Zarobljeni dećaci u pećini na Tajlandu (sve ovde)

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Dve loše vesti za dečake zarobljene u pećini VIDEO
Spasioci na Tajlandu i dalje neumorno rade kako bi spasli 12 dečaka i njihovog trenera koji su više od deset dana zarobljeni u poplavljenoj pećini.

Izvor: B92, Beta, Tanjug, index.hr
12724896305b3e5fd0f3d54200624134_v4_big.jpg
Foto: Tanjug/AP

Napore spasilaca mogla bi znatno da oteža najavljena monsunska kiša, prva je loša vest koja je objavljena danas, a druga je da su medicinski pregledi zarobljenih dečaka pokazali da još uvek nisu dovoljno snažni da bi pokušali izaći sa spasiocima, rekao je neimenovani pripadnik tajlandskih mornaričkih specijalaca za CNN.

Jake kiše koje se očekuju u nedelju mogle bi znatno da podignu nivo vode u pećini i poplave džep u koji se grupa sklonila, navodi BBC.

Novi službeni lekarski izveštaj pokazuje da dvojica dečaka pate od iscrpljenosti i neuhranjenosti, a bivši američki mornarički specijalac Kejd Kurtli ocenio je u intervjuu za CNN da bi ronjenje trebalo da bude poslednja opcija jer bi takav pokušaj verovatno doveo do smrtnih slučajeva.

"Stavićete nešto na njih da dišu pod vodom, a ne znaju ni da plivaju. Ima toliko mnogo načina na koje to može poći po zlu. Za razliku od ronjenja u okeanu gde, ako imate problema sa opremom, izronite na površinu, to se ne može dogoditi u ovim tunelima", upozorio je on. Dečaci uzrasta od 11 do 16 godina i njihov 25-godišnji trener zarobljeni su 12 dana, a ronioci su ih pronašli u ponedeljak, na grebenu udaljenom oko četiri kilometra od ulaza u pećinu.

Dobili su hranu, ćebad i medicinsku pomoć, a spasioci pokušavaju da provuku kablove kroz pećinski tunel kako bi mogli da se čuju s članovima svojih porodica.

U regionu Čiang rai gde se pećina nalazi, prethodnih dana bilo je suvo, što su spasioci iskoristili da ispumpaju iz pećine veliku količinu vode.

Do danas su ispumpali oko 128 miliona litara vode, a nivo vode u pećini u proseku se smanjivao za po 1,5 santimetara po satu.

Međutim, zbog očekivane kiše, guverner Narongsak Osothanakorn rekao je da se "spasioci trkaju s kišom", prenosi BBC.

"Računamo koliko vremena imamo ako padne kiša, koliko sati i dana", kazao je Osothanakorn.

Pećinski kompleks Tam Luang redovno biva poplavljen u kišnoj sezoni do septembra ili oktobra, zbog čega rastu strahovanja da bi dečaci mogli da ostanu zarobljeni mesecima.

U slučaju da ne bude moguće ispumpati vodu iz pećinskih tunela u dovoljnoj meri za izlazak zarobljene grupe, spasioci iznad pećinskog kompleksa traže eventualnu rupu kojom bi se spustili do dečaka, a uče ih i osnovama ronjenja.

Međutim, takav vid spasavanja predstavljao bi veliki rizik, pošto mnogi od dečaka ne znaju da plivaju i mogli bi da se uspaniče.

Prema rečima ronilaca, put grupe do izlaza iz pećine trajao bi oko pet sati.

Ilon Mask voljan da pomogne

Milijarder i preduzetnik Ilon Mask poručio je na Tviteru da bi bio voljan da pomogne dečacima zarobljenim u pećini na Tajlandu.

Maska je jedan korisnik Tvitera upitao da li bi bio voljan da ponudi svoju pomoć u spasavanju dečaka, na šta je Mask odgovorio: "Verujem da vlada Tajlanda ima ovo pod kontrolom, ali bio bih srećan da pomognem ukoliko postoji način da to uradim".

"Forčen" navodi da za sada nije jasno kako bi Mask mogao da pomogne, ali podseća da postoji opcija bušenja pećine sa površine i spasavanje dečaka na taj način.

Mask je vlasnik, između ostalog, "Boring kompanije", koja se bavi i bušenjem tunela.


