Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
ZANA
(Beograd)

zana 1.jpg

zana 2.jpg

Gitarista Radovan Jovićević (rođen 1956. u Beogradu) i klavijaturista Zoran Živanović Kikamac počinju zajednički rad 1976. godine u okviru gimnazijskih grupa. Kada su pod imenom Sultan svirali na igranci u školi Sveti Sava, Radovan je doveo svoju devojku Zanu Nimani. Ona je tada prvi put nastupila sa njima.

Ubrzo dobijaju termin za snimanje u Studiju VI Radio Beograda i tamo se upoznaju sa Marinom Tucaković, već afirmisanim autorom tekstova. Marina se zainteresovala za grupu i uskoro je postala ne samo njihov tekstopisac, već i stalni član. Pod imenom Zana deluju od 1979. godine, a grupu još čine gitarista Igor Jovanović, basista Bogdan Dragović i bubnjar Aleksandar Ivanov. Budući da ih odbijaju u PGP RTB-u, početkom jeseni 1980. godine za Jugoton objavljuju prvi singl sa pesmom "Nastavnica" koja ubrzo postaje hit. Na ploči gostuje dečiji hor, a u to vreme sa njima povremeno radi saksofonista i alternativni muzičar Pol Pinjon (Paul Pignon). Beogradskoj publici se prvi put predstavljaju novembra 1980. godine u hali Pionir gde nastupaju kao predgrupa Generaciji 5. Sledeći singl ima dvostruku A-stranu sa pesmama "Moj deda" i "Pepito pantalone".

Od Jugotona Zana traži neograničeno studijsko vreme za snimanje debi albuma. Pošto su ih odbili, prelaze u PGP RTB za koji maja 1981. godine objavljuju singl sa tematskom pesmom "Leto". Budući da i taj singl dobro prošao na tržištu, Jugoton pristaje na njihove uslove i album "Loše vesti uz rege za pivsku flašu" rade u Studiju VI Snimatelj je Rade Ercegovac, a autori i producenti Radovan, Kikamac i Marina. Inače, od tog perioda Zoran Živković se potpisuje samo kao Kikamac, jer su njegovi autorski honorari greškom uplaćivani Zoranu Živkoviću, zvanom Hoze, iz grupe Mama Co Co. Debi LP nailazi na solidan prijem i donosi pesme "Jutro me podseća na to", "On", "Miševi beli ćelu noć" i "Loše vesti" (sa izmenjenim tekstom jer su u Jugotonu zabranili original). Album promovišu solističkim koncertom u Dadovu, nastupaju na dobrotvornoj svirci u Sarajevu, kao predgrupa Bijelom dugmetu, a decembarsku mini turneju po Srbiji prekida odlazak u vojsku Aleksandra Ivanova na čije mesto dolazi Pavle Nikolić.

Za drugi album "Dodirni mi kolena" dobijaju još bolje uslove. Maja 1982. godine u Švedskoj uz pomoć saksofoniste Gorana Nilsona (Goran Nillson), perkusioniste Bila Gunara Bulina (Byll Gunnar Bvllin) i multiinstrumentaliste, snimatelja i producenta Tini Varge snimaju devet pesama, a Varga se pojavljuje i kao koautor dva teksta Tokom snimanja Marina Tucaković prestaje da bude njihov zvanični član, ali im i dalje piše tekstove. Insistirajući na efektnom pop zvuku i ovog puta nude seriju hitova: "Dodirni mi kolena", "Majstor za poljupce", "Mladiću moj", "13 je moj srećan broj", pa ploča odlično prolazi na tržištu Septembra, kada se album pojavio, u vojsku odlazi Igor Jova-nović a zamenjuje ga Aleksandar Radulović Futa. Krajem 1982. godine turneja ih vodi po Srbiji, Makedoniji, Kosovu, Hercegovini i Dalmaciji Koncerti doživljavaju loše ocene jer grupa uživo ne uspeva da postigne standarde studijskih snimaka. Maja 1983. godine u grupu se vraćaju Igor Jovanović i Aleksandar Ivanov, a Bogdan Dragović odlazi i sa Aleksandrom Radulovićem osniva grupu Zamba. Uz njih su još gitarista Nikola Čuturilo i bubnjar Predrag Jakovljević Bata Objavili su samo LP "Udarac nisko" (Jugoton 1983.).

