Vršac: Laloški safari za goste

Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Vršac: Laloški safari za goste





Izvor: Novosti




Porodica Stefanović iz Vršca gaji jelene lopatare, srne, divlje svinje i bivole. Gazdinstvo registrovano kao zoološki vrt. Osmišljena atrakcija za turiste


Neke od životnja sa imanja Stefanovića

GLEDAJUĆI farmu, na samo tri kilometra od strogog centra Vršca, na prvi mah turista bi mogao da pomisli da je stigao negde u divljinu. Ali, to je samo varka. Trofejne životinje, od kojih se neke retko sreću na ovom podneblju, nalaze se na imanju porodice Stefanović, usred Banata, koja gotovo dve decenije na 30 hektara ograđenog zemljišta gaji jelene lopatare, evropske jelene, srne, divlje svinje i bivole. Njihovo gazdinstvo je registrovano kao zoološki vrt, koji bi konačno trebalo da postane deo jedinstvene turističke ponude ne samo u Vršcu i Srbiji, već i na Balkanu.

Prvobitna ideja bračnog para Koste i Nevene Stefanović bila je da gaje jelene lopatare za prodaju, ali to nisu uspeli jer se naš zakon tome protivi, pa su došli na ideju da naprave svojevrsni banatski safari, koji bi u Vršac trebalo da privuče mnogo više turista, a najviše stranaca. Trenutno imaju oko 60 jelena lopatara, tri evropska jelena, devet divljih svinja, četiri bivola, desetak srna, vučicu i konja.

- Safari je vrlo popularan, jer je mnogo lepše videti životinje kako se ponašaju u prirodi, u svom okruženju, nego kada su u kavezu. Zato želimo da napravimo turističku atrakciju, u kojoj bi ljudi bili "zatvoreni" u voziću, a životinje bile slobodne - priča Sreten Stefanović, najmlađi član ove tročlane porodice.

Farma se nalazi na Guduričkom putu, u podnožju Vršačkih planina. Netaknuta priroda i nepregledna šuma, u kojoj se kriju jeleni i divlje svinje, pružaju jedinstven utisak. Ipak, da bi turisti mogli da borave u ovom okruženju, neophodno je da se naprave putevi i mostići preko kanala za podzemne vode, kojim bi išla maršruta za vozić.

- Za to nam je potrebna pomoć i nekih sponzora i lokalne samouprave, jer sami ne možemo sve da finansiramo. Obraćali smo se mnogima, ali kao da još nisu prepoznali potencijal naše ideje - ističe Nevena.

Da bi zoološki vrt bio još zanimljiviji, Stefanovići planiraju da nabave i muflone, divlje zečeve i ostalu divljač karakterističnu za ove prostore, ali koje se neće međusobno loviti.

- Zasad moramo samo da vodimo računa o mladuncima jelena, koje divlje svinje napadaju. Dok mladunci ne prohodaju, moramo da ih zajedno sa majkama izolujemo - dodaje Sreten.

Stefanovići kažu da nemaju velike troškove oko životinja. Tokom leta, hranu i vodu one nalaze u prirodi, dok im zimi zajedno sa prijateljima lovcima svakog dana donose dva džaka kukuruza i osam bala deteline. Kukuruz i detelinu sami proizvode, jer u obližnjem selu Veliko Središte imaju i farmu krava.


SANKAMA DOVOZILI HRANU

S OBZIROM na to da o svim ovim životinjama brine tročlana porodica, zimi im je uvek potrebna pomoć prijatelja.
- Za vreme ledenih dana, životinje nisu bile ugrožene, jer su naviknute na uslove života u divljini, ali im je bila neophodna prehrana. Zbog velikog snega, nismo mogli da priđemo farmi traktorom, već smo im svakodnevno, uz pomoć prijatelja, sankama odnosili hranu - objašanjava Nevena.


srb-voj-vrsac-mala.jpg


PLAVA KRV SA BRIONA

KOSTA i Nevena Stefanović su prve dve košute i jednog jelena lopatara kupili u Vojnoj ustanovi "Karađorđevo". Hvale se da su oni plave krvi, jer vuku poreklo sa Briona.
- Pojedine životinje su se toliko navikle na nas, da nam jedu iz ruke. Potpuno su promenile ćud i mnogo vole da se maze - priznaje sin Sreten.
 
Natrag
Top