Zajednički popis žrtava Drugog svetskog rata

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Zajednički popis žrtava Drugog svetskog rata













Izvor:
Blic.rs








Predlog predstavnika srpske Komisije za tajne grobnice žrtava koje su ubili komunisti da zajedno sa kolegama iz Slovenije i Hrvatske popišu sve ubijene tokom i posle Drugog svetskog rata na prostorima bivše Jugoslavije, prihvataju istoričari iz tih zemalja.


252138_bombardovanje-beograda-1941-4_f.jpg



- Već smo razgovarali sa kolegama iz Slovenije i Hrvatske i zajedno ćemo tražiti sredstva. Pravi popis žrtava nikada nije urađen iz političkih razloga. Baza podataka na sajtu, koju mi pravimo mogla bi tako da preraste u popis svih žrtava u celoj Jugoslaviji, počevši od 6. aprila 1941. Tako bi se konačno utvrdile prave razmere građanskog i antinacističkog rata, kao i revolucije. Više ne bi bilo mesta za mitove i predrasude o karakteru ovih sukoba - kaže za „Blic“ istoričar Srđan Cvetković, sekretar Komisije za tajne grobnice.

On napominje da prepreka u takvom radu neće biti različite pretpostavke o broju ubijenih, kao na primer u Jasenovcu, jer u popisivanje žrtva nema pretpostavki, već se upisuje svako ime za koje postoji dokaz.

Profesor Mitja Ferenc, član slovenačke komisije, podržao je predlog i napomenuo da već sarađuje sa kolegama iz Srbije.

- Mi imamo sada različite metodologije rada u popisu žrtava, ali možemo i da ih objedinimo. Sa kolegama iz Srbije već odlično sarađujemo. Imamo zajednički projekat „Suočavanje sa komunističkom represijom u Srbiji i Sloveniji“ - kaže Ferenc, profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Ljubljani.

Dr Vladimir Geiger sa Hrvatskog instituta za povjest, rekao je za „Blic“ da podržava ideju o zajedničkom popisu žrtava i da istoričari ne mogu imati ništa protiv toga, već samo pojedinci zbog ličnih ili političkih pobuda.

- Glavni argument je to što pitanje žrtava nije pitanje jednog naroda, nego svih koji su živeli na prostoru Jugoslavije. Da bi se razumelo stradanje jednih, mora se razumeti sve. Nijedan popis u bivšoj SFRJ nije urađen valjano. Biće sada teško, ali zajedno ćemo nešto uraditi - uveren je dr Geiger.

Cvetković ocenjuje da je srpska komisija uspela da uradi više od kolega u Sloveniji i Hrvatskoj kada je reč o popisu žrtava zato što je imala dostupne arhive Ozne. S druge strane, u Sloveniji i Hrvatskoj se otišlo mnogo dalje u otkrivanju masovnih grobnica i ekskumacije.

Kao osnov može poslužiti sajt koji je srpska komisija počela da pravi. Na njemu se sada popisuju žrtve koje su iz ideoloških razloga ubile partizanske jedinice. Do sada je u Srbiji popisano 36.000 tih žrtava, a na sajt su do sada uneti kompletni podaci za njih 26.909.

- Takav sajt je stalno aktivan, jer nam rodbina žrtava dostavlja fotografije i dokumenta. Da bi uspeli da popišemo sve žrtve neophodna nam je i pomoć javnosti. Smisao sajta je da građanima pomogne, ali i komisiji da dopuni dokumentaciju - objašnjava Cvetković.

- Sajt treba da bude javni servis građanima u postupcima rehabilitacije i restitucije - napominje Cvetković.

Na sajtu će uskoro naći i sve locirane masovne grobnice žrtava, koje su ubili komunisti. Zasad je locirano 209 grobnica.



 
Natrag
Top