Za srpski jelek 30.000 dolara

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Amerikanci oduševljeni našom dizajnerkom

jelek-ver.jpg


Dragana Jović (27) imala je tu sreću da ostvarenje američkog sna ne počne pranjem sudova u kafićima, ali je zato dolazila u situacije da šije po ceo dan i noć. Trud joj se i te kako isplatio – na nedavno održanoj Nedelji mode u Sent Luisu, u američkoj državi Misuri, osvojila je prvo mesto za svoju kolekciju pod nazivom „Jelek“ i nagradu vrednu 30.000 dolara.


– Inspiracija mi je bila srpska narodna nošnja i najpoznatiji njen deo – jelek. Koristila sam trake i rajsferšluse i tako pravila jeleke koji su moderna varijanta nekadašnjeg. Inspiraciju često tražim u ratnicima iz prošlosti, oklopima – kaže ona za „Blic nedelje“.
Ceo Draganin nastup imao je poseban pečat. Vodila je računa o celokupnom utisku, a ne samo o tome šta će manekenke da nose.
– Mnogo im se dopalo kako sam uklopila šminku, frizure i muziku. Izabrala sam tri pesme od „Balkanike“ i mislim da je to bio pun pogodak. Oni ništa slično do tada nisu čuli, a oduševljenje nisu umeli ni hteli da sakriju – prepričava Dragana, stidljivo, jer ne voli da se eksponira i hvališe.
U nagradu koju je Dragana dobila na takozvanom „Project Design“ delu Sent Luis nedelje mode, ulazi i izrada sajta, fotografisanje i snimanje kolekcije s profesionalnim manekenima, stilistima i fotografima. A na poklon je dobila i šivaću mašinu.
– Mislim da je ovo prelomni momenat za moju dalju karijeru, jer sama sve to ne bih mogla da finansiram. To znači da ću, kada budem imala mogućnosti da umnožavam kolekciju, moći i da je prodajem, jer sve što sada šijem su unikati – kaže kreatorka.

jelek.jpg


A to bi moralo da bude uskoro jer je posle revije Dragana počela da dobija porudžbine da kreira odeću za prodaju, kao i pozive za učešće na nedeljama mode u drugim gradovima Amerike.
Dragana je diplomirala pozorišni kostim na privatnom fakultetu, Akademiji lepih umetnosti u Beogradu. Prethodno je dva puta pokušavala da upiše državni Fakultet primenjenih umetnosti, ali joj nije uspelo, pa su joj njeni roditelji uz mnoga odricanja omogućili plaćanje skupih školarina. Na univerzitetu „Lindenwood” u Misuriju, koji postoji od 1829. Dragana sada završava magistraturu za koju je dobila punu stipendiju ovog univerziteta.
– Kada sam otišla na razgovor profesori su bili oduševljeni mojim radom i ponudili su mi stipendiju koja se inače veoma retko daje stranim studentima, pogotovo na smeru modni dizajn. U to vreme engleski jezik nisam dobro znala, tako da mi je bilo teško u početku. Ipak, veoma brzo sam se snašla i naučila sve izraze koji su mi potrebni za snalaženje u „modnom svetu“ – priča Dragana.
Naša kreatorka uporedo radi i kao asistent profesora. Posao joj je, inače, ponuđen posle samo šest meseci školovanja, jer je od samog početka počela da osvaja nagrade na školskim takmičenjima.
U međuvremenu se prijavila i za jedno od najvećih takmičenja u svetu „International Art of Fashion competition“ i prošla u prvih 60 od 560 učesnika iz celoga sveta. Nažalost, nije došla do prvih osam, koji primaju nagradu, ali, kako kaže, sada vidi gde je pogrešila pa joj je sve to zapravo bilo dobro iskustvo. Iskoristiće ga za osvajanje novih modna pista, možda i onih u centru sveta – Njujorku.

Autor: N. Živanović-Popović
 
Natrag
Top