Vsftpd pomoc oko grupa korisnika

Učlanjen(a)
18.08.2012
Poruka
1
Treba u firmi da dignem FTP server za razmenu, bekap i arhivu fajlova.
Koristim CentOS 6.4 64bit i poslednju verziju vsFTPd.

Uspeo sam da instaliram i u uradim osnovnu konfiguraciju vsftpd FTP servera, odnosno:
- podesio nekoliko virtualnih korisnika koji nemaju pravo da napustaju home folder, koristeci ovo upustvo vsftpd: Local And Virtual Users With Bash Scripts For User Maintainance (CentOS 6.0) | HowtoForge - Linux Howtos and Tutorials
- instalirao sam sertifikat i omogucio koriscenje sFTP-a.

Hteo bih da napravim da vsFTPd server koji moze sledece:
- da postoje 3 grupe korisnika, tako da svaka grupa ima nekoliko korisnika. Korisnici treba da imaju svako svoj home folder, koji se nalazi u home folderu grupe, koja se nalazi home folderu FTP servera.
- Korisnik Pera (novajlija) ne treba da moze da napusta svoj home folder, dok korisnik Laza (senior zaposleni) treba da ima pravo da vidi sadrzaj home foldera grupe /var/ftp/grupa2, ali ne i da menja.
- Pored administratora treba da postoji jos jedan korisnik, direktor, koji treba da ima pravo da pristupi, brise i menja fajlove i podfoldere po folderima svih grupa i korisnika, ali ne treba da ima mogucnost da napusti /var/ftp.

- Ovako treba to da izgleda:
/var/ftp/ - server
/var/ftp/grupa1 - home folder grupe
/var/ftp/grupa2
/var/ftp/grupa1/pera - home folder korisnika
/var/ftp/grupa2/laza - home folder korisnika

Moja pitanja su:
- Gde bi trebalo da bude lokacija home foldera SEFA?
- Kako se prave FTP grupe u vsFTPd, kada se koriste virtualni korisnici? I kako se virtualni korisnici uclanjuju u grupu?
- Kako se pravi da svaka grupa ima svoje korisnike koji mogu da pristupe samo folderu grupe i svom home folderu koji je podfolder grupnog foldera?
- Da li je moguce da jedan korisnik bude clan vise grupa? Ako je moguce kako se to radi?
- Da li je moguce da korisnik u svom home folderu moze da cita, pise i brise fajlove, a da u nadredjenom folderu i moze da samo cita podatke, dok u drugim folderima nadredjenog foldera ne moze da pristupi? Kako?
 
Natrag
Top