Zamena mehanickih delova ves masine

Hoyas
LEGEND
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
21.085
Zamjena kuglicnih lezajeva

Zamjena kuglicnih lezajeva na osovini elektromotora je slozena radnja koja iziskuje spretnost i snalazljivost. Prvo se skine remenica sa osovine (oslobodi se sa dva vijka ili se skine radapcigerom), a potom poklopci elektromotora, koji su vezani sa tri vijka. Da bi se lezajevi oslobodili i da pri tom ne bi doslo do ostecenja, bilo statora, bilo rotora, potrebno je izvaditi rotor iz statora i onda trokrakim svlakacem skinuti lezajeve, izmjeriti njihovu dimenziju (D/d/h%D= vanjski precnik u mm, d= unutrasnji presnik u mm, i h= debljina - visina lezaja).
Odgovarajuce nove lezajeve postaviti na mjesto skinutih, vratiti rotor u stator, poklopce i remenicu. Po izmjeni lezajeva obavezno je ispitati elektromotor.

Iznjeni lezajeva na centralnoj osovini bubnja predhodi slozena radnja. Potrebno je skinuti remen, a potom spustiti elektromotor. Prije skidanja gornje remenice odviti centralni imbus vijak, pa onda remenicu skinuti svlakacem (radapcigerom), ili laganim "cimanjem" uz eventualno lagano udaranje cekicem. Poslije skidanja remenice sa centralne osovine skine se zeger osigurac specijalnim klijestima. Osloboditi svih 6 vijaka na trokrakoj poluzi i svlakacem skinuti trokraku polugu. U slucaju da neposjedujete svlakac, ova operacija se moze izvesti ako se skine protuteg (oslobodi se prostor da bubanj moze ici naprijed) i sa drvenim predmetom izbije osovina iz trokrake poluge.
Iz trokrake poluge kroz veci lezaj prvo se izbije manji lezaj, pa kroz tako oslobodjeni dio rukavca izbije se veci lezaj zajedno sa semeringom. Na njihova mijesta utiskivanjem postavimo nove elemente. U slucaju da je u rukavcu samo jedan dvostruki lezaj, operacija zamjene je daleko jednostavnija.
Postavljanje trokrake poluge na osovinu i njeno ucvrscenje izvodi se obrnutim redom od skidanja.

 
Hoyas
LEGEND
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
21.085
Zamjena bubnja

Vadjenju bubnja predhode 3 radnje , a to su: vadjenje praonika iz kucista masine, skidanju protutega i oslobadjanje centralne osovine.
Oslobadjanje centralne osovine je u stvari, skidanje lezajeva, a to je opisano u zamjeni lezajeva.
Vadjenje praonika iz kucista masine je skopcano sa velikim brojem radnji, a redoslijed je:


- Osloboditi gumenu sponu sa otvora sa vrata na kucistu,
- Skinuti sve elektricne prikljucke na zadnjem poklopcu praonika,
- Osloboditi sva crijeva koja ulaze ili izlaze iz praonika,
- Skinuti konektor sa elektromotora,
- Prema potrebi skinuti programator ili hidrostat,
- Osloboditi ovjesne opruge i amortizere,
- Eventualno oslobodite crijevo hidrostata,
- Izvaditi praonik sa elektromotorom van kucista masine.

Nakon vadjenja praonika, pristupa se skidanju protutega. Osloboditi vijak na ugaonom obrucu koji spaja protuteg sa praonikom i potom odvojiti protuteg. Ako je ranijeoslobodjena centralna osovina, odmah je moguce osloboditi bubanj i na njegovo mjesto postaviti novi.
Sklapanje se izvodi obrnutim redom od rasklapanja.

Ponekad je vadjenje bubnja potrebno radi vadjenja predmeta, propalih iz bubnja u kadu, a koji uzrokuju zakocenje okretanja bubnja. U nekim slucajevima ti predmeti se mogu izvaditi, ako se samo skine protuteg, tj. bez vadjenja praonika iz kucista masine.
Kad je protuteg vec skinut, pozeljno bi bilo promjeniti gumenu sponu vrata - praonika.
Kod postavljanja protutega na praonik, potrebno je ljepilom namazati prstenasti zaptivac, kao i sva crijeva, koja se prikljucuju na praonik.
 
Hoyas
LEGEND
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
21.085
Zamjena sistema ovjesenja ili amortizera

Ova zamjena je neophodna, ako praonik ima velike oscilacije u toku rada masine. Poslijedica velikih oscilacija je udaranje praonika u kuciste, pucanje, odnosno kidanje gumenih crijeva i spona.
Spiralne opruge se zamjenjuju novim oprugama, koje moraju biti iste, a opruzni amortizeri hidraulicnim amortizerima.

Amortizeri mogu biti izradjeni u dvije varijante: sa navrtkama i okasti, a zamjena se vrsi odvrtanjem vijaka koji ih drze za praonik masine i drugim dijelom za kuciste masine.
 
Hoyas
LEGEND
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
21.085
Zamjena kucista masine

U slucaju da je potrebno elemente masine prebaciti iz starog u novo kuciste, potrebno je drzati se redoslijeda prebacivanja. Po skidanju dijela sa starog kucista, treba ga postaviti na isto mjesto u novom kucistu, a poredak je slijedeci:
-Prvo mehanicki, pa onda elektricni elementi, i na kraju zicana forma. Za svaku operaciju kod koje bi se moglo doci u nedoumicu, potrebno je na odgovarajuci nacin izvrsiti obiljezavanje.
 
Hoyas
LEGEND
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
21.085
Zamjena prijenosa masine

Kod zamjene sistema prijenosa snage nije potrebno nista posebno napominjati, Ovdje se radi o tri dijela; klinastim remenom, pogonskoj i gonjenoj remenici. Nacin ucvrscivanja remenica opisan je u predhodnim zamjenama.
 
Hoyas
LEGEND
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
21.085
Zamjena mehanickog filtera

Zamjena mehanickog filtera se izvodi tako sto se sa neispravnog skine dovodno i odvodno crijevo i eventualno crpna pumpa (ako su skupa), a potom se filter oslobodi sa postolja i na njegovo mjesto se postavi novi i spoje skinuta crijeva.
 
Hoyas
LEGEND
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
21.085
Zamjena vratasca masine

Opravka ili zamjena vratasca svodi se na zamjenu vatrostalnog ispupcenog pleksi stakla, gumenog prstenastog drzaca stakla, sarke ili bravice
Kod opravke ili zamjene vratasca, bitno je da dobro nalijezu na otvor, kako bi zadrzali vodu u praoniku.

Skidanje i zamjena sarki (baglame), vrsi se tako da se oslobodi prednji dio gume na vratima masine, prevrne se unutar bubnja tako da se moze doci do dijela na kojem su zavrnute sarke masine. Odvrtanjem vijaka sa kucista masine i sa oboda vratasca, oslobadja se stara sarke i obrnutim postupkom postavlja nova.
Bravica se mijenja tako sto se skine sa oboda metalnog obruca vratasca (obicno 2 vijka), i na isto mijesto se postavi ista nova bravica.
 
Natrag
Top