Za nevericu - uvozimo i krompir

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Za nevericu - uvozimo i krompir










Izvor:
B92.net







Na dugačkoj listi proizvoda koje Srbija uvozi jeste, verovali ili ne i krompir, što je prosto apsurdno.Naime, mnogi proizvođači bili su prinuđeni da bace prošlogodišnji rod, jer čak ni besplatno niko nije bio zainteresovan da uzme ovo povrće.


7428514864fe814e2ded71709143863_orig.JPG



Najzanimljivije je što je ova vrsta proizvodnje pod subvencijom države, pa je još čudnije zbog čega Srbija uvozi krompir, ako želi da stimuliše njegovu proizvodnju.


Umesto na trpeze, krompir Milije Poledice iz Trešnjevice kod Arilja, završio je duboko u njegovoj šumi.


Čitav vagon krompira prošlogodišnjeg roda tako će propasti, a ista situacija je i sa proizvođačima iz ivanjičkog, dragačevskog i suvoborskog kraja. Miliji nije jasno zašto Srbija uvozi krompir, a istovremeno subvencioniše proizvodnju ovog povrća.


"Ove godine u državu je uvezeno 935 hiljada tona krompira. E sad, zamislite koliko su naši ljudi bacili. Nama ne bi bilo žao da je to bilo proizvodnja višak robe, proizvelo se, ne može da se proda, neka bace. Al ti da uvezeš krompir, a ja da bacim krompir, to je isto kao kad bi ja rekao mojoj ženi ili mojoj porodici kupite od komšije kompir, naš ćemo da bacimo", kaže Milija Poledica, proizvođač krompira


Veliku količinu krompira iz moravičkog okruga ranije je otkupljivala čipsara u Čačku, kaže Zoran Zečević bivši predsednik sindikata ove firme koja je nakon privatizacije stigla do stečaja.


Prema njegovim rečima, Srbija uvozi i semenski krompir, a jeftinije i korisnije bi bilo da je država bila efikasnije u rešavanju problema ove fabrike, nakon raskidanja privatizacije.


"Moglo je do 1.500 vagona da se preradi u ovoj fabrici krompira, znači sa radom pirea, čipsa. Znači, znate i sami imamo brend pire koji je dosta prerađivan, šest vagona je kapacitet dnevno. Ovde je moglo da se preradi i da se proizvede krompir koliko hoćete. Mi smo ranijih godina i sa kooperantima davali semenski krompir i onda su za tu uslugu ljudi doteravali neku količinu krompira ovde"., kaže Zoran Zečević, bivši predsednik čipsare Čačak


Nakon dva propala tendera za kupovinu čipsare zainteresovala se gradska vlast, ali pre izbora, tako da se sada ponovo čeka konstituisanje nove Skupštine i rasplet situacije sa ovom fabrikom. I pred proizvođačima kropmira je još jedna sezona puna neizvesnosti.


Srbija je na dnu lestvice u Evropi po potrošnji krompira, jer njen stanovnik godišnje pojede oko 36 kg ovog povrća.


Sa druge strane domaći proizvođači koji bi mogli da promene tu sliku nemoćni su pred jakim uvozničkim lobijem, pa su njive u Srbiji sve češće zarasle u korov umesto da se obrađuju.
 
Natrag
Top