Zakonom protiv zloupotreba

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Zakonom protiv zloupotreba











Izvor:
Novosti.rs









PODGORICA - Glasovima Socijaldemokratske partije i opozicionih stranaka, u ponedeljak je na sednici skupštinskog Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo ocenjeno da je Predlog o dopuni Zakona o lokalnoj samoupravi, koji su predložili poslanici SDP, u skladu sa Ustavom.

Predlog su podržali poslanici SDP, Nove srpske demokratije i Socijalističke narodne partije, njih šest, dok su pet poslanika Demokratske partije socijalista, Demokratske unije Albanaca i Hrvatske građanske inicijative bili uzdržani.


REG-CG-sednice-odbora-za-us_310x186.jpg



Posle ovakvog rasporeda snaga na sednici Odbora, gotovo je izvesno da će predlog dobiti većinu i na plenumu, kada se bude odlučivalo o njegovom usvajanju. Predlog izmena zakona već je dobio i konkretno ime - "Antimugi" zakon, koje aludira na razlog zbog kojeg je i predložen.

Bivši koalicioni partner podgoričkog gradonačelnika Miomira Mugoše, Socijaldemokratska partija, želi ovim zakonom da ograniči njegovu "samovolju", zbog čega su mu, između ostalog, i otkazali podršku u gradskoj skupštini.

Najaktuelniji sporni ugovor koji je Mugoša sklopio u ime glavnog grada je onaj o prodaji atraktivnog građevinskog zemljišta podgoričkoj kompaniji "Carine", koji je, pod sumnjom za zloupotrebe i korupciju, završio na reviziji kod samog premijera Igora Lukšića. Mugoša će pred sudom morati da odgovara o motivima stavljanja potpisa na ovaj aranžman.

SDP predlaže da se na internet prezentacijama opština objavljuju svi ugovori koji se zaključuju sa pravnim licima.
Poslanik DPS Željko Aprcović smatra da je trebalo sačekati javnu raspravu o predlogu, kao i mišljenje Zajednice opština i nevladinih organizacija o tom aktu. Milorad Vuletić iz DPS naveo je da odredbe o transparentnosti postoje u aktuelnom zakonu.

- Koja je preša pa se ovo mora ovako hitno rešavati, ovde je jasno da se radi o dnevnopolitičkim odnosima, svi znamo na šta se misli - kazao je Vuletić aludirajući na sukob gradonačelnika Mugoše sa bivšim koalicionim partnerima.

Iz SDP su negirali da je to razlog ovog predloga i naveli da, prema istraživanjima, 50 odsto lokalnih samouprava ne radi transparentno, navodeći da je to konkretan razlog za donošenje zakona. Emilo Labudović iz Nove kazao je da se predlog SDP u javnosti već naziva "Antimugi" zakon.
- Dok je SDP bio na vlasti u Podgorici, nije vam smetalo što ugovori nisu objavljivani, dok voda nije došla do poda - dodao je Labudović.
Neven Gošović iz SNP kazao je da se pre donošenja zakona mora dobiti mišljenje Zajednice opština, jer, kako je naglasio, tako nalaže Zakon o lokalnoj samoupravi.



NEVLADINI OSTALI BEZ PARA IZ FONDA



ODBOR za ustavna pitanja i zakonodavstvo ocenio je da je Predlog o izmeni Zakona o manjinskim pravima i slobodama, prema kojem nevladine organizacije ne mogu da konkurišu za novac Fonda za manjine, u skladu sa Ustavom.

Pomoćnik ministra za ljudska i manjinska prava Sabahudin Delić rekao je da su izmene zakona nužne, jer se prema Zakonu o NVO uvodi centralizovano finansiranje tog sektora.

Opozicija je ocenila da su odredbe diskriminatorske i da se sektor NVO eliminiše iz učešća na javnim konkursima.

Odbor je ocenio i ustavnim Predlog zakona o potvrđivanju temeljnog ugovora između Crne Gore i Vatikana.

Neven Gošović iz SNP kazao je da je Vlada potpisala ugovore sa tri verske zajednice, a sa jednom nije, misleći na Mitropoliju crnogorsko-primorsku.

 
Natrag
Top