Ženama potrebni časovi samoodbrane, a deci više podrške

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Ženama potrebni časovi samoodbrane, a deci više podrške




Tanjug | 29. 08. 2011. - 13:28h

BEOGRAD - Beograđanke imaju iskustva sa nasiljem u okolini zbog čega su zainteresovane za časove samoodbrane, dok je mališanima s posebnim potrebama, koji žive u prestonici, potrebno više podrške u okruženju, rečeno je danas na prezentaciji projekta "I najmanji korak je korak".

U okviru projekta "I najmanji korak je korak", koji je organizovao Centar za obrazovanje odraslih "Educa Humana" uz podršku beogradske Kancelarije za mlade, sprovedene su dve akcije, namenjene pomoći ženama u rizičnim situacijama i deci sa posebnim potrebama.

Akciju "Osnove samoodbrane za žene", u okviru koje je 50 pripadnica lepšeg pola pohađalo jednodnevni kurs aikida, osmislilo je i realizovalo pet mladih dama uz logističku pomoć "Educa Humane" i finansijsku pomoća Kancelarije za mlade.


U grupi žena, uzrasta od 18 do 30 godina, koje su pohađale čas samoodbrane, bilo je 76 odsto visokoobrazovanih devojaka, uglavnom, rođenih Beograđanki, koje u istom procentu žive sa ili bez partnera, navela je član tima Aurena Dinić.


Prema njenim rečima, skoro polovina žena, koje su pohađale čas, upoznata je sa primerima fizičkog nasilja u okolini, a sve smatraju da je kurs samoodbrane koristan i rado bi češće učestvovale na takvim treninzima.


Šestočlani tim koji je sproveo akciju "Pružimo ruke" organizovao je druženje dece s posebnim potrebama i njihovih vršnjaka koji nemaju zdravstvenih problema, s ciljem da ukaže na teškoće sa kojima se deca s posebnim potrebama suočavaju društvu.


Druženje u Pionirskom gradu, sportske igre, ples i crtanje veoma su pozitivno uticali na mališane s posebnim potrebama, a njihove vršnjake to je motivisalo da im ubuduće pomažu i da se redovno druže, navela je koordinator tima Jovana Antić.


Te akcije su okupile mali broj učesnika i sprovedene su sa veoma malim finansijskim sredstvima, ali dobar su primer za to kako treba koristiti veliki novac iz evropskih fondova, praviti projekte i pomagati građanima, rekao je direktor Kancelarije za mlade Kosta Andrić.


Mladi treba da uče i na praktičnim primerima vežbaju kako se prave projekti i koriste sredstva donatora, kazao je Andrić, dodajući da su ideja, entuzijazam i timski rad, ipak, ključni faktor uspeha.
 
Natrag
Top