Zašto ginu policajci?

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Zašto ginu policajci: Banditima na nišan bez pancira i obuke






Policajac Miroslav Stamenković (27), koji se 14. decembra hrabro suprotstavio trojici razbojnika prilikom pljačke zlatare „Unca“ u Vlasotinu, danas bi verovatno bio živ da je imao zaštitnu opremu obaveznu u takvim akcijama - šlem, pancir i pušku, ali i adekvatnu obuku koje mu Ministarstvo unutrašnjih poslova nije obezbedilo.

289794_policijafototanjugf_f.jpg



Policajci već osam godina ne stižu da pohađaju standardnu fizičku obuku jer ih nema dovoljno ni za svakodnevne obaveze, tvrde policijski sindikati i ukazuju na to da njih oko 60 odsto nije adekvatno opremljeno. Stoga, kažu, ne čude tragedije poput poslednje u Vlasotincu, jer policajci nasuprot kriminalcima bivaju glineni golubovi.

Predsednik Nezavisnog policijskog sindikata Momčilo Vidojević kaže za „Blic“ da, osim što policajci nemaju odgovarajuću opremu na terenu, nema ni odgovarajućeg pravilnika koji propisuje zaštitu zaposlenih u policiji.

- Nema dovoljno policajaca na terenu, ali što je još gore - nema ni obuke. Mladi policajac koji radi na terenu u malom mestu u Srbiji i ne učestvuje svakog dana u sukobu s razbojnicima ne može da reaguje na pravi način. Zato služi specijalna fizička obuka koja je ukinuta 2004, pa je jedino što kolega na terenu primenjuje ono što je naučio u školi - objašnjava Vidojević, ukazujući na to šta sve policajac mora da odluči u sekundi i da je vrlo teško uspostaviti šablon i propisanu reakciju u urgentnim situacijama.


297379_1415_ff.jpg



Prema podacima policijskih sindikata, trenutno 60 odsto policajaca nije adekvatno opremljeno. Svaka policijska patrola bi u svom automobilu morala da ima šlem, teški pancir i automatske puške.

Dragan Žebeljan iz Sindikata srpske policije kaže da policajac u Srbiji mora da zaduži ličnu opremu, lake pancirne prsluke, a da sve ostalo uzima iz automobila prilikom intervencije.

Osim obuke, tvrdi on, ne postoji plan postupanja u opasnim situacijama, bitan dokument koji bi pod hitno trebalo doneti. Trenutno postoje samo propisane radnje koje se uče u školama o upozorenju razbojniku i upotrebi prinude. Ništa nije učinjeno po pitanju plana obuke i postupanja u opasnim situacijama. Neko mora da preuzme odgovornost zbog toga što policajci ginu jer nemaju opremu i nisu dovoljno obučeni - kaže Žebeljan.



Izvor:
Blic.rs
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Za 10 godina, poginulo 9 policajaca






U poslednjih 10 godina poginulo devet pripadnika MUP, a skoro 3.000 njih je povređeno dok je obavljalo dužnost.Najviše službenika MUP Srbije stradalo 2011. godine - trojica, a 2008. najviše povređenih – 561.


143073839550bcb1bb618df637089262_orig.jpg



Koliko je taj posao opasan najbolje pokazuje podatak da su od 2002. godine 17.894 osobe bile privedene zbog čak 15.245 krivičnih dela nad policajcima koji su u tom trenutku bili na dužnosti.

Poslednja tragedija dogodila se prošle nedelje, kada je u poteri za pljačkašima poginuo policajac Miroslav Stamenković (27) iz Leskovca. On je u međusobnoj razmeni vatre usmrtio Darinka Vušurovića (30) i Velibora Lutovca (28), dok je Adnana Šuntića (21) ranio. Velika tragedija i junaštvo ovog mladog čoveka uzburkali su javnost, i nametnuli pitanje koliko je policijski posao nebezbedan. Prema zvaničnoj statistici, najviše poginulih bilo je prošle godine - tri službenika MUP, dok je 2008. godina na prvom mestu po broju povređenih - 561 policajac.