 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Najavljene obilne kiše otežaće spasavanje dečaka iz pećine
Spasioci na Tajlandu i dalje neumorno rade kako bi spasli 12 dečaka i njihovog trenera koji su više od deset dana zarobljeni u poplavljenoj pećini.

Izvor: B92, index.hr

13268473325b3d39f9aec4c307450884_v4_big.jpg
Foto: Tanjug/AP
Posle deset dana potrage za njima, poronađeni su u ponedeljak, relativno dobrog zdravlja, ali problem je nastao kada ih je trebalo izbaviti.

Pećina je pod vodom, a spasioci nemaju rešenje kako da ih izvuku na sigurno. Na to utiču i nepovoljne vremenske prilike, jer je u tom delu sveta počela sezona monsuna.

Meteorolozi su za najavili obilne kiše za vikend, koje će dodatno napuniti već poplavljenu pećinu.

Koliko je procedura spasavanja komplikovana, pokazuje podatak da je spasiocima bilo potrebno pet do šest sati kako bi došli do dečaka i trenera.

Dečaci ne mogu da izađu istim putem kojim su došli spasioci, jer se radi o teškom, opasnom i kompilkovanom putu kroz mrak, vodu, blato i brzake, koji i iskusnim spasiocima predstavljau težak fizički napor.

Za izgladnele i umorne dečake od kojih neki ne znaju ni da plivaju, taj put bi možda bio koban.

Dečaci i trener u pećini bi mogli da ostanu i preko četiri meseca, ali spsasioci se pripremaju i na moguću akciju hitnog izvlačenja mladih fudbalera.

Zasad se velikim pumpama iz pećine izbacuje voda. To je samo sanacija, jer je svu vodu nemoguće izbaciti.

Najavljene padavine dodatno bi zakoplikovale situaciju, jer bi ispumpavanje vode u tom slučaju postalo gotovo besmisleno. Trenutno je spasiocima cilj da izbace što više vode i da tako dobiju na vremenu.

Uprkos svemu, dečaci su dobre volje smeju se i igraju. Poslednje fotografije dečaka objavljenu su juče, a sa njima su sve vreme spasioci, doktor i medicinska sestra.

Problem predstavlja nedostatak svetla, koji bi mogao da utiče na njihovu psihu i bioritam. U među vremenu dečaci uče da rone, a mnogi stručnjaci smatraju da bi tomoglo da bude veoma opasno.

Većina pogleda je i dalje uperena u nebo, a svi se pitaju kad će kiša i koliko će obilna biti.

Koji su najveći problemi s kojima su se dosad morali susresti? Koji problemi ih tek očekuju?
18729988545b3dfd0b093be475234050_v4_big.jpg
Foto: Gettyimages
O poteškoćama spasilaca i zaroblejnih dečaka na Tajlandu govorila je za hrvatski portal "Indeks" Aida Barišić, načelnica Komisije za speleologiju Hrvatskog planinarskog saveza, instruktorka speleologije i članica HGSS-a.

"Prvenstveno okruženje vodom jer nisu plivači, mrak - nemogućnost daljeg kretanja, neuhranjenost, dehidracija (iako su koristili vodu iz svog okruženja), psihičke poteškoće - hoće li ih neto spasiti npr, u pećinama protok vremena nije tako izražen kao na površini ako nemate sat ili neki uređaj koji meri vreme... Ali najveći izazov će biti trka s vremenom odnosno kišom i novo podizanje nivoa vode... Ako spasioci procene da će ih transportovati bilo ronjenjem jednog po jednog ili u nosiljci jednog po jednog kroz poplavljene prolaze (kroz koje su prošli pre zarobljavanja) sigurnost svakog dečaka zavisiće od njegove psihičke pripremljenosti u tom trenutku. Povratak ronjenjem bi za sve bio verovatno poguban. U ovom trenutku uspostavljena je komunikacijska veza između dečaka i površine što je vrlo važno za podizanje motivacije i jačanje psihičke snage", navela je ona.




16388918295b3dfd0c13961606687946_v4_big.jpg
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Spasioci pogrešili, neizvesna sudbina dečaka u pećini
Situacija s dečacima zarobljenim u pećini na Tajlandu pogoršana je kada su spasioci volonteri nenamerno umesto da ispumpaju upumpali dodatnu količinu vode.

Izvor: Tanjug
13268473325b3d39f9aec4c307450884_v4_big.jpg
Foto: Tanjug/AP
Komandir akcije spasavnja Narongsak Ostanakorn rekao je da su volonteri, delujući samostalno, upumpali vodu u deo pećine koji je poplavljen i koji se trenutno prazni kako bi dečaci, zajedno sa svojim trenerom, mogli da bezbedno pređu.

"Možda veruju da su njihove tehnike efektne za vađenje podzemne vode, ali sve što nije planirano prvo moraju da provere sa nama. Trkamo se protiv vode koja se sliva u pećinu, iako smo zakrčili kanale kojima teče", rekao je komandir, prenosi USA Tudej.

Volonterima je ukazano na grešku koju su napravili, a zvaničnik iz Ministarstva unutrašnjih poslova Tajlanda, Punsak Vungsatngiem, rekao je za "Gardijan" da je nivo vode smanjen za 40 odsto u proteklih nekoliko dana, čime je skoro raščišćena deonica od 1.600 metara koju će dečaci morati da pređu.

Oni se trenutno nalaze oko četiri kilometra od ulaza u pećinu.

Problem i dalje prave komunikacije, dok spasioci planiraju kakve opcije imaju za izvlačenje dečaka uoči sezone monsuna, koja zvanično počinje u subotu.

Vlasti za sada nisu uspele da uspostave telefonsku liniju, a put od dečaka do površine traje nešto više od šest sati.

Narongsak je u ponedeljak rekao da su i dečaci i trener malaksali, ali inače u stabilnom stanju i potpuno zdravi.

Tom prilikom je naglasio da je glavni problem vreme i da pokušavaju da se postaraju da pećina ne poplavi.

USA Tudej navodi da bi idealna situacija bila da se nivo vode spusti do visine strukova dečaka, kako bi mogli da išetaju iz pećine noseći pojase za spasavanje, umesto da ih ronioci izvlače kroz duboku vodu, što bi bio izuzetno opasan poduhvat.

Problem je što pojedini dečaci ne umeju da plivaju, kao i činjenica da su pojedini delovi pećine u potpunosti poplavljeni.

"Zatražio sam 13 kompleta za ronjenje, za slučaj da moramo da ih izvodimo po ovim uslovima i kada nismo 100 odsto spremni", rekao je Narongsak.

Iako spasioci dečake polako uče osnovnim tehnikama ronjenja, stručnjaci se brinu da bi spasavanje dečaka kroz mutne i mračne vode bilo izuzetno opasno.

"Niko nikoga neće naučiti svemu o ronjenju u pećini, ali pokušavamo da ih upoznamo sa maskama, jer je disanje u njima potpuno drugačije", rekao je instruktor ronjenja Klaus Rasmunsen koji pomaže tajlandskim mornaričkim "fokama".

Dečaci se zajedno sa trenerom nalaze na jednom blatnjavom odeljku iznad površine vode, duboko u pećini. Obilne padavine se očekuju u subotu, što bi većinu delova pećine učinilo jako teško ili gotovo neprohodnim.

Pojedini pećinski stručnjaci izjavili su da bi najbezbednija opcija bila da se dečacima i treneru obezbedi dovoljno zaliha, a da u pećini sačekaju kraj monsunske sezona, koja, međutim, traje do oktobra.

Vlasti istražuju i druge opcije, koje uključuju pretragu pećine i traženje drugih načina za brže ispumpavanje vode.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Nade zarobljenih dečaka polako tonu, preminuo spasilac
I dalje traje drama oko spasavanja 12 tajlandskih dečaka i njihovog trenera iz poplavljene pećine. Jedan spasilac preminuo tokom akcije.

Izvor: B92, Tanjug

9099144325b3f0606d73a6751049499_v4_big.jpg
Tanjug/AP
Stradao je bivši tajlandski mornarički roniocu Saman Gunanu koji je izgubio svest dok je izlazio iz pećinskog kompleksa, u koji je dostavljao boce sa vazduhom, prenosi BBC.

"Njegov zadatak je bio da isporuči boce sa kiseonikom. On nije imao dovoljno kiseonika za sebe dok se vraćao", rekao je jedan tajladski zvaničnik i dodao da se radi o čoveku koji je nekada radio u mornarici a sada se priključio akciji spašavanja.

18801345885b3f0607130e7874249846_v4_big.jpg
Tanjug/AP
"U pećini je teško. Na putu iz pećine on se udavio. Njegov kolega je pokušao da mu pruži prvu pomoć ali nije uspeo. Kada smo ga izvukli opet smo pokušali da mu pružimo prvu pomoć, ali nije reagovao, a onda smo ga prebacili u bolnicu", izjavio je komandir tajlandskih mornaričkih foka Arpakorn Jukongku.

To je dodatno pojačalo strahove i oslabilo nade da bi zarobljeni dečaci i njihov trener mogli da budu izvučeni ronjenjem. Lekari su ranije procenili da su oni previše slabi da bi izdržali dugačko ronjenje kroz lavirinte pećine, koje je inače teško i za profesionalne ronioce.

Da stvar bude još gora, volonteri spasioci su, umesto da ispumpaju vodu iz pećine u nju upumpali dodatnu količinu vode, a meteorolozi najavljuju novi talas monsunskih kiša. Zbog svih okolnosti neki stručnjaci su procenili da bi deca i trener mogli da ostanu zarobljeni u naredna četiri meseca.

Takođe, zabrinjava i činjenica što se nivo kiseonika u komori pećine, u kojoj se dečaci nalaze, smanjuje. Za sada dečaci su u dobrom zdravstvenom stanju i redovno im se dostavljaju hrana i lekovi.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Zarobljeni dečaci pisali roditeljima, trener se izvinio
Tajlandski dečaci koji su već dve nedelje zaglavljeni u pećini napisali su pisma svojim roditeljima u kojima su im poručili da ne brinu i da su jaki.

Izvor: Tanjug

6418692445b4067eb927a8177604835_v4_big.jpg
Foto: Tanjug, AP
U ručno napisanim porukama oni su tražili određenu hranu, između ostalog prženu piletinu, prenosi BBC.

"Nastavniče, nemojte nam zadavati puno domaćih zadataka", napisao je u pismu jedan od dečaka.

Trener dečaka koji je takođe zaglavljen sa dečacima, izvinio se roditeljima.

"Dragi roditelji, sada su svi dečaci dobro, spasilački tim nas dobro pazi. Obećavam da ću najbolje što znam brinuti o dečacima. Hvala svima koji su došli da pomognu", napisao je on.

Grupa je poslala poruke nakon što su i oni primili pisma od porodice, što je i prva komunikacija koju su dečaci imali sa roditeljima.

Dečaci i njihov trener pronađeni su u ponedeljak, 10 dana nakon što su nestali i od tada spasioci pokušavaju da ih izvuku iz pećine.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
ODLAŽE SE SPASAVANJE Mladi fudbaleri zarobljeni u pećini mogu da hodaju, ali ne i da rone


Izvor: Blic
tiJk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvT0dJN01EQV8vNGViY2YyNjc0OGE3MDIyNTA3ZGI2NTU4ZDIwNjJkZmUuanBlZ5GTAs0C5ACBoTAB


Foto: Tanjug/AP

Akcija spasavanja 12 dečaka i njihovog fudbalskog trenera koji su već dve nedelje zarobljeni u pećini punoj vode na Tajlandu neće započeti večeras jer oni "ne umeju da rone", rekli su tajlandski zvaničnici, prenosi BBC.

Guverner regiona Čang Rai rekao je da dečaci imaju dovoljno snage da hodaju ali da ne mogu da plivaju na sigurno.

Ipak, danas neće početi sa spasavanjem jer oni još uvek ne umeju da rone. Ako bude kiše i situacija se značajno pogorša, pokušaće se sa hitnim izvlačenjem dečaka.

Dodao je da su dečaci dobro. On je rekao da su juče roditelji poslali dečacima pisma, ali da nije siguran da li su ona stigla do njih.

Spasioci danas užurbano traže način da spasu dečake imajući u vidu prognoziranu dugotrajnu kišu.


Oni su danas kričili put kroz gustu šumu stotinak metara iznad pećine u kojoj je dečaci, tražeći alternativni način da ih izvuku odozgo, a put Tajlanda su krenuli i inženjeri specijalizovanih kompanija Ilona Maska.

Helikopteri se spuštaju na zelena brda pod bujnim rastinjem iznad pećine, pružajući pomoć u iznalaženju alternativnog načina za izvlačenje mladih fudbalera iz poplavljene pećine.
 
Natrag
Top