Za šta Rusi nude 10 mlrd. dolara?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Za šta Rusi nude 10 mlrd. dolara?

Izvor: Blic, Novosti, Press

Beograd -- U "ruskom paketu" za Srbiju vrednom 10 milijardi dolara nalaze se uglavnom projekti za grinfild investicije u energetici i infrastrukturi, piše domaći mediji.


6081991004d8bfbd536bcf606669988_640x360.jpg


"Premijer Putin i ruska delegacija rekli su da su spremni da 'upumpaju' 10 milijardi dolara grinfild investicija u srpsku privredu", piše Pres.
Taj list navodi izvor koji kaže da bi Rusi jedan deo tog novca uložili u energetiku i izgradnju hidro, termo i gasnih elektrana, ali i u infrastrukturu - ruske kompanije gradile bi saobraćajnice i železničke pruge.
"Dalje, čelnici Gasproma rekli su da nameravaju da izgrade rafineriju za biogorivo, ulože u pančevačku rafineriju kako bi za dve godine radila po standardima Evropske unije, kao i da investiraju u Rafineriju u Novom Sadu", priča izvor tog lista i napominje da Rusi nijednom rečju nisu pomenuli da žele da kupe bilo šta u Srbiji.

On kaže i da su Rusi pokazali veliko interesovanje da grade novi stadion FK Crvene zvezde i okolne objekte i dodaje da je za sada najizvesnije da se ta saradnja ostvari pošto srpski državni vrh nije imao konkretan odgovor na ponudu od 10 milijardi evra grinfild investicija.


Takođe, Blic piše da je Rusija spremna da sklopi dogovore vredne oko 10 milijardi, ali da broj i vrednost ugovora zavisi u dobrom delu od srpske strane. Zvaničnici iz Rusije dolaze u Srbiju već krajem meseca, kada će domaći privrednici imati šansu da sklope poslove vredne više milijardi dolara u oblasti izvoza domaće robe, gradnje turističkih objekata u Rusiji i saradnje u energetici.

Namera je, kako saznaje Blic, da srpske firme uđu u ruski sistem državnog snabdevanja. To potvrđuje i prekjučerašnji dogovor Galenike i ruske delegacije o osnivanju zajedničkog preduzeća.

"Trgovinska saradnja će se obavljati kroz barter aranžmane, mi njima lekove, oni nama gas. Cilj je da uđemo u njihov državni sistem, pregovaramo da snadbevamo ukupno 1,3 miliona zatvorenika u Rusiji, ali i ruske železnice koje zapošljavaju milion ljudi. Rusija hoće da pomogne, uslov je kvalitet i slična cena u njihovoj zemlji"
, kaže Žarko Ilić, pomoćnik generalnog direktora Galenike za zemlje ZND-a.

Ruski novac, ruska i struja?

Pod pretpostavkom da Rusi krenu u izgradnju termoelektrana, otvara se pitanje kome bi išla proizvedena struja - da li bi je Rusi izvozili ili prodavali nama i pod kojim uslovima. Državni sekretar Ministarstva infrastrukture i energetike Nikola Rajaković kaže da je najbolje da većinski vlasnik termoelektrana bude naša zemlja.

14325770444d59bcf729057577866223_640x360.jpg


"Kada bi Rusi kod nas gradili termoelektranu, od nas bi verovatno i ugalj kupovali jer je neracionalno da se ugalj dovozi sa strane. U slučaju da Rusi izgrade elektranu koja bi bila potpuno u njihovom vlasništvu, struja koju bi proizvodila prodavala bila bi se po tržišnim cenama. Oni bi bili nezavisni proizvođač energije, prodavali bi struju ne samo EPS-u, već i svima koji budu hteli da je kupe. A od prodaje struje u inostranstvo najviše bi koristi mogla da ima Elektromreža Srbije, koja naplaćuje prenos struje preko svojih dalekovoda", ocenjuje Rajaković.

On smatra da je od svih ponuđenih projekata realizaciji najbliža izgradnja gasnih elektrana, koje bi se napajale iz gasovoda „Južni tok". Gasovod će, kako su saopštili rukovodioci Gasproma i preduzeća „Južni tok", biti završen do decembra 2015. godine, kada se očekuje da poteku prve količine gasa, a 2013. počeće izgradnja.

"Očigledno je da Rusi imaju gas i da će ga imati. Za gradnju gasnih elektrana potrebno je kratko vreme, dve do tri godine. Ako bi gas 'Južnim tokom' potekao 2015. projekti se mogu uraditi mnogo ranije, pa se ubrzo može očekivati i početak rada tih elektrana. Što se tiče hidroelektrana, tu moramo biti oprezni, jer Srbija ima svoju obavezu u proizvodnji energije iz obnovljivih izvora. Koliko ostane mogućnosti, toliko će investitori moći da rade"
, zaključuje Rajaković.

Đilas: Saradnja u energetici

Dragan Đilas, gradonačelnik Beograda, potpisao je sporazum sa ruskom firmom ”INTER RAO UES” jer je u narednim godinama potrebna optimizacija toplotnoenergetskog sektora.


3126004784d8bfbd662d84150806190_640x360.jpg


On kaže da "ta firma ima bogato iskustvo u ovoj oblasti. Ruski partneri će analizirati kakve su tehnološke mogućnosti rekonstrukcije objekata toplotnoenergetske infrastrukture, a nakon toga ćemo razmotriti mogućnost zajedničke realizacije samog projekta".

"Izradu Studije finansira ruska kompanija, njeni rezultati će biti na raspolaganju Beogradu, a potpisivanjem sporazuma između 'INTER RAO UES' i grada o izradi studije o modernizaciji i rekonstrukciji toplotnoenergetske infrastrukture ne preuzima se bilo kakva dalja obaveza u smislu potpisivanja ugovora o realizaciji"
, rekao nam je Đilas.
 
Natrag
Top