Vučić: Smanjenje penzija nisam bio u stanju da sprovedem u delo

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.544
Vučić: Smanjenje penzija nisam bio u stanju da sprovedem u delo
G.B, Tanjug, B92 | 12. 07. 2014. - 17:42h
cat_icn_more.png
18:45h | Foto: E. Čonkić |
Vlada Srbije je usvojila nacrte Zakona o radu, penzijskom ivalidskom osiguranju i Zakona o otklanjanju posledica poplava. Vučić je najavio da će ministra finansija Lazara Krstića, koji je danas podneo ostavku, zameniti Dušan Vujović, sadašnji ministar privrede.

492912_vucic020713foto-ras-emil-conkic020_f.jpg
Premijer Aleksandar Vučić izjavio da je na Vladi jednoglasno odlučeno da se donese Zakon o radu i Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju. Kako je najavio, ovi zakoni će biti u Skupštini u utorak. Taj Zakon o radu će, rekao je, ceo svet da pozdravi.

- Danas imamo dve vrste vesti i pomešana osećanja, jedna je ona na koju sam ponosan - Srbija je konačno i suštinski krenula u ekonomske reforme, to nije više priča, a bila je prazna priča, prethodnih 13 godina - rekao je Vučić.

Neodgovorna politika prethodnih prinudila nas je na teške mere, rekao je Vučić. On je rekao da je o teškim reformama govorio i pre izbora.

- Zakon o radu iz 2005. doveo je do opadanja 354.000 radnih vesta, od čega je najveći broj na žalost u privatnom sektoru: 318.000 - kaže Vučić.


Na konferenciji za štampu premijer Vučić je rekao da je "dosta bilo da se živi na otimanju od države i da samo privilegovani sloj živi dobro, a mladi a nemaju posao". On je rekao da nije mogao da podrži smanjenje penzija.

- Ni jednog sekunda nisam imao ideje da treba da idem protiv onog što traži MMF i Svetska banka. Lazar Krstić je u pravu, ali nisam u stanju da sve ono što moram, nisam u stanju da sprovedem u delo. Mi ćemo ići na fiskalnu konsolidaciju, ali ne u onoj meri u kojoj je to neophodno. Sigurno će i rezultati biti slabiji. Mi ćemo doneti i zakone o privatizaciji, stečaju...Ponosan sam da nemamo skrivenih tačaka u našem budžetu - izjavio je Vučić.

On je rekao da nisu više troškovi za Železaru i slične projekte skriveni i da smo "u svim prethodnim godinama imali stvarni deficit i drugi kojim smo obmanjivali naš narod".


Ne mogu da smanjim penzije, reforme se nastavljaju


- Lazar Krstić zna da ćemo nastaviti sa reformama. Nije pitanje moje političke sudbine šta će sutra reći penzioneri ako im smanjim primanjem, već je pitanje da li je to ostvarivo. Ja nisam bio u stanju da to sprovedem. To što će neko da protestvuje ili širi neistine, o tome ne želim da brinem. Lazar Krstić će biti moj specijalni savetnik. On će pomoći Kori Udovički da se pripremimo za pregovore sa MMF. I, zahvalan sam Lazaru što je svojim kritikama uspevao da nas vrati u realnost - rekao je Vučić.

Penzije su u Srbiji, od 2007. do kraja 2012. ukupno povećane su 72 odsto.

- Samo podizanjem plata i penzija platili smo preko šest milijardi evra. To smo uradili zato što su neki neodgovorni ljudi pre nas odlučivali da, bez ikakvog ekonomskog osnova, povećaju penzije i plate - izjavio je on.


Zbog nepokrivenih rashoda za plate i penzije, o čemu danas bezobrazno pitaju za zaduzezenje države upravo oni koji su je i zadužili, dižući penzije i plate, što nas je koštalo 6,7 milijardi evra.


- Da nije bilo takvih neodgovornih ljudi, javni dug bi iznosio 45 odsto i bio bi manji za trećinu nego što je sada - istakao je Vučić.


Premijer je rekao da je takva nedogovorna politika dovela Srbiju u situaciju da mora da preduzima teške mere, i dodao da će zakon o radu biti usvojen do četvrtka, tačno u obećanom roku.


Kako je naveo, dosadašnji loš zakon o radu od 2005. i "kriminalna politika onih koji su zemlju ranije vodili" doveli su do toga da je broj zaposlenih opao za 354.000 i to najvećim delom u privatnom sektoru, koji puni budžet.


Zakon usvojen u obećanom roku


- Mi smo u obećanom roku usvojili Zakon o radu i PIO. Zakon o radu koji je važio od 2005. godine do danas doveo je do toga da nam je broj zaposlenih pao za 354 hiljade ljudi. Od toga je najveći broj, ne u javnom sektoru, već u privatnom. Neki su štititli samo svoje pozicije, skupe limuzine. Zato smo doneli novi zakon o radu, koji će omogućiti da mladi ljudi dobiju posao - saopštio je premijer.


Što se tiče zakona o PIO, Vladine izmene su takve "da ćemo za 18 godina biti ne tako daleko od marljivosti Crne Gore i Crnogoraca".


- Ne nameravam da se branim od onih koji misle da treba da budemo toliko lenji. Izvinjavam se sekretaricama koje u Ministarstvu odbrane neće moći više da imaju beneficirani staž - kaže Vučić.



Vučić je najavio da će sadašnji ministar privrede Dušan Vujović preuzeti poslove Krstiha, dok skupština ne konstatuje ostavku, ali da je moguće da će i ostati na toj funkciji.



Premijer je rekao da traži ministra finansija koji će da čuva javne finansije Srbije.

- Ne smeta mi ako je član neke stranke, ali mi je važno da zna da radi, a ne da čita novine, da neki intervju i tako završi radni dan - rekao je on.



Što se tiče eventualnog poskupljenja struje Vučić je rekao da ne zna da li će ga biti.



- Da li stvarno mislite da sve može da bude normalno, ako su nam štete od poplava ogromne. Ne znam šta će biti sa poskupljenjem struje. Tačno je da je poskupljenje predložio Lazar Krstić na sednici Vlade, ali ćemo videti šta će s tim biti - rekao je premijer.



Odgovarajući na novinarska pitanja, Vučić je precizirao da se sa Krstićem nije saglasio oko cifara, ali da jeste sa gotovo svim merama.


On jnije isključio mogućnost smanjenja penzija, ali je naglasio da to neće bioti u procentima za koje se Krstić zakagao.


- O penzijama ćemo tek razgovarati - rekao je.
Kada je reč o rebalansu, Krsić će biti angažovan na njegovoj izradi, dodao je Vučić.
 
Natrag
Top