Za uvodjenje broja 112 po 10 dinara od svih pretplatnika

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Za uvodjenje broja 112 po 10 dinara od svih pretplatnika




Tanjug | 16. 08. 2011. - 11:39h | Foto: J. Vučetić

Uvodjenje sistema 112, jedinstvenog broja za pozivanje policije, vatrogasaca i hitne pomoći, zavisiće od finansija, a jedan od predloga za obezbedjivanje tih sredstava biće da se iz pretplate fiksne i mobilne telefonije izdvaja po 10 dinara na mesečom nivou, najavio je danas načelnik Sektora MUP-a Srbije za vanredne situacije Predrag Marić.


146116_1009-kola-foto-j-vucetic_f.jpg


U Srbiji još nije počeo da funkcioniše sistem 112, a Marić, kako je rekao Tanjugu, očekuje se da on bude pušten u rad u narednim godinama.
Prema njegovim rečima, u toku je rad na izmenama Zakona o vanrednim situacijama koje treba da definišu način finansiranja, odnosno uspostavljanje i održavanje sistema 112, koji će u narednim godinama etapno zameniti aktuelne brojeve vatrogasne, policijske i službe Hitne pomoći.


"U toku je rad na izmenama Zakona o vanrednim situacijama koje trebaju da definišu način finansiranja, odnosno uspostavljanja i održavanja sistema 112, gde je predvidjeno da se izdvajanjem po 10 dinara iz pretplate na fiksnu i mobilnu telefoniju obezbede potrebna sredstva kako bi se taj sistem u nekom narednom periodu od par godina uspostavio i počeo da funkcioniše u pravom smislu", objasnio je Marić.


On je podsetio da je sistem 112 već uveden u gotovo svim zemljama EU i zemljama u okruženju.


Služba 112

Služba 112 je sistem povezanih pozivnih centara koji omogućavaju brzo i efikasno pozivanje hitnih službi (policija, vatrogasci, hitna pomoć), optimizaciju njihovog delovanja i samim tim bržu i efikasniju pomoć ugroženim gradjanima.

Kada bude uvedena, gradjanima iz zemlje i inostranstva će u svim hitnim situacijama biti omogućeno da dobiju pomoć pozivom jednog jedinog broja - 112, čime se maksimalno skraćuje vreme reagovanja i podiže kvalitet rada nadležnih hitnih službi.


U Srbiji će taj sistem biti postepeno uvodjen, kako bi se gradjani prilagodili ukidanju brojeva 92, 93 i 94, koje su zbog dugogodišnje upotrebe dobro zapamtili, a dok se ne prilagode novitetu ti brojevi će funkcionisati paralelno sa 112.

Marić je rekao da će prema postojecim proračunima uvodjenje i kompletno funkcionisanje tog sistema koštati oko 30 miliona evra.


Uvodjenje tog sistema, kako je Marić istakao, omogućiće mnogo brže i efikasnije reagovanje službi koje su nadležne za vanredne situacije.


Budući da ne postoji univerzalni model organizovanja te službe, svaka zemlja je organizuje u skladu sa svojim specifičnostima i dosadašnjom praksom.

Tako se za Srbiju razmatra model sa četiri centra (Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac), gde bi se slivali svi pozivi na broj 112, a odatle bi bili distribuirani operativnim centrima i dežurnim službama nadležnih hitnih službi na njihovim lokacijama.
 
Natrag
Top