Zatvorenicima od zločina puca srce

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Zatvorenicima od zločina puca srce







SAVO Milošević, deda našeg poznatog fudbalera, umro je u zatvoru u Foči. Izdalo ga srce. Starac koji je u pijanom stanju ubio sina Stevana (58), posle tragedije se pred zatvorskim cimerima kajao ali je, ipak na suđenju tvrdio da “nije kriv”. Za zločin je dobio sedam godina robije, ali ga je smrt preduhitrila.

Kaznu nije sačekala ni Milena Stojanović, profesionalni vojnik iz Prokuplja, koja je 2. aprila ove godine nožem usmrtila svoju jednogodišnju ćerku Janu. Umrla je u Specijalnoj zatvorskoj bolnici u Beogradu, od posledica srčanog udara.


22_620x0.jpg



Milena je ubistvo svog deteta počinila pod uticajem patološkog psihičkog stanja koje nije otkriveno ni rigoroznim pregledima koje prolaze kandidati za profesionalnu vojnu službu. I Mladen Ogulinac (52), koji je silovao i ubio devojčicu Mariju Jovanović, početkom avgusta 2010. godine, preminuo je u snu u zatvorskoj bolnici. Monstrum iz Starih Ledinaca umro je na dan kada je njegova žrtva, mala Marija, trebalo da proslavi svoj osmi rođendan!

Ogulinac se, takođe, nalazio u Specijalnoj zatvorskoj bolnici u Beogradu na psihijatrijskom ispitivanju. I, takođe, preminuo od posledica srčanog udara. Nije imao zdravstvenih problema, niti se žalio da ima neke tegobe. Ni on nije dočekao suđenje i kaznu.

Samo u prošloj godini u zatvorima širom Srbije umrlo je 58 zatvorenika. Brojni su uzroci smrti, od bolesti, suicida, zavisnosti. Ono što, međutim, ove slučajeve izdvaja jeste suočavanje sa zločinom i njihov fatalni ishod.

- Duševni bolesnici koji izvrše krivično delo ubistvo, u nekoj fazi duševne bolesti suočavaju se sa svojim zločinom - kaže psihijatar Slobodan Simić, šef Odseka za sudsku psihijatriju Instituta za mentalno zdravlje u Palmotićevoj u Beogradu. - To “suočavanje” je obično u periodu kada se usled lečenja ili protoka vremena povuče akutna faza njihovog mentalnog poremećaja. Tada postaju potpuno svesni šta su počinili. I to je jako težak trenutak - svest o nasilnom oduzimanju života nekom najčešće bliskom i dragom.

Pritisak savesti i teškog kajanja neminovno prate vanredni represivni uslovi pritvora, kao i opšta osuda okoline, okruženja, a često i porodice. Sve to, uz zaprećene dugogodišnje zatvorske kazne, može da dovede do značajnog i ozbiljnog poremećaja psihofizičkog zdravlja.

- Majka koja je ubila svoje dete umrla je od infarkta - kaže dr Simić. - Ona sigurno nije želela smrt svojoj bebi, ali opaka duševna bolest je bila jača. Očigledno da je u ovom slučaju to najbolje znalo upravo majčino srce. I odlučilo da stane. Nekada je neko sam sebi najstroži, a možda i najpravedniji sudija.

Ni stručnjaci nemaju uvek objašnjenje šta je “okidač” da se počini teški zločin, da li je to, jednostavno, zbir okolnosti i(li) bolest. Ali svakom zločinu, kako upozorava dr Verica Tomović, neuropsihijatar, prethodi dugotrajni stres koji kad postane hronični utiče i slabi sve organe, najčešće srce i krvne sudove.



Izvor:
Novosti.rs

 
Natrag
Top