Zatvorena poslednja fabrika pisaćih mašina

Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Zatvorena poslednja fabrika pisaćih mašina

Era pisaće mašine, glavnog dela kancelarijske opreme tokom većeg dela 20. veka je pred okončanjem jer je u Indiji, poslednja fabrika u svetu za njihovu proizvodnju obustavila rad

Tanjug

apisace_310x186.jpg

LONDON - Era pisaće mašine, glavnog dela kancelarijske opreme tokom većeg dela 20. veka i koja je izazvala revoluciju u načinu rada - je pred okončanjem jer je u Mumbaiju, u Indiji, poslednja fabrika u svetu za njihovu proizvodnju obustavila rad.

Na zalihama u fabrici "Godrej&Boyce" preostalo je svega nekoliko stotina pisaćih mašina, objavio je londonski dnevnik Dejli Meil.

Mada su pisaće mašina u zapadnim zemljama već odavno zastarele, u Indiji su do nedavno još uvek predstavljale uobičajeni deo kancelarijske opreme.


Tražnja tih mašina je, međutim, u poslednjih 10 godine znatno opala zbog preorijentacije korisnika na kompjutere.

Svi proizvođači kancelarijskih pisaćih mašina u svetu su posle 2000. obustavili proizvodnju, osim indijskog pogona, u kojem je do 2009. izrađivano 10.000 do 12.000 komada godišnje.

Na zalihama u fabrici se nalaze većinom modeli mašina za arapski jezik.

Firma je počela proizvodnju 1950-ih kada je ondašnji premijer Indije Džavaharlal Nehru predstavio pisaću mašinu kao simbol nezavisnosti i industrijalizacije te zemlje.

Fabrika je ranih 1990-ih još uvek prodavala 50.000 primeraka godišnje, ali je prošle godine prodala manje od 800 komada.

Prva komercijalna pisaća mašina je proizvedena 1867. u Sjedinjenim Američkim Državama i na prelasku u 20. vek je dobila standardizovani oblik, uključujući tastaturu QWERTY koja se i danas koristi.
 
Natrag
Top