Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Ženske gljivične infekcije Tek jedna od četiri žene koje sumnjaju da pate od uporne gljivične infekcije je zaista i imaju. Puno žena veoma često leče gljivičnu infekciju lekovima koji se nalaze u slobodnoj prodaji ali prema jednoj novijoj studiji u većini slučajeva lekovi ne pomažu.
Ginekolog Dr. Suzan Hofsteter direktor klinike pri Sent Luis Univerzitetu tvrdi da često korišćenje vaginaleta protiv gljivičnih infekcija osim toga što ne pomaže može da škodi.
Većina žena smatra da dovoljno dobro poznaje simptome gljivične infekcije i samostalno preduzimaju lečenje u želji da se što pre i što lakše oslobode neprijatnih simptoma.
Dr. Hofsteter i njen tim su pregledali kartone 150 pacijentkinja koje su redovno posećivale ginekologe na njihovoj klinici i koje su prijavile upornu gljivičnu infekciju.
Laboratorijski rezultati su pokazali da je samo 26% žena inficirano kandidom koja je najčešće prouzrokovač gljivičnih infekcija. Ostali slučajevi koji veoma potsećaju na gljivične infekcije kao što je svrab, peckanje su drugog poreklo uključujući seksualno prenosive bolesti, suvu kožu i sluzokožu, zapaljenje na koje vaginalete ptotiv gljivičnih infekcija ne deluju čak ih i pogoršavaju.
Vaginalete protiv gljivičnih infekcija mogu čak i da promene normalnu vaginalnu floru što opet može dovesti do drugih zdravstvenih problema a sve učestalija vrsta kandide rezistentne na lekove.
Ukoliko žena tokom seksa oseti peckanje u oblasti vagine, ima beličast sekret i bol tokom uriniranja moguće je da zaista ima gljivičnu infekciju i da može da primeni vaginalete protiv glivičnih infekcija, ali samo ako veoma retko ima ovakve simptome.
Ali ukoliko pati od gljivične infekcije koja nikako ne prolazi verovatnije je da pati od nekog drugog problema, pa se preporučije da ode na pregled kod ginekologa.
Toplina, vlaga, sunce, znojenje, mokri kupaći kostimi i ručnici prava su poslastica za bakterije, viruse, razna gljivična oboljenja i čak razne spolne bolesti u ljetnom periodu Upravo zbog svih tih opasnosti koje vrebaju u velikim razmjerima, treba obratiti pažnju te voditi računa o osobnoj higijeni. Da bi se spriječila opasnost od bilo kakve zaraze preporuča se konzultacija s liječnikom ukoliko se pojave prvi znakovi infekcije.
Odlasci na bazen, vježbanje u raznim sportskim centrima pa tako i u prirodi, mjesta su na kojima u ljetnom periodu vrebaju razne bakterije i virusi pa se upravo zbog toga upozorava na važnost osobne higijene. Toaleti, plaže, bazeni, mjesta kroz koje na dnevnoj bazi prodefilira na stotine ljudi žarišta su raznih mikroorganizama kojima upravo vlaga i toplina pogoduju.
Kao što u narodu kažu 'bolje spriječiti, negoli liječiti' tako i specijalist ginekologije i porodništva dr. med. Ivan Grbavac upozorava na opasnost mokrih kupaćih kostima i ručnika te savjetuje kako spriječiti razvoj raznih infekcija:
Prvi korak je pojačana briga o osobnoj higijeni, pa je tako tuširanje nakon mora ili bazena prvi korak u obrani od vaginalnih infekcija. Vlažna sredina pogoduje razvoju mikroorganizama, stoga je obavezno skidanje mokrog kupaćeg kostima netom pri izlaska iz vode. Prije sjedanja na plastične stolice, plažu, ležaljke obavezno je prostiranje ručnika jer direktan kontakt kupaćeg kostima nije dovoljna zaštita od virusa i bakterija. Prilikom odlaska na plaže i bazene preporuča se korištenje više ručnika. Nikako nemojte koristiti isti ručnik za brisanje nakon plivanja i tuširanja. Preporuča se nošenje šlapa za vrijeme tuširanja u zajedničkim kabinama za tuširanje jer su ta mjesta žarište raznih bakterija.
Dr. med. Ivan Grbavac također ističe i važnost korištenja raznih sredstava za osobnu intimnu žensku higijenu kao mjeru borbe protiv raznih infekcija te naglašava važnost pridržavanja uputa otisnutih na samoj ambalaži.
Odbacivanje odjeće od umjetnih vlakana te korištenje intimnog donjeg rublja od prirodnih vlakana može biti prevencija u sprječavanju množenja mikroorganizama. Također bi bilo poželjno preusku odjeću zamijeniti laganim prozračnim materijalima i modelima.
Postoje razne bolesti koje se prenose na osobu direktnim kontaktom te nije nemoguće prenijeti ih i putem predmeta. Takve bolesti uzrokuju različiti virusi i najučestalije su pojave. Glavni uzročnik je takozvani Humani papiloma virus, poznat kao HPV. Zbog toga se preporuča što učestalije pranje ruku i korištenje čistog ručnika.
Gljivične infekcije
Za vrijeme tjelesne rekreacije u teretanama, pa tako i na otvorenom, stručnjaci savjetuju izbjegavanje nošenja preuske sportske odjeće. Najpogodnija mjesta za razvoj gljivičnih infekcija su upravo ispod pazuha, dojki i prepona. Također, infekcije se mogu prenijeti i putem ručnika pa sve do spolnih organa.
Korištenjem čiste sportske opreme, pamučnih čarapa i šlapa, sprječavate pojavljivanje gljivica. U slučaju neprimjerenog liječenja gljivica postoji mogućnost širenja na ostale dijelove tijela. Kako biste izbjegli pojavu gljivica koje najčešće vrebaju u tuš kabinama te svlačionicama, savjetuje se nošenje pamučne odjeće i pamučnog donjeg rublja.
Stafilokokne i streptokokne infekcije najučestalije su infekcije današnjice i mogu napasti svaki dio vašega tijela.
Spolne bolesti
Problem brojnih spolnih bolesti i infekcija posebno dolazi do izražaja za vrijeme ljetnog perioda. Kako sunce i more imaju poseban učinak na ljudsko raspoloženje tako dolazi i do pojačanih seksualnih aktivnosti, te spolnih odnosa bez adekvatne zaštite.
Glavni uzrok prenošenja spolnih bolesti događa se prilikom odbijanja zaštite za vrijeme seksualnog odnosa, a najučestaliji razlozi su nepostojanje navike korištenja zaštite kondomom pa tako i neinformiranost o sprječavanju širenja bolesti.
U današnje vrijeme postoje razne metode zaštite protiv spolnih bolesti. Kondom kao takav je najučestalija metoda zaštite, te najefikasnija zaštita protiv HIV-a i ostalih spolno prenosivih bolesti.
Dr.Grbavac tvrdi da se infekcije puno brže šire kod ženske populacije. Muškarac je u većini slučajeva prenosilac virusa, a rjeđe zaražen istim.
Klamidija, Humani papiloma virus te kondilomi, ukoliko se ne liječe pod stručnim nadzorom, kod žena izazivaju infekcije koje u najgorem slučaju dovode do raka grlića maternice.
Mikroplazma, Hepatitis B i C, Goroneja, sifilis, infekcije klamidijom te najgori od svih AIDS, izuzetno su opasna oboljenja. Sve te bolesti imaju mogućnost liječenja adekvatnom terapijom, no činjenica da uvijek postoji mogućnost negativnog ishoda dovodi do zapitkivanja samoga sebe.
Sprječavanje širenja spolnih bolesti upotrebom adekvatne zaštite je, i uvijek će biti, najispravniji način zaštite protiv infekcija i virusa koji danas vladaju svijetom.
Gljivične infekcije ženskih polnih organa su upale uzrokovane mikroorganizmima iz skupine medicinski značajnih gljivica te čine najveći broj infekcija ženskog polnog sustava Najčešći uzročnik (85 - 90%) ove infekcije je Candida albicans. Infekcije ove vrste učestalije su ljeti, posebno zbog vlažnih badekostima, vrućine i znojenja, pa ih se treba na vrijeme početi liječiti da se ne razmnože
Candida albicans normalni je stanovnik crijeva svakog čovjeka, a nalazi se i na koži. Do infekcije tj. prekomjernog bujanja gljivica dolazi kada je zbog određenih uzroka poremećena imunološka ravnoteža, kao i zbog nekih vanjskih utjecaja. Izvor infekcije najčešće su vlastite kandide.
Što uzrokuje bujanje kandide?
Gljivične infekcije su vrlo česte među ženama svih dobi - otprilike 75% žena imalo je bar jednom ovu infekciju. Najčešće se javljaju u trudnoći, kod pacijentica oboljelih od šećerne bolesti te nakon liječenja antibioticima. Kandidu također može uzrokovati stres, mentalna napetost, promjene u klimi i neravnoteža normalne vaginalne flore što se može dogoditi prilikom drugih infekcija (gripa, prehlade). Pretjerana konzumacija alkohola, nošenje uske odjeće, najlonki i sintetičkog donjeg rublja, učestalo pranje spolovila, nanošenje parfema i parfimiranih kozmetičkih proizvoda na spolovilo remete normalnu ravnotežu i pogoduju nastanku Candida infekcije. Dobar temelj za rast i reprodukciju gljivica također je jednostrana prehrana i povećana količina šećera u krvi i tkivima.
Simptomi gljivične infekcije
Gljivična infekcija očituje se neugodnim svrbežom spolovila uz žarenje te pojačan iscjedak koji je obično bijel i sirast. Na vanjskom spolnom organu vidi se crvenilo što je znak upale, a rodnica je prekrivena bijelim sirastim kolonijama gljivica. Simptomi su najizraženiji nakon spolnog odnosa jer trenje dodatno pojačava osjećaj žarenja i svrbež. Kod žena u toku i nakon spolnog odnosa može se javiti bol uz žarenje i crvenilo rodnice, kao i vanjskog spolovila. Svrbež se može proširiti i na područje oko analnog otvora (čmara). Što je upala akutnija, simptomi su izraženiji. Svi se ovi simptomi pogoršavaju ako se provodi učestalo češanje.
Canesten - spas bez recepta
Infekcija ne nestaje sama jer su gljivice tvrdokorne i zahtijevaju liječenje. Gljivična infekcija vagine obično se liječi lokalnim antimikoticima - vaginalnim tabletama, npr. klotrimazolom (Canesten). Svrbež, osjećaj pečenja i prekomjerni sekret kod liječenja Canestenom nestane nakon jednog do tri dana. Važno je da liječenje gljivične infekcije rodnice započne što prije jer potpuna obnova mikrobne ravnoteže u rodnici može trajati tri do šest tjedana. Za liječenje gljivične infekcije primjenjuju se sigurne djelatne tvari. Vaginalne tablete i kremu Canesten od sada možete nabaviti u ljekarni bez recepta. Vaginalne tablete odmah djeluju protiv gljivične infekcije rodnice. Osim mliječne kiseline, koja pomaže obnoviti prirodni pH faktor rodnice, sadrže i klotrimazol, koji je poznat i siguran antimikotik. Krema s klotrimazolom ublažit će svrbež i osjećaj peckanja na vanjskim intimnim dijelovima.