успевам да „испливам“. Помажу ми и рођаци који имају више пара. Али, увек гледам оптимистички на живот и надам се да ће доћи оно време када више нећу морати да гледам на цену када нешто пожелим да ставим у корпу – објашњава моја познаница Данка.
То није све што је за даме са овог поднебља специфично. Моја кума која живи у Швајцарској увек се чуди како просечна српска жена успева да избалансира породични и пословни живот, да увек има скуван ручак, испеглан веш, намирену децу, задовољног мужа, успешну каријеру, а да чак нема ни једну кућну помоћницу.Само за храњење, пресвлачење и купање бебе млада мама дневно „потроши“ око 70 минута, а на шетњу наследника око 40 минута. А где су сати за пеглање, припремање хране, чишћење... На свакодневне кућне послове оне даме које живе у граду проводе пет пута више времена од мушкараца, док оне на селу раде и девет и по пута више. Једно истраживање је показало да су наше жене преоптерећене, али да не кукају на сваком кораку о томе да су сиромашне, депресивне и незадовољне. Иако је са дипломом факултета више жена него мушкараца, немају бољи положај на послу, па често морају више да доказују своје вредности да би напредовале. Мање их је и међу министрима, менаџерима, руководиоцима... Теже проналазе посао, више их је незапослених него мушкараца, примају ниже пензије, а разлика између зарада жене и мушкарца је 3,7 одсто у корист „фрајера“. Наше жене се не буне ни када их прозивају да нису добри возачи, иако анализе показују да су пажљиве када је вожња у питању, а када је реч о интимностима – мање су задовољне сексуалним животом од партнера. Ипак, све ово не спречава жене у Србији да се дотерују и буду лепе и шармантне, јер странци који долазе овде осим доброг провода знају да кажу како су одушевљени изгледом наших дама. Зато, и поред свих недаћа, треба бити поносан на припаднице нежнијег пола и на њихово умеће да све постигну, са мало пара и недостатком времена. Кључне речи: ентузијазам и довитљивост!

Данијела Давидов-Кесар
[објављено: 06/01/2010]
Политика
 
Natrag
Top