Zanimlmjivosti, rekordi na Svetskim prvenstvima u fudbalu

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Zanimlmjivosti, rekordi na Svetskim prvenstvima u fudbalu


Golovi

Najbrži gol ikada postigao je reprezentativac Turske Hakan Šukur protiv Južne Koreje, gol je postigao nakon samo 11 sekundi

Najkasnije postiguti pogodak je delo Aleksandra Del Pjera u polufinalnom meču protiv Nemačke, italijanski reprezentativac je pogodio mrežu u 121 minutu utakmice.

Najbrži het-trik delo je mađarskog reprezentativca Kiša koji je protiv El Salvadora 1982 godine postigao tri gola za samo sedam minuta. (70, 74, 77)

Najstariji igrač koji je postigao gol je Rodžer Mila iz Kameruna koji je zatresao mrežu Rusije 1994. U tom trenutku Rodžer je imao 42 godine.

Najmlađi igrač koji je postigao gol na Svetskim prvenstvima je Pele, u trenucima kada je postigao gol protiv Velsa 1958 imao je samo 17 godina i 239 dana.

Jedini igrači koji su postigli golove u svim mečevima uključujući i finale su Žerzinjo koji je to učinio 1970 i Gagija iz Urugvaja kome je to pošlo za rukom 1950.

Prvi fudbaler koji je postigao het-trik na svetskom kupu je igrač S.A.D. Bert Patenud kome je to pošlo za 'nogom' u meču protiv Paragvaja na prvom svetskom kupu 1930.

Jedini fudbaler koji je izgubio utakmicu na SP uprkos tome što je postigao četiri gola na meču je Ernst Vilimovski protiv Brazila 1938.

Samo je Robert Prosinečki postigao golove za dve reprezentacije, 1990 postigao je gol za Jugoslaviju protiv Ujedinjenih Arapskih Emirata i 1998 za Hrvatsku protiv Jamajke.

Prvi autogol u istoriji SP postigao je reprezentativac Švajcarske Ernst Lušer u meču protiv Nemačke 1938.

Jedini fudbaler koji je postigao gol i autogol u istoj utakmici je Holanđanin Erni Brand u meču protiv Italije 1978. Reprezentacija Holandije je ipak pobedila u tom meču rezultatom 2-1

Prvi fudbaler koji je ušao sa klupe i postigao pogodak je Meksikanac Huan Basaguren koji je uspeo u tome 1970 u meču protiv El Salvadora(4-0). Huan je postigao 4 gol za svoju reprezentaciju.

Nastupi na Svetskim prvenstvima

Najstariji igrač koji je nastupao na nekom Svetskom prvenstvu je Rodžer Mila, u utakmici protiv Rusije 1994 Mila je imao 42 godine i 39 dana.

Igrači koji su nastupali za dve reprezentacije
: Luis Mont(Argentina 30 i Italija 34), Puškaš (Mađarska 54 i Španija 62). Hose Santamaria(Urugvaj 54 i Španija 62). Mazola(Brazil 58, Italija 52). Posinečki i Jarni (Jugoslavija 90, Hrvatska 98)

Najmlađa startna postava u istoriji Svetskih prvenstva je startna jedansestorka Jugoslavije 1930, u meču protiv Brazila. Prosek godina bio je 21 godina i 258 dana.

Najstarija startna postvava u istoriji Svetskih prvenstava je startna postava Nemačke u meču protiv Irana 1998. Prosek godina je bio 31 godina i 345 dana

Kartoni

Najbrži crveni karton dobio je Urugvajac Serđo Batista nakon samo 56 sekundi u meču protiv Škotske 1986.

Najbrži žuti karton
zaradio je Sergej Gorluković iz Rusije u prvom minutu meča protiv Švedske 1994.

Prvi crveni karton
na Svetskim prvenstvima zaradio je reprezentativac Perua Mario de Las Kasas koji je dobio crveni karton u meču protiv Rumunije 1930.

Ostale zanimljivosti

Najstariji igrač koji je osvojio Svetsko prvenstvo u fudbalu je Dino Zof. On je imao 40 kada je predvodio sa kapitenskom trakom na ruci svoj tim do Svetskog kupa 1982.

Prvi gol iz penala na Svetkskim prvenstvima postigao je Manuel Rosas (Meksiko) 1930 protiv Argenitne.

Prvi nesikoriščeni penal
na Svetskim prvenstvima u fudbalu delo je Valdemara de Brita (Brazil) u meču protiv Španije 1934. Golman koji je odbranio penal je Rikardo Zamora

arena sport
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Zanimljivosti iz 1930

1930.jpg-plakat-montevidea-1930.jpg


Prvo svetsko prvenstvo u fudbalu održano je u Urugvaju 1930. god.
Tokom Prvog svetskog prvenstva u Urugvaju 1930. god.zabeležen je najmanji broj gledalaca ovog šampionata ikad. Utakmici prvog kola između Perua i Rumunije prisustvovalo je samo 300 gledalaca!

Rekord najmlađe postave svetskog prvenstva pripada Kraljevini Jugoslaviji. Prosečna starost igrača na utakmici protiv Brazila 1930. godine bila je 21 godina i 258 dana.

Najviše gledalaca na turniru prisustvovalo je polufinalnoj utakmici između Urugvaja i Jugoslavije. Na stadionu Centenario, kapaciteta 100.000 ljudi, koji je završen pet dana po početku SP, okupilo se 93.000 gledalaca.

U polufinalnom susretu Urugvaja i Jugoslavije asistent strelcu Anselmu za vodjstvo od 2:1 bio neki domaći policajac koji mu je nogom dodao loptu iz gol-auta, na zaprepaštenje reprezentativaca Jugoslavije, ali i celog gledališta.

Utakmica za 3. mesto nije odigrana, već je ta pozicija dodeljena Jugoslaviji zato što je u polufinalu poražena od (budućeg) svetskog prvaka.

Prvi pogodak u istoriji SP postigao je Francuz Lisien Loran( Lucien Laurent) na stadionu Pocitos protiv Meksika 13. jula u 19. minutu susreta.

Urugvajska štampa reprezentativcima Jugoslavije posle utakmice sa Brazilijom dala je nadimke, odnosno, jedno prezime IĆIĆI (IĆAĆOSI) zbog završetka prezimena većine igrača.

Ceo turnir u Urugvaju odigran je u samo jednom gradu, Montevideu na tri stadiona – Centenario, Pocitos i Parque Central.

U Rumuniji, Kralj Karol morao je lično da interveniše kako bi igrači, uglavnom zaposleni, dobili tri meseca slobodno i tako mogli da učestvuju na Prvom svetskom prvenstvu.

U finalu prvo poluvreme igrano je loptom koju su doneli Argentinci, a drugo urugvajskom .

Posle finalne utakmice došlo je do teških incidenata u Buenos Airesu gde su navijači, nezadovoljni sudjenjem, kamenovali urugvajsku ambasadu.


(montevideoproject.com)
 
Natrag
Top