Zablude i istine o koka-koli

Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Zablude i istine o koka-koli

Koka-kola nije zdrava, ali ni opasna kao što se priča.Šta je istina o najčešće konzumiranom piću na svetu? ...

24sata

coca-cola.jpg

O koka-koli, jednom od omiljenijih pića širom planete, često čujemo da loše utiče na zdravlje. Nekada davno se pričalo da sadrži neznatne količine kokaina, kasnije da se oni koji je piju, nekontrolisano goje od kofeina i šećera koji su u njenom sastavu​

ISTRAŽIVANJA - Američki Institut za naučno obrazovanje ispitivao je prisustvo fosforne kiseline u koka-koli. Zaključci do kojih su došli su pozitivni za sve „kokakoličare”. Ako ste do sada čuli da bi ovaj napitak mogao da vam nagrize zube ako ih potopite u njega tokom cele noći, prestanite da brinete.
- Kada bi to bilo istinito, bili bi smo nacija tigrova bez zuba! Iako je kozumiranje gaziranih pića u Americi skočilo za 65 odsto od 1989. do 1995. godine, nema epidemije uništenih zuba - saopštili su američki naučnici.
Ipak, ne slažu se svi s ovom tvrdnjom. Hirurg Mičel Pol svedoči da je u praksi sretao pacijente kojima su zubi bili potpuno uništeni zbog preteranog konzumiranja koka-kole. Konstantno ispijanje gaziranog pića izlaže zube „kupanju” u kiselini, što posle određenog vremenskog perioda može da ih uništi.
Međutim, štetnost osvežavajućih napitaka na zube ne odnosi se samo na koka-kolu. Grupa istraživača iz Ajove je potopila četiri zuba 25 sati u pet različita pića: koka-kolu, dijetalnu koka-kolu, „red bul” i čisti sok od jabuke. Ispostavilo se da ona deluju čak i na koren zuba, a pri tom su koka-kola i „red bul” „korozivniji” od dijetalne koka-kole i soka od jabuke.
Da bismo došli do istine, potrebno je pozvati razum u pomoć. Niko ne drži u ustima gazirano piće 24 sata tokom 14 dana ili duže. Pljuvačka razgrađuje ove napitke, a samim tim i neutralizuje.
Najgora navika je preterano piti gazirana pića. Najbolje je kozumirati ih umereno: popijete brzo i na slamčicu koja njihov kontakt sa zubima svodi na minimum.
Naučnici s Instituta za naučno obrazovanje SAD tvrde da fosfor u koka-koli dovodi do manjka kalcijuma u organizmu, pa se spominje i negativno dejstvo na kosti. I to nije sve. Konzumiranjem bezalkoholnih pića tinejdžeri ponekad unose u organizam između 500 i 1.000 kalorija dnevno, zbog čega u celom svetu, a posebno u Americi vlada epidemija gojaznosti među decom. Zaključak je da se iza mnogih polupraznih priča, možda krije još gora realnost.
 
Natrag
Top