"Među poginulim policijskim službenicima tri su iz PU za grad Beograd, dva iz PU u Novom Sadu i po jedan iz policijskih uprava u Novom Pazaru, Zrenjaninu, Subotici i Leskovcu. Tri policajca poginula su u intervenciji prilikom razbojništva, a dva prilikom regulisanja i kontrole saobraćaja. Jedan službenik MUP je poginuo postupajući po nalogu suda o pretresanju stana i po jedan na osnovu prijave građana u vezi s nasiljem u porodici i prilikom privođenja zbog narušavanja javnog reda u ugostiteljskom objektu. Jedan policajac izgubio je život kada ga je nepoznata osoba pozvala da izađe iz službenih prostorija, a potom ispalila dva hica u njegovom pravcu i oduzela mu pištolj", navode u MUP.

U šest slučajeva za krivično delo ubistvo policajca optužena je jedna osoba. U tri slučaja, i to u intervenciji prilikom razbojništva, učestvovalo je više ljudi. Najveći broj izvršilaca osuđen je na stroge zatvorske kazne, dok su neki procesi i dalje u toku.

2007 - Postupak protiv Sretena Jocića, koga tužilaštvo tereti za ometanje policajaca pri obavljanju službene dužnosti, vodi se pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu. Tvrdi se da se Jocić 25. oktobra 2007. godine opirao hapšenju, u trenutku kad su pripadnici Interventne jedinice došli da ga privedu.

2008 - U julu je Apelacioni sud u Beogradu ukinuo presudu kojom je u Višem sudu Milorad Stevanović osuđen na 20 godina zatvora, zbog ubistva saobraćajnog policajca Aleksandra Otaševića u maju 2008. na Obrenovačkom putu. Postupak je vraćen na novo suđenje. Stevanović je bio osuđen zbog krivičnog dela teško ubistvo. On je optužen da je vozeći bez dozvole i položenog vozačkog ispita, „mercedesom“, pri brzini od 130 kilometara na čas, na Starom obrenovačkom putu naleteo na Otaševića i naneo mu smrtonosne povrede, od kojih je nekoliko dana kasnije preminuo u Urgentnom centru.

2009 - Pred Posebnim odeljenjem beogradskog Višeg suda na 20 godina robije osuđen je Danijel Tomić zbog ubistva policajca Vladimira Grandića. Tomić je, kako je utvrđeno tokom postupka, bio pripadnik kriminalne grupen koja je 11. aprila 2009. godine, neposredno pre ubistva opljačkala zlataru u Zrenjaninu. Grandić je, po dobijanju informacija da je izvršeno razbojništvo i da su pljačkaši krenuli ka Novom Sadu, zaustavio vozilo u kome su se nalazili osumnjičeni. Dok je policajac na nišanu držao jednog člana grupe, Tomić mu je pucao u stomak.

2010 - Maja te godine sudsko veće Višeg suda u Novom Pazaru izreklo je prvostepenu presudu Fahrudinu Mavriću od 30 godina zatvora zbog ubistva policajca Željka Zečevića (39), koje se dogodilo 2. marta 2010. godine u Batrgama. Posle privođenja, Mavrić je uspeo da izvuče pištolj policajcu, da bi mu zatim pucao u vrat.

2010 - Zbog pokušaja ubistva policajca Dejana Zastavnikovića, Ivan Denić je u novembru ove godine pravosnažno osuđen na 13 godina zatvora. U ovu kaznu uračunati su mu i razbojništvo, nedozvoljeno držanje oružja i posedovanje marihuane. Denić je 19. novembra 2010. godine u beogradskoj opštini Voždovac, uz pretnju oružjem, sa saučesnikom opljačkao filijalu Banke Inteza, iz koje su odneli 1,78 miliona dinara i oko 25.000 evra. On je tokom potere pucao na policiju i ranio školskog policajca Dejana Zastavnikovića.



Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top