Zasadite penjačice

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Lonicera japonica (Kozokrvina)


p_009.jpg
 
Član
Učlanjen(a)
29.08.2012
Poruka
1
Pozdrav cijenjenim forumašima ovog foruma !
Zamolio bih vas za jedan savjet. Kao laik:fool: u hortikulturi imam jedan problem, koji nadam se da ćete mi uspijeti pomoći da riješim.
Radi se uređenju vrta ispred kuće u kojoj ću da živim. Naime, oko kuće proteže se betonski zid visine od 50 cm do 4 metra ovisno od terena.
Taj zid želio bih da prikrijem u cijelosti, da se taj beton ne vidi, nekom penjačicom koja ustvari treba da bude "padačica" a ne da se penje, jer je zemlja u koju se može zasaditi biljka, na vrhu zida a ne u dnu. Također bih volio da bude zimzelena biljka.
Kao što sam rekao nemam pojma o ovoj temi, te ukoliko imate neki savjet za mene, koja vrsta biljke i slično, da mi pomognete oko odabira.
Pozdrav svima.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Da probam da ti razbistrim horizont........od onog sto ti trazis nabolja penjacica i padacica zimzelena je svakako brsljen.....samo sto i kod njega ima dosta zackoljica.............Posto vidim da si iz Jajca to je verovatno i krajolik pun bukove sume koja je i staniste brsljena


images

Jednostavno odes do sume izvadis sa korenom i presadis na odredjenu lokaciju .Pre sadjenja iskopas rupu i stavis u nju malo sitnog peska,pomesanog sa humusom,jer koren biljke posadjene u pesak brze se prilagodjava zemljistu i biljka manje boluje.......obilno zalivanje ali ne i preterano...bilka nece da pusti izdanke na dole dokle god se ne ukoreni i dobije stabilnu podlogu.Proces moze biti malo duzi ali se isplati.........
 
Natrag
Top