Za plastičnu hirurgiju krize nema

Član
Učlanjen(a)
30.01.2010
Poruka
365
Ekonomska kriza nije se odrazila na rad klinika za plastičnu hirurgiju u Srbiji.
v166948p0.jpg


Sve veći broj građana se odlučuje za neku od estetskih intervencija, najčešće za transplantaciju kose, "fejslifting", liposukciju, korekciju nosa, povećanje usana ili grudi, složili su se danas sagovornici Tanjuga.

Za plastične operacije, naveli su oni, veoma su zainteresovani i pacijenti iz inostranstva, jer su estetski zahvati u Srbiji nekoliko puta jeftiniji, operacije kvalitetne, a većina hirurga visokokvalifikovana.

Pacijenti su češće žene, međutim, u poslednje vreme zbog lepote "pod nož" odlaze i muškarci, a da bi u potpunosti bili zadovoljni svojim izgledom pripadnici oba pola neretko se odlučuju i za korektivne operacije intimnih delova tela.

U Specijalnoj bolnici za plastičnu, rekonstruktivnu i estetsku hirurgiju "Colić" kazali su da pored "običnih" ljudi i javnih ličnosti sve češće dolaze i političari, koji uglavnom imaju umerene zahteve.

"Pacijenti se najčešće interesuju za intervencije poput transplantacije kose, 'fejsliftinga', korekcije nosa, povećanja usana i grudi, liposukcije", rekao je Tanjugu specijalista opšte hirurgije doktor Milan Colić.

Uz napomenu da građani u kliniku najčešće dolaze zbog korekcija o kojima se govori i u medijima, on je naveo da je više pripadnica lepšeg pola, ali da se u poslednje vreme sve više javljaju i muškarci, što ranije nije bio slučaj.

Govoreći o tome da li finansijaska kriza utiče na pad interesovanja za plastične operacije, Colić je kazao da mnogi "klijenti" odluče da skrate odmor, letovanje ili odlazak u kupovinu, kako bi se "pobrinuli" za svoj izgled i bolje osećali.

Neke operacije zavise od fiziološkog razvoja ljudskog tela pa se ne mogu izvoditi samo u određenom uzrastu, objasnio je on i kao primer naveo operaciju ušiju, koja se može obaviti već u šestoj godini života, kada se završava razvoj ušne školjke.

Operacija nosa i grudi, međutim, ukazao je Colić, ne može se obaviti pre 18 godine, dok na "zatezanje lica" pacijenti mogu doći čak i u osmoj deceniji života.

Istakavši da za estetske intervencije u Srbiji vlada veliko interesovanje pacijenata iz inostranstva, Colić je to objasnio i time da tamošnje cene mogu da budu do pet više nego kod nas

"Povećanje grudi kod nas košta između dve i tri hiljade evra, a u drugim zemljama tri puta više, pa se više isplati rezervisati avionsku kartu, doći u Srbiju i uraditi ceo tretman", rekao je Colić i naglasio da u Srbiji postoji veliki broj kvalifikovanih stručnjaka u oblasti plastične i estetske hirurgije.

Uz ocenu da je edukacija hirurga iz Srbije relativno dobra, specijalista plastične hirurgije u istoj ustanovi doktor Miodag Colić, preporučio je osobama koje se odluče za neku korekciju da, ipak, obrate pažnju "u čije ruke dolaze".

Ekspanzija zdrastvenog turizma u zemljama kao što je Srbija pred hirurge-plastičare postavlja visoke zahteve koji se odnose na stručnost, kvalitet i uslove rada.

"Zahvaljujući plastičnoj hirurgiji mogu se ukloniti telesni nedostaci, kako bi se fizički izgled prilagodio psihofizičkom doživljavanju sopstvene ličnosti", objasnio je Colić jedan najčešćih razloga za estetsku intervenciju.

Predstavnici klinike "Colić" naveli su da su njihovi pacijenti različitih starosnih dobi, u zavisnosti od toga koja je vrsta intervencije u pitanju.

Doktorka Maja Nikolić iz Centra za opekotine, plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju Kliničkog centra Srbije kazala je da su najčešći pacijenti u toj ustanovi devojke uzrasta od oko 20 godina.

Prema njenim rečima, brz način života u 21. veku nameće i takav trend - što bolji i atraktivniji izgled.

"Prilikom svake intervencije neophodan je pregled lekara, jer nekad ne može odmah da se obavi sve što bi pacijent hteo i neophodno je da se posavetuje sa stručnjakom", ukazala je Nikolić.

Ona je dodala da za odluku za promene u izgledu nekad postoje opravdani razlozi, a nekad ne i objasnila da neke osobe zaista imaju određeni fizički nedostak, dok su kod drugih u pitanju problemi psihološke prirode - prejaka želja da se drugačije i bolje izgleda.

Osim o izgledu lica, dekoltea i smanjenju telesne težine, dame, ali i pripadnici jačeg pola brinu i o izgledu intimnih delova tela, pa muškarci neretko povećavaju svoj polni organ, dok se žene odlučuju za himeno ili vaginoplastiku.

Ginekolog Dušan M. Protić, koji se već godinama bavi korekcijom intimnih delova ženskog tela, naveo je da sve veći broj devojaka starosti između 18 i 20 godina dolazi na rekosntrukciju himena, što je danas jedna od "popularnijih" operacija.

"Himenoplastika je sve traženija među devojkama i za tu vrstu operacije odlučuju se studentkinje, pa i maturantkinje, najčešće zbog lošeg odabira partnera", naveo je Protić.

Neke pripadnice ženskog pola po "novu nevinost" dolaze, jer su imale neprijatno seksualno iskustvo, koje je ostavilo psihičku traumu, žele da "stave tačku na jedan period života", zato što imaju ljubomornog partnera ili žive u patrijarhalnoj sredini, a među pacijentkinjama ima i dama u braku, rekao je Protić.

One "ponovo stečenu čednost" poklanjaju svojim jačim polovinama za godišnjicu braka ili rođendan, ali ima i žena koje se za rekonstrukciju himena odlučuju iz lukrativnih razloga - odnosno da bi svoju nevinost unovčile, ukazao je on.

"Cena operacije zavisi od obima intervencije i kreće se od 500 do 1.000 evra, što je, kao i kod drugih zrdavstvenih usluga, nekoliko puta jeftinije nego u inostranstvu", rekao je Protić.

(Tanjug)
 
Natrag
Top