Žene će ići kasnije u penziju?

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Jedan od predloga Vlade Srbije koji će biti izneti pred misiju MMF-a


pio-x.jpg


Vlada Srbije razmatra pomeranje granice za odlazak žena u penziju, što bi mogao biti jedan od predloga koji će biti izneti pred misiju MMF-a, prenosi B92.

Žene bi u skorijoj budućnosti mogle da se suoče s kasnijim odlaskom u penziju. To bi mogao biti jedan od predloga koji će Vlada Srbije izneti pred misiju MMF-a, koja krajem nedelje dolazi u Srbiju. U Ministarstvu za rad i socijalnu politiku kažu da to jeste jedna od opcija, ali da konačna odluka neće biti doneta dok se ne završe sve analize.
MMF insitira da država štedi i Vlada je primorana na oštre rezove.
Kako B92 saznaje u Ministarstvu za rad i socijalnu politiku, postojeći zakon o penzijsko invalidskom osiguranju moraće da se menja zbog manjka novca u državnoj kasi, ali i zbog toga što je stanovništvo sve starije.
"Pitanje je da li će povećanje starosne granice biti u nekom odloženom roku i postepeno, kao što je to u drugim evopskim državama - Engleskoj, Austriji, Nemačkoj. Rok od datuma donošenja odluke do primene mora da se ostavi da bi stanovnici i zaposleni bili informisani. Rade se efekti svih tih predloga, da se vidi koje su uštede, ako se uopšte bude podizala starosna granica", kaže Radina Todović iz Ministarstva za rad i socijalnu politiku.
Nacrt zakona koji će regulisati penzije mogao bi biti gotov pre kraja godine i tek tada će biti poznato da li će muškarci i žene biti izjednačeni i odlaziti u penziju s navršenih 65 godina starosti.
U Srbiji, žene koriste penziju prosečno 18 godina, dok prosečan radni staž žena u našoj zemlji iznosi 31 godinu.


Autor: Blic online
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Jeste, najbolje tako, radiš do smrti i penziju nikad i ne dočekaš. Ako se nešto ne uradi po tom pitanju, mnogi od nas nikada neće ni steći uslov za penziju. Ja prva. Radim od 20-te, a imam samo 6 godina staža, jer su mi ostatak "ukrali" razni. Da bih imala od čega da živim, morala sam da radim i na crno, i na ugovor o delu, i preko omladinske zadruge, i kako god. Ima i mnogo gorih primera od mog, znam.
Srtvarno mi nije jasno kad će jednom početi da razmišljaju normalno? Bar 80% ljudi nije više sposobno za rad ni sa 55, a kamo li 65. Strašno.
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
O pa ti si super ja radim isto od 20-te a ima 9 meseci radnog staža....tako da gore navedeno sigurno neću doživeti.
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
01.01.1970
Poruka
2.888
Nema tu sta da se uradi. Ceo penzioni sistem puca svuda u razvijenijim zemljama. Prosecna ljudska starost se pomera na gore svake godine, sve je vise penzionera a sve manje radne snage. Iz tog razloga se i pomera granica, da bi se smanjio broj penzionera a povecao broj zaposlenih, medjutim to nece moci jos dugo jer su granice vec i sada previsoke tako da ce ceo sistem kolapsirati u narednih 50 godina.
Ja sam licno odavno prestao da razmisljam koliko imam godina radnog staza...nema tu leba.

Jedino sto mogu da urade je da stimulisu ljude da radjaju decu ali u sistemu kakav je sada ljudi jednostavno ne zele decu a ako se odluce onda to bude 1 ili max 2.
U svim razvijenijim zemljama mortalitet je veci od nataliteta, a kada se pogleda sta to znaci........beli covek izumire i za to je sam kriv.
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Upravu si skroz,a kako i da rađamo decu, ako nemamo posao....pa ne mogu npr. da se oslonim samo na muža,što se mene tiče ja bih volela imati troje dece,nije problem roditi decu ali šta treba da od njih napravim posle klošare ako nemam da im pružim adekvatno školovanje.Bili su jedno vreme mazali narodu oči da bi se natalitet povećao tako što su davali porodiljski dodatak,sada su i to smanjili a ne bi me čudilo da i to ukinu.I taj porodiljski koji su davali zalegne tek toliko da pokriješ kupovinu pelena....a gde je ostalo.
Sve u svemu da je dobro nije.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
E baš to. Da rađamo decu koja će još u stomaku biti socijalni slučajevi. Ne vredi...
 
Natrag
Top