Za komunalije i struju duguju 11 milijardi din.

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
NIŠ: Za komunalije i struju Nišlije duguju 11 milijardi dinara







NIŠ - Za struju i komunalne usluge Nišlije duguju ukupno 11 milijardi dinara, što je dve milijarde više od planiranog budžeta grada za ovu godinu. Kad se ovaj iznos podeli na 270.000 stanovnika, dobije se podatak po kom svaki građanin ovog, trećeg po veličini grada u Srbiji, prosečno duguje 40.740 dinara (oko 400 evra) ili 5.000 dinara više od prosečne zarade za avgust (35.200).


SRB-Nis_310x186.jpg



Po tradiciji, i dalje se najviše duguje za struju, oko osam milijardi dinara, a zatim sa po milijardu dinara sledi dug za grejanje i vodu. S obzirom na poskupljenja, dug može biti samo veći, ukoliko ne dođe do otpisivanja kamata, što najavljuju i republičke i lokalne vlasti.

Dugovi za struju i komunalije nisu od juče. Počeli su da se gomilaju pre petnaestak godina sa masovnijim otpuštanjem radnika takom loših i neuspešnih privatizacija (MIN, EI, “Vulkan”, “Jastrebac”...). U međuvremenu su došli stranci, “Jura”, “Šin Von”, “Beneton”, ali i druge strane i domaće firme koje sve radnike (ukupno oko 5.000) zapošljavaju uglavnom sa osmoletkom. Obuče ih dva-tri meseca uz minimalne doprinose državi i mesečne zarade između 23.000 i 25.000 dinara. Tako je Niš na sredini lestvice po proseku zarada, ali je gradska opština Niška banja, na primer, sa prosekom od 23.320 dinara u avgustu bila na samom začelju, a ni ostale nisu bolje.

Nišlije stežu kaiš, a potrošačka korpa je sve praznija.

- Sa 20.000 penzije prvo izmirim sve komunalije, a moram da pomognem i nezaposlenoj ćerki. Nije čudo što mi se ručak sveo na grozd grožđa i četvrtinu hleba - kaže Ljiljana Kosijer (70).

Mašinski tehničar Dejan Stanković (30), nije mogao da nađe posao u struci, pa za sebe i porodicu zarađuje preprodajući povrće i voće na zelenoj pijaci kod Tvrđave. Kaže da ljudi kupuju dve do tri paprike i toliko paradajza.

Zvanično, na evidenciji nezaposlenih u Nišu je 36.000 stanovnika, a nezavanično, bar još za trećinu toliko. Za većinu je posao pusti san. O bedi u ovom nekadašnjem gradu elektronike, govori i podatak o 9.000 korisnika paketa socijalne pomoći u Centru za socijalni rad.

- To je realno stanje u kome se nalazi jugoistočna Srbija. Ništa od privrede ovde ne radi, a bez prerađivačke industrije nema zarade. Zato ćemo u Niš hitno pozvati pedesetak privrednika, da vidimo kako možemo da zaposlimo ljude kroz proširenje postojećih i izgradnju novih kapaciteta - kaže zamenik gradonačelnika Ljubivoje Slavković.

Kada su u pitanju dugovi, gradski većnik Miloš Banđur je najavio mogućnost da “Toplana” preispita kamate svojih korisnika i da glavnicu kroz sporazum naplati u više rata, što je zasad samo ideja.


DOVOLjNO ZA 2.000 STANOVA


STATISTIČARI su izračunali da bi u Nišu od 11 milijardi duga, moglo da se izgradi 2.000 stanova površine 50 kvadrata, pet fudbalskih stadiona “Čair” koji se sada rekonstruiše za 19.000 gledalaca.



Izvor:
Novosti.rs
 
Natrag
Top