Član
Učlanjen(a)
20.02.2010
Poruka
164
Wireless?

Zar je tako teško da se pita google? Ili wikipedia. Ali... Bukvalno, bežična veza. Najčešće se (kao pojam) vezuje za umrežavanje dva i više kompa, pa i internet je vrsta mreže. To bežična znači da koristi radio talase za dvosmernu komunikaciju. Linkovi uspostavljeni na taj način idu i do 1Gb, kod krajnjih korisnika. Ako te nešto više interesuje, a u svađi si s google, slobodno pitaj. Ja korisim bežični pristup internetu brzine 4,5Mb (4608/640 kbps).
 
Član
Učlanjen(a)
20.02.2010
Poruka
164
Mnogo uopšteno pitanje, a odgovor je diskutabilan. Ja koristim wireles, rekoh, pošto nemam mogućnosti za adsl. I ne mogu da se požalim. Veza je stabilna, imam konekciju na 4608kbps download i 640kbps upload. Ping je veoma mali, prema Verat-u je 10ms. Generalno, zadovoljan sam. Koristim ga 2 godine bez problema. Isto sam dobio opremu uz ugovor. I malo je jeftiniji od adsl. Čuo sam da se mnogi žale na wireles konekciju, što zavisi i od provajdera. A zavisi i od jačine-kvaliteta signala na obe strane, i u kompu i na AP-provajdera. Ja imam opremu na 5GHz, mikrotik ruter, parabola kao antena... signal je odličan i kod mene i kod provajdera na AP pa nemam problema sa konekcijom.

P.S. Nisam ti rekao, a mogao si da vidiš iz podataka o brzini, velika prednost wireless-a (bar ovog mog paketa) je mnogo veći upload nego kod adsl. Uporedio sam sa telekomovim adsl-om, oni imaju paket 4096 down ali tek 256kbps upload. Pa ti vidi razliku.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.11.2009
Poruka
18
Mnogo uopšteno pitanje, a odgovor je diskutabilan. Ja koristim wireles, rekoh, pošto nemam mogućnosti za adsl. I ne mogu da se požalim. Veza je stabilna, imam konekciju na 4608kbps download i 640kbps upload. Ping je veoma mali, prema Verat-u je 10ms. Generalno, zadovoljan sam. Koristim ga 2 godine bez problema. Isto sam dobio opremu uz ugovor. I malo je jeftiniji od adsl. Čuo sam da se mnogi žale na wireles konekciju, što zavisi i od provajdera. A zavisi i od jačine-kvaliteta signala na obe strane, i u kompu i na AP-provajdera. Ja imam opremu na 5GHz, mikrotik ruter, parabola kao antena... signal je odličan i kod mene i kod provajdera na AP pa nemam problema sa konekcijom.

P.S. Nisam ti rekao, a mogao si da vidiš iz podataka o brzini, velika prednost wireless-a (bar ovog mog paketa) je mnogo veći upload nego kod adsl. Uporedio sam sa telekomovim adsl-om, oni imaju paket 4096 down ali tek 256kbps upload. Pa ti vidi razliku.


koji paket koristis i kolika mu je cena
 
Član
Učlanjen(a)
20.02.2010
Poruka
164
Nisi video u poslednjem postu? Provajder kod koga sam sklopio ugovor ne koristi posebne nazive za pakete, već prosto ih imenuje po brzini. Ja tako imam paket 4,5Mbps ili 4608 kbps/640 kbps. A cena je manja nego Click 4 kod telekoma.
 

M24

Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
54
Da li moze najblizi komsija da koristi moj internet,ako sam se vec odlucila za wirless.Kako to uopste funkcionise?
 
Član
Učlanjen(a)
20.02.2010
Poruka
164
Nemaš sajt koji bi ti sve objasnio. Bar ne uprošćeno. Moraš da koristiš pretragu u google. Otkucaj wireless konekcija ili slično i traži. Imaš mnogo objašnjenja i po forumima.
Ono što si pitala za povezivanje na net zajedno s komšijom i to je moguće. Ali ako kupiš bežični ruter (postoje i wireless adapteri u obliku PCI kartice i usb-stikovi ili dongle ali možeš samo ti da se conn). Onda on preko antene prima wireless signal od Internet provajdera (i šalje) a ima i obično 4 lan priključka, za do 4 kompa. Svaki taj priključak može da prihvati kabl od kompa udaljenog do 100 metara.Takav bežični ruter košta od oko 3000 do 5000 din.
 
Natrag
Top