Novi basista Zane postaje Miloš Stojisavljević Cajger Avgusta iste godine, ponovo u Švedskoj, u produkciji Tini Varge snimaju album "Natrag na voz" Uoči objavljivanja ploče, krajem godine iz grupe odlazi Aleksandar Ivanov a na njegovo mesto seda Predrag Jakovljević (ex Zamba). Udarnu pes-mu "Jabuke i vino" u duetu pevaju Zana Ni-mani i Željko Bebek, mada su u planu bili Danijel, Oliver Mandić, Džoni Štulić ili Jura Stublić Februara 1984. godine grupa kreće na turneju, ali se zbog slabog odziva publike već sredinom marta vraća u Beograd.

Ubrzo Radovan i Kikamac odlaze u vojsku, a Zana Nimani napušta grupu i u Švedskoj snima solo ploču "Noćas pevam samo tebi" (Jugoton 1986.) u pratnji tamošnjih studijskih muzičara Produkcijom se bavi Tini Varga a autori materijala su, pored njega, Marina Tucaković, Bogdan Dragović i Aleksandar Radulović. Ploča prolazi osrednje, a pažnju jedino privlače pesme "Što ne znam gde si sad" i "Miško zna". Posle te ploče Zana Nimani se udaje i povlači iz muzike. Poslednjih godina živi u Kanadi.

Posle jednogodišnje pauze Radovan i Kikamac sa novom pevačicom Natašom Gajević objavljuju ploču "Zana" (produkcija Saša Habić) kojom se približavaju zabavnjačkom zvuku i orijentišu se na estradne nastupe, a hit postaje pesma "A što, a što". Na sledećoj ploči "Otkinimo noćas zajedno" u pesmi "Vejte snegovi" klarinet je svirao Boki Milošević a produkciju je radio Dušan Petrović Šane. Album "Zana" iz 1988. godine producirao je Tini Varga, gosti su bili Mladen Vojičić Tifa, Laza Ristovski i Miroslav Sedak Benčić, a kao hitovi su se izdvojili "Oženićeš se ti, udaću seja", "Vojna pošta" i "Vlak".

Godine 1989. Nataša Gajović napušta grupu i pridružuje se verskoj sekti Iz grupe odlazi i većina dugogodišnjih muzičara. Nova pevačica Nataša Živković ostaje u grupi dve godine, snima album "Zana" sa slušanom pesmom "Rukuju se, rukuju", zatim se udaje i napušta ih. Tu ploču je uz Radovana i Kikamaca producirao Laza Ristovski a u pesmi "E, moj doktore" gostovala je Dragana Mirković a u "Napravite mostove" pevale su Šarmerke. Četvrta pevačica, Jelena Galonić snima ploče "Zana" i "Tražim" sa hitovima "Nisam, nisam...(devojka tvoga druga)" i "Priča se priča (da Rusi dolaze)".

Početkom 1996. godine objavljuju kompilaciju "Zlatni hitovi 1980-1995." na kojoj su dve nove pesme "Modrice" i "Gusti, gusti", za koje su spotovi snimani na Tajlandu.

Poslednju ploču "Zanomanija" objavljuju u proleće 1997. godine i na njoj je obrada pesme "Da li znaš da te volim" grupe Time i remiks pesme "Modrice". Tokom karijere Radovan i Kikamac su komponovali za Anu Bekutu, Željka Bebeka, Zdravka Čolića, Miru Škorić i Svetlanu Ražnjatović.

Diskografija

Singlovi

"Nastavnica"/"Sweta" (Jugoton 1980.)
"Moj deda"/"Pepito pantalone" (Jugoton 1981.)
"Leto" / "Snovi od slame" (PGP RTB 1981.)
"On" / "Ti si neko staro lice" (Jugoton 1981.)

Albumi


"Loše vesti uz rege za pivsku flašu" (Jugoton 1981.)
"Dodirni mi kolena" (Jugoton 1982.)
"Natrag na voz" (Jugoton 1983.)
"Zana" (PGP RTB 1985.)
"Otkinimo noćas zajedno" (PGP RTB 1987.)
"Zana" (Diskoton 1988.)
"Zana" (Diskoton 1989.)
"Zana" (PGP RTB 1991.)
"Tražim" (PGP RTS 1993.)
"Zlatni hitovi 1980 -1995" (PGP RTS 1996. kompilacija)
"Zanomanija" (PGP RTS 1997.)...

Izvor: Džuboks






 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Zana mi je bila dobra samo sa Zanom Nimani



 